
Nie, nechcem tu rozoberať žiadne konšpiračné teórie. Rád by som však poukázal na to, že často ani nevieme, o čom hovoríme.
V prvom rade, raz a na vždy by sme si mali povedať, že terorista je ten, kto používa nebezpečné vyhrážky, aby cez vyvolanie strachu dosiahol svoj cieľ. Teroristi boli známi v období osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, keď oblečení vo vestách s kilami semtexu na hrudi obsadili lietadlá alebo budovy a následne "vyjednávali" - ak nesplníte naše podmienky, odpálime budovu alebo zabijeme toľko a toľko civilov. Keďže o podobnom deklaratívnom postavení podmienok zo strany únoscov lietadiel z 11. septembra nevieme, prívlastok teroristi, čiže vyvolávači strachu, týmto osobám nepatrí. Nie náhodou pri tohtoročných júnových pokusoch o bombové útoky na území Veľkej Británie nový britský premiér Gordon Brown nepoužil výraz "teroristi" ale "zločinci" (v angličtine criminals). Vyhol sa tiež spájaniu týchto osôb s niektorým vierovyznaním (urobili to za neho novinári).
Čo je zaujímavé, ako uviedol v júli časopis The Economist výraz Global War On Terror (Globálna vojna s terorizmom) sa v kabinete amerického prezidenta Georga W. Busha vytráca a nahrádza ho tajomná skratka GWOT. Týmto spôsobom sa prezidentova administratíva snaží odpútať pozornosť od nepríjemného slova vojna, ktorá nemá byť cieľom, ale len výnimočným nástrojom riešenia vzniknutej situácie. Navyše pôvodný výraz vyvolával dojem, že vojna s terorizmom sa rovná vojna s islamom (nehodnotím prostriedky a výsledky práce, na dosiahnutí tohto cieľa).
Ak sa vrátime k Brownovým vyjadreniam, tie sú nielen bližšie k jazykovej podstate veci a britský premiér pri tom zachováva pôvodný význam slov. Navyše autori letných pokusov o násilné útoky strácajú v očiach verejnosti isté čaro, ktoré mohli u istej skupiny obyvateľstva mať ešte v čase, keď ich označovali za teroristov. Ak sa o nich hovorí ako o zločincoch, "padajú" na úroveň znásilňovačov, pouličných vrahov a daňových podvodníkov.
Na Slovensku ešte táto zmena vo vyjadrovaní nenastala. Žiaľ. Mnohí stále nevedia, čo to je teror alebo terorista a otvorene tento výraz používajú. Potvrdzujú to aj diskusie na portáli SME, kde diskutéri nehľadia na rozdiel medzi výrazmi Arab (príslušník arabského národa) - moslim (vyznávač islamu) - terorista - zločinec. Snáď aspoň tých pár ľudí, ktorí si prečítajú tento článok, budú opatrnejšie používať niektoré výrazy a vnímať lepšie rozdiely medzi spomenutými slovami.