Podfuk na občanoch od SMER - áckeho starostu. Je za tým biznis?

Keď vyhráš voľby, môžeš všetko. Preslávená veta už nebohého poslanca národnej rady platí nielen vo veľkej politike. Príbeh podvedených obyvateľov sa podobá arogancii moci, akú poznáme z celoslovenských pomerov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Starosta obce Kolárovice (pri Bytči) Jozef Hruštinec sa spojil so súkromnou firmou a vymysleli dobrý plán. Postaviť byty na obecnom pozemku bez toho, aby vybral dodávateľa vo verejnej súťaži a v tichosti podstúpiť povoľovacie procesy bez možnosti majiteľov okolitých domov k projektu sa vyjadriť. Plán vyšiel na 100 percent. Územné a stavebné konanie zvládli obe strany v spoločnom tandeme exelentne za rekordných 9 dní. Stavbu spustil investor tesne pred vypršaním trojročnej lehoty odvolacích konaní, keď obyvatelia už nemali šancu nič ovplyvniť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A tak sa hrubá stavba bytového domu na hranici dvoch obcí ( Petrovíc a Kolárovic) tiahne do výšky pomaly piatich metrov a obyvatelia susedných pozemkov i niektorí poslanci „kukajú“ na ňu bezmocne ako teliatka na nové vráta. 

Výstavba bytovky ide rýchlo
Výstavba bytovky ide rýchlo 

Oklamaní obyvatelia starostom susednej obce

Poďme sa pozrieť na prípad podrobne. V roku 2015 vydal starosta z Kolárovíc stavebné povolenie na stavbu bytovky, ktorú stavajú na hranici dvoch obcí. Stavba svojou mohutnosťou pomerne jasne znekvalitní život obyvateľom susednej dediny z Petrovíc. Od ich domov ich budúca bytovka delí len cesta široká pár metrov, komunikácia, ktorá je hranicou oboch obcí. Spojené územné a stavebné konanie trvalo už spomínaných 9 dni, bez možnosti susedných majiteĺov domov k proketu niećo povedať.

SkryťVypnúť reklamu

Tri roky sa na pozemku takmer nič nedialo. Až na jednu výnimku v máji 2016. Obyvatelia postrehli na mieste stavebý ruch, budovanie kanalizačnej a vodovodnej prípojky. Keď sa pýtali starostu, načo ťahá obec siete na pozemok, na ktorom nič nie je, starosta Kolárovíc odpovedal, že pre prípad, keby sa tam v budúcnosti niečo robilo. 

Už v tom čase však bolo (viac ako rok) vydané platné stavebné povolenie na výstavbu bytovky. Pre stavebnú inšpekciu sa starosta Kolárovíc písomne vyjadril, že umiestnenie kanalizačných sietí bolo oficiálnym začiatkom stavby bytového domu. Obyvateľom ale pravý dôvod stavebnej činnosti zatajil. 

SkryťVypnúť reklamu

" Zámer o projekte sme vyhlásili v miestnom rozhlase, dotyční o výstavbe určite vedeli " tvrdí presvedčivo starosta Hruštinec. Jeho vyjadrenie je ale v priamom rozpore s výpoveďami Petrovčanov. Tí ostali i ďalej nečinní v hlbokej sladkej nevedomosti a nehájili svoje záujmy, lebo ako hovoria, nič dovtedy o výstavbe bytovky netušili..

A mesiace plynú ďalej a ďalej. Až jedného dňa predsa len veci vychádzajú na povrch. Majitelia troch okolitých domov v Petroviciach sa dozvedajú, že pred viac ako tromi rokmi vydal miestny stavebný úrad územné aj stavebné rozhodnutie na stavbu bytového domu. A medzi časom firma Montagne Žilina začína naozaj s riadnou výstavbou.

SkryťVypnúť reklamu

„ Vy sa do toho nestarajte, Vás sa to netýka,“ dostali obyvatelia Petrovíc odpoveď od starostu Kolárovíc, keď namietali realizáciu stavbu bez toho, aby dostali akúkoľvek možnosť sa k investícii a jej umiestneniu vyjadriť. Začalo rásť zúfalstvo, beznádej, vzdor.

Rodiny sa začínajú mobilizovať nasledujú podania na políciu, prokuratúru, stavebnú inšpekciu, okresný úrad, obracajú sa na právnika. Starosta pod verejným tlakom právnemu zástupcovi písomne priznáva, že obyvatelia mali byť účastníkmi konania, stanovisko okresného úradu však znie jasne.

Stavebný a úzmený proces je premlčaný. Prešla trojročná lehota, proces sa už nedá zvrátiť. A začína byť všetkým definitívne jasné, že projekt výstavby bytovky bol dopredu perfektne vymyslený, pripravený s úmyslom vyradiť obyvateľov zo schvaľovacieho procesu. 

" Stavebné povolenie bolo vydané vo februári 2015 a najdlhšia premlčacia lehota, v rámci ktorej sa dalo niečo robiť, uplynula trojročným obdobím. Všetko sa to javí zo strany starostu ako plán, lebo s realizáciou stavby začala frima až po uplynutí troch rokov. Klienti sa dozvedeli o tomto stavebnom povolení až po troch rokoch od právoplatnosti rozhodnutia," prezrádza právny zástupca dotknutých obyvateľov Michal Miškovič. 

Jedinou zbraňou, ktorá rodinám ostáva je súd. Medzitým však už stavba vyrástla do výšky piatich metrov. Začína brať okolitým domom svetlo, intimitu, presne to, čoho sa obyvatelia báli. 

Pokus o uplácanie alebo zvláštny manéver starostu?

Obyvatelia okolitých domov cítia trpkosť, hnev sklamanie. Pochopiteľne. 

"Nikdy som si nemyslela , že sa niečo takéhoto dožijem," hovorí staršia obyvateľka Petrovíc. "Normálne nás oklamal, podviedol a my sme mu roky fandili. Nemáme pre neho žiadnu cenu."

Starosta Kolárovíc obyvateľov Petrovíc nielenže dlhodobo zavádzal a kryl pred nimi prípravu devloperského projektu. Keď mu obyvatelia oznámili, že sa začnú braniť, ponúkol im "zvláštny obchod. Ak nebudú do veci rýpať, môžu dostať byty v obytnom dome. Čo mal starosta týmto na mysli? Vyzerá to ako pokus o uplácanie obyvateľov, alebo v lepšom prípade kompenzácia za mlčanie ?

Jozef Hruštienc pred nami nijak netajil, že obyvateľom takúto ponuku dal - nevidí v tom nič zlé. Odmietol však, že by sa to dialo na korupčnej báze..

Otázka, ktorá sa v kauze bytovky vynára ako dôležitá je, prečo sa starosta obce tak citeľne a významne v rámci výstavby exponuje? Je neprehliadnuteľná jeho snaha hájiť zámery investora, ktorý prišiel k dobrému biznisu bez väčších ťažkostí. Obec poskytla firme pozemok na výstavbu bytovky bez verejnej súťaže za sumu 1000 Eur.

Úrad verejného obstarávania už vydal pre takéto prípady stanovisko. Požiadal oň starosta obce Stará Bystrica Ján Podmanický (SMER), ktorý ako povedal, je rovnako oslovovaný podobnými ponukami zo strany súkromných firiem. A akú dostal odpoveď? Konanie za takýchto okolností je podľa úradu protiprávne.

Myslí si to aj právny zástupca občanov Michal Miškovič, ktorý podal v tomto prípade podnet na Úrad verejného obstarávania. Je rovnako presvedčený, že starosta konal v rozpore so zákonom.

Jozef Hruštinec obhajuje výstavbu bytovky a tvrdí, že je pre obec dôležitá. Obyvatelia potrebujú nové možnosti na bývanie, sťažujú sa, že za 50 rokov sa v obci nič nepostavilo. Kolárovice pritom podľa neho nemajú žiadne voľné pozemky. 

My sme na jeden ale predsa len natrafili. Už tri roky je v obci prázdny dom - budova vo vlastníctve obce, kde slúžil svojho času obecný lekár. Od roku 2016 však svoju misiu skončil a obec dom z veľkej miery nevyužíva, platí peniaze za kúrenie a svietenie. I susedný prázdny pozemok spominanej budovy - tiež nie je na zahodenie, obec má naň podľa našich informácii predkúpne právo.

Pŕazdny dom, v ktorom pôvodne pôsobil obecný lekár
Pŕazdny dom, v ktorom pôvodne pôsobil obecný lekár 

Nech už sú alebo nie sú možnosti obce stavať byty na voľných pozemkoch akékokoľvek, je neprípustné, aby akékoľvek zámery obce vstupovali významne do života obyvateľov, s tým, že sú im upreté základné práva a teda možnosť hájiť svoje záujmy. Je neprípustné, aby samosráva z pozície moci negatívne ovplyvňovala kvalitu životov a bývania obyvateľov a to na celé generácie 

Jedna firma, jeden víťaz - priame zadanie

Ako sa firma Montagne zo Žiliny dostala k výstavbe v Kolároviciach? To bola jedna z našich otázok smerom k starostovi. Je asi neodškriepiteľné, že stavať bytovku na obecnom pozemku by mohlo mať záujem určite viacero stavebných firiem z okolia. Stačilo by, keby obec vypísala verejnú súťaž s tým, že firmy by prišli s návrhmi a pobili by sa o lepšiu ponuku. 

" S nápadom prišla samotná firma Montagne," tvrdí starosta. "Už v minulosti sme chceli v Kolároviciach takúto bytovku postaviť. Nevyšlo to. Firma sa to pravdepodobne dozvedela a prišla za nami s návrhom, výstavby nájomného domu s 12-timi bytmi. Obecné zastupiteľstvo tento návrh schválilo."

Zaujímalo nás či mala obec alebo starosta, nejaké iné ďalšie benefity z výstavby, napríklad finančné. "Nerozumiem, aké by mala mať," spytuje sa starosta." Nie, nemala žiadne," dodal trochu namrzene Jozef Hruštinec. 

Otázky o benefitoch nie sú samozrejme náhodné. Ak má konkrétna firma privilégium v obci stavať bytovku na obecnom pozemku, bez toho, aby sa pobila s konkurenciou, našincovi v slovenských pomeroch ihned napadnú špekulácie, podozrenia, pochybnosti.

S otázkami o kauze bytovka sme vyrazili aj za poslancom a zároveň zástupcom starostu Jánom Ciesaríkom. Ten sa k problému špeciálne vyjadrovať nechcel, bránil sa akýmkoľvek hodnoteniam. Napokon priznal, že stavba je problém s poznámkou, nech si starosta "zlíže smotanu sám."

Bezradne pôsobil pri našej návšteve i starosta Petrovíc Anton Pláňavský, od ktorého by dotknutí obyvatelia čakali, že sa za nich bude biť. " S pánom starostom z Kolárovíc som sa stretol niekoľko krát a pýtal sa na problém, tvrdil mi, že všetko je v súlade so zákon, nedokážem tam veci ovplyvniť, nie sú v mojej kompetencii," dodal skleslo.

Výstavba bytovky na hraniciach obcí pokračuje v plnom prúde. Stavba má viacero otáznikov i z hľadiska technických parametrov. Trojposchodová budova stojí na " navážkach" pri brehu potoka. Miestni si narozdiel od starostu Kolárovíc myslia, že podložie je nestabilné a môže sa časom zosúvať..

Problémom je stavebná čiara. Okná bytovky zasahujú do územia komunikácie, čo nie je v súlade so stavebým zákonom a na prvý pohľad ani v súlade so zdravým rozumom. O stavbu sa zaujíma stavebná inšpekcia.

O vyjadrenia k celej situácii sme požiadali i firmu Montagne Žilina. Pisomne sme poslai otázky na firemný mail, v priebehu piatich dní neprišla žiadna odpoveď. Do firmy sme telefonovali a opakovane mailom žiadali odpovede, neprišli ani po urgencii.

Obyvatelia Petrovíc podali žalobu na súd a žiadajú nielen zrušenie stavebného a územného rozhodnutia, ich cieľom je, aby kompetentní stavbu zbúrali.

(Otázky pre firmu Montagne)

  1. Vaša firma je investorom stavby Bytovky v Kolároviciach. Obyvatelia okolitých domov nedostali možnosť sa k stavbe bytovky vyjadriť a pripomenkovať ju, tak ako im zaručuje ústavné pravo a stavebný zákon. O pripravovanej stavbe dlho nevedeli, až kým ste nespustili výstavbu. Prečo ste ako stavebnik a investor obyvateľov okolitých domov v Petroviciach v rámci územneho a stavebneho konania neoslovili?

  2. V roku 2015 získala Vaša spoločnosť stavebné povolenie na výstavbu bytovky. Budovu ste začali stavať až toto leto, teda tri roky od vydania stavebného a územneho rozhudnutia. Prečo? Čo bránilo v začatí výstavby?

  3. Právny zástupca obyvateľov sa domnieva, ze celý proces stavebného a územného konania, ktorý bol zvládnutý za 9 dni, bez toho, aby boli osloveni dotknuti obyvatelia, bol dopredu dobre pripravovaný s jasným zámerom. Domnieva sa, že to, že Vaša firma nezačala ihneď stavať, ale až tesne pred vypršaním premlčacej lehoty troch rokov, bol zámer, aby ste obyvateľom znemožnili sa v rámci procesu odvolávať. Prosim o Vašu reakciu.

  4. Obec predala Vašej firme obecný pozemok bez výberoveho konania, čím porušila zákon o verejnom obstarávani. Odkiaľ sa Vaša firma dozvedela o záujme obce postaviť v obci bytovku?

  5. Bytovka zasahuje do úrovne miestnej komunikácie, nedodržiava potrebnú vzdialenosť od verejnej komunikácie, ktorú definuje zákon. Prečo?

  6. Bytovka stojí podľa miestnych obyvateľov na násype, na navážkach. Je podložie dostatočne pevné a stabilné? Nie je riziko, ze sa pôda môze postupne zosúvat?

www.protikorupcii.sk

Blog vznikol vďaka podpore Open Society Institute (FOSI) podporený sumou 24.900,- USD Eur.

Obrázok blogu
Vanda Tuchyňová

Vanda Tuchyňová

Bloger 
  • Počet článkov:  56
  •  | 
  • Páči sa:  99x

Novinárka, aktivistka v oblasti boja proti korupcii: (www.protikorupcii.sk). Verím, že sloboda človeka spočíva v pravde a v jeho odovzdaní sa do Božej prozreteľnosti. Zoznam autorových rubrík:  Verejná kontrolaVeci Božie

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu