Nevymožiteľnosť práva vedie na Slovensku ľudí do zúfalstva. Aj v Žiline !

V žilinskej mestskej časti Strážov vyrástla v priebehu rokov „čierna“ zóna. Ale všetko je v súlade so zákonom, tvrdia úradníci.  Stav vymožiteľnosti práva je naozaj v zúboženom stave.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Na Slovensku doslova umierame na neschopnosť bežných ľudí i mnohých podnikateľov domôcť sa spravodlivosti. Je to obrovské zúfalstvo, ktoré prežívajú mnohí. V rámci svojej novinárskej práce som sa s tým stretávala takmer nepretržite. Mám pred očami ľudí, ktorí prepadajú beznádeji a zažívajú obrovské krivdy lebo úrady, súdy, polícia, prokuratúra nekoná a to i v zjavných prípadoch.

V rámci OZ Proti korupcii sme sa pred rokmi venovali príbehu nepovolenej stavby, ktorá vyrástla bez právoplatného stavebného povolenia v obytnej zóne Strážova. V lokalite postavila spoločnosť výrobňu na plasty a postupne v priebehu rokov sa nažila o jej kolaudáciu ako administratívnej budovy. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vplyvom súdnych procesov s bezprostrednými susedmi, medializácie prípadu firma nakoniec výrobný proces zastavila a presťahovala ho do inej lokality, v budove ostala len administratívna časť, stavbu majitelia prenajali, parkuje tu množstvo áut.

Rozmery zrekonštruovaného domu však naďalej negatívne ovplyvňujú život susednej rodiny, ktorá sa predstaviteľmi spoločnosti súdi. To je jeden zo smutných príbehov čiernych stavieb lokality Strážov, na ktorý sme sa rozhodli v tejto chvíli v širších súvislostiach upozorniť. 

Neuveriteľná arogancia a chamtivosť vytláčila už roky obyvateľov v Strážove z vlastných obydlí. Nijak inak sa nedá nazvať tendencia, ktorej sa za súhlasu a ľahostajnosti časti žilinských úradníkov a predstaviteľov samosprávy v minulosti podarila usadiť. Na konkrétnej ulici obytnej zóny vyrastali roky čierne stavby, ktoré zmenili nielen ráz a charakter územia z obytnej na priemyselnú, ale o čo horšie, výnimočným spôsobom negatívne ovplyvnili kvalitu života miestnych občanov. 

SkryťVypnúť reklamu

Čierna mora

Dôsledkom je, že dospelé deti, sa viac nechcú vrátiť k rodičom, domy stratili na hodnote. Kamióny a nákladné autá, ktoré vstupujú i dnes v rozpore s dopravnými predpismi do pôvodne obytnej lokality, každodenne narúšajú pokoj, bránia plynulému prechodu áut. 

Základné práva obyvateľov sú tu porušované naďalej. Predstavitelia samosprávy, zamestnanci stavebných úradov roky postupne ignorovali stav, naopak prostredníctvom rozhodnutí dovolili, aby sa z pokojného domova stala pre niekoľkých obyvateľom čierna mora. 

ÁNO, na Slovensku nejde o nič výnimočné, naopak ... Keď sa však konkrétne príbehy odohrávajú vo vašej blízkosti a neďaleko vás, nadobúdajú úplne iný charakter a to, nad čim normálne mávnete rukou naberá na sile a váhe.

SkryťVypnúť reklamu

Naspäť k nášmu príbehu lokality Strážov. V „bývalej“ obytnej časti na ulici dlhej .. s deviatimi domami je dohromady 5 sporných priemyselných stavieb, ktoré výrazným spôsobom narúšajú ráz a charakter územia a v konečnom dôsledku boli legalizované v rozpore s realitou, zákonom i základným pochopením a prejavenou empatiou voči susedným obyvateľom.

Jedna zo stavieb, ktorá vás viditeľným spôsobom v území „ohúri“ a udrie do tváre je šedo - žltá plechová budova stavebnej firmy. Začali ju stavať na čierno bez stavebného povolenia, dokončili na čierno a v dodatočnom konaní skolaudovali ako administratívna budovu + sklad drobného náradia. V skutočnosti ide a sklady stavebnej firmy väčšej plochy, kde je čulý pracovny proces. Každé ráno vychádzajú z miesta autá a popoludní sa vracajú späť. 

SkryťVypnúť reklamu

Na území, medzi domami je i modrá budova. Stavba – trojgaráž údajne so skladom na autosúčiastky. Každý v okoli však vie, že reálne tu funguje autoservis. Bežným pozorovaním si možno kedykoľvek tento fakt overiť. K murovanej chalupe je prilepená ešte železná búda so šedým plotom. Pôsobí mohútne, medzi rodinné domy na prvý pohľad nepatrí.

V obytnej zóne nájdeme aj firmu na montovanie reckylačných jednotiek na vodu. Opäť stavba tváriaca ako administratívna prevádzka. Aj tá je tam už roky. Povolenie dostala ešte za primátora Jána Slotu. Do firmy chodia pravidelne kamióny. Aj táto budova bola schválená ako administratívna. Jej majitelia pristavili k hlavnej časti ešte 500 m2 halu a zabetónovali pozemok.

Nezanedbateľnou stavbou v lokalite je budova zväzu chovateľov. Pri hlavnom dome stojí hala o rozmere 1000 m2.  Aj tu sa sa tvárime,že ide o bezvýznamný sklad drobného náradia. V sezóne, v čase predajných výstav tu parkujú desiatky áut. Keď sa ešte nevedelo, čo je corona - diali sa tu medzinárobné akcie.

Protihluková stena, ktorú tu pred rokmi postavili obyvateľom, aby ich chránila pred hlukom, je tu na smiech. V obytnej zóne už nikto nechce bývať. Zmenila sa na priemyselnú zónu.

Bývalí predstavitelia mesta Žilina a jeho stavebný úrad s touto situáciou však nemali problém. Zmeny sa nediali a miestnym ľudom samospráva nikdy nepomohla a to za žiadneho primátora. Obyvatelia požiadali stavebný dohľad o prešetrenie veci(za primátora Igora Chomu),prišla však jasná odpoveď. Všetko je v poriadku, v súlade so zákonom.

Dotknutí obyvatelia prestali bojovať. Ani dnes, po zmene vedenia, neveria, že by im niekto dokázal pomôcť. Prestali prosiť, písať žiadosti, dovolávať sa pravdy. Za súdne spory zaplatili desaťtisíce Eur - bez výsledku. Chcú mať so všetkým a so všetkými pokoj ... sú dokonca proti akojkoľvek ďalšej medializácii prípadu. 

Zúflastvo, nič len zúfalstvo ....

Chce sa mi povedať, že situácia v Stražove je zlým precedensom ... ale viem, že o precedens nejde ... takýchto stavieb je na Slovensku veľa a my nevieme, čo s tým, sme bezmocní. A ľudia trpia, sú vyháňaní z domovovov, za ktoré zaplatili ťažké peniaze. Ľudské utrpenie a bolesť musí ustúpiť ekonomickým potrebám a záujmom a my sa nevieme brániť. 

Záver

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková ohlásila v týchto dňoch významné legislatívne úpravy v pôsobnosti sudcov. Svojvôľu pri vynášaní rozsudkov budú trestať. Každý rozsudok mimo pravidiel zákona a legislatívy môže mať svojho sudcu i trest.

Na Slovensku však máme aj iný problém. Svojvôľu úradníkov ... na stavebných úradoch je to veľkou špecialitou .... aj tu treba konať veĺmi, veľmi rýchlo . Lebo ľudia prichádzajú nielen o ekonomicé hodnoty, predovšetkým o vieru, že sa na Slovensku oplatí žiť.

www.protikorupcii.sk

Vanda Tuchyňová

Vanda Tuchyňová

Bloger 
  • Počet článkov:  56
  •  | 
  • Páči sa:  99x

Novinárka, aktivistka v oblasti boja proti korupcii: (www.protikorupcii.sk). Verím, že sloboda človeka spočíva v pravde a v jeho odovzdaní sa do Božej prozreteľnosti. Zoznam autorových rubrík:  Verejná kontrolaVeci Božie

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu