To, že na Slovensku podnikajú mnohí za pomoci úplatkov je axioma ako mrakodrap. Rodia sa s ňou malí novorodenci.
Ale i toto je realita !
Sú podnikatelia, ktorí odmietajú korupčný diktát. Pár z nich svedčilo o svojich príbehoch na Protikorupčnom festivale na Stanici v Záriečí v Žiline. Naživo, niektorí prostredníctvom video-záznamu.
Netvária sa blahodarne a netvrdia, že je to ľahké. Pot a krv, samozrejme. Ráno však vstávajú z postele, pravdepodobne pokojne.
Ján Košturiak, spoluzakladateľ IPA Slovakia, medzinárodne uznávanej firmy v oblasti výskumu a technológií. K téme - úspešného podnikania bez korupcie sa usmieva, keď hovorí :
Je tu príbeh Štefana Súkeníka (Kinekus), otca siemich detí, ktorý rozbehol na Slovensku sieť vlastných čaromarketov s domácimi potrebami, náradím, záhradkarskými potrebami ... Začínal s rupsakom na chrbte, v ktorom nosil na Slovensko chýbajuci tovar z Čiech.
Pod jeho rukami vyrástla bohatá firma s úspešnými pobočkami po celom Slovensku. Čelil požiadavke úplatku. Neakceptoval ju a toto rozhodnutie ho v biznise posnunulo na čas o krok späť.
Zaujímavé svedectvo ponúka Martin Súkupčák (B.C.I - S&T, s.r.o., kandidát na podnikateľa roka). Bol nútený predať úspešnú stavebnú firmu s 300 zamestnancami. Jeden z dôvodov bola korupcia. Odmietol ju akceptovať ako nevyhnutné pravidlo podnikania. Musel začať inde, v inej oblasti a je opäť úspešný.
Množstvo energie mi vlievajú takéto príbehy. Aj keď žiaden z nich nie je bez bolesti. Ale predsa, pre mňa sú to fascinujúce dôkazy, že sa dá ....
Tu je celá diskusia:
Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.
