Osoby a obsadenie: prezident Rumuska Traian Basescu a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates
Traian Basescu (Foto: www.webweavertech.com) a Bill Gates (Foto: www.microsoft.com)
Miesto: Slávnostné otvorenie Globálneho technologického centra spoločnosti Microsoft, Bukurešť, Rumunsko
Čas: 1. február 2007, mesiac po vstupe Rumunska do EU
Čo povedal Traian Basescu: "Pirátstvo pomohlo mladej generácii objaviť počítače. Umožnilo rozvoj IT priemyslu v Rumunsku... Pomohlo Rumunom rozvinúť svoju kreativitu v oblasti IT, ktorá je dnes slávna po celom svete.... Desať rokov dozadu to bola investícia do priateľstva s Microsoftom." (preklad citátov zo správy agentúry Reuters, ako ju prevzal denník Washington Post)
Čo povedal Bill Gates: Gates made no comment. (bez prekladu zo správy Reuters prevzatej denníkom Washington Post)
Súvislosti: V Rumunsku platí tzv. protipirátsky zákon 10 rokov. Napriek tomu podľa údajov BSA 72 percent používaného softvéru je nelegálny. Aj dnes, keď sa už krajina musí aj v oblasti ochrany autorských práv správať ako každý iný člen EÚ, ponúkajú tzv. podomoví obchodníci s nelegálnymi CD a DVD svoj tovar aj v úradných budovách. Podľa viacerých zdrojov to súvisí so životnou úrovňou v krajine. České živě.cz v tejto súvislosti napísalo, že priemerný Rumun musí po zaplatení všetkých účtov sporiť na novú Vistu pol roka.
HDP krajiny je 8.800 USD na osobu (Slovensko má 17.700 USD/hlavu), ale na druhej strane oficiálna nezamestnanosť je len 6,1 % (údaje z roku 2006, zdroj CIA Fact Book). Možno si pamätáte, ako pred časom rumunská vláda v snahe prilákať zahraničných investorov zaviedla rovnú daň, ktorou podliezla našich 19 %. Vďaka tomu, ale aj vďaka značnej dravosti Rumunov je príchod viacerých veľkých IT spoločností. Po Microsofte má najnovšie túto Balkánsku krajinu nashortliste pre svoje nové centrum IBM. Pamätám si na stretnutie s J.E. pani veľvyslankyňou Rumunska na Slovensku koncom roka 2004. To stretnutie vo mne vyvrátilo viacero predsudkov o tejto krajine. Napriek tomu a aj napriek ich čerstvému vstupu do EÚ, pravdepodobne ešte dlho zostanú "chudobnými bratmi" - aj v porovnaní so Slovenskom.
Disclaimer: Autor tohto príspevku považuje vyjadrenia rumunského prezidenta za zaujímavé - v súvislostiach krajiny, akou je Rumunsko. Keďže túto správu našiel v zahraničných zdrojoch s rozvinutejším systémom ochrany autorských práv (nie v slovenských médiách), považuje za vhodné podeliť sa s ním aj s čitateľmi svojho blogu.