V týchto dňoch prezentovalo vedenie mesta na svojom FB status o tom, ako sa snaží vysporiadať s reklamným smogom v meste a ako miznú z mestských pozemkov ďalšie nelegálne bilboardy. Po dlhej dobe ide o dobrý krok v téme boja s nelegálnymi bilboardami.
Nech už je situácia akákoľvek, aj takýto malý posun, dobrú vôľu treba kvitovať. Napriek tomu, v celej téme nie je veľa dôvodov na radosť. Oblasť, ktorá vystrkuje rožky a narúša celkový balans ťahajúcej sa mestskej agendy, je obchod a záchrana nelegálneho biznisu, živobytia mestského poslanca a jeho protislužba radnici.
Ľudia, ktorí na téme boja s vizuálnym smogom v Žiline záleží a uverili, že je pre primátora Fiabáne srdcovkou a principiálnou témou, plačú dnes do vankúša. Ani potreba dodržiavať nariadenia vlastného mesta, ani imperatív poslancov (platné uznesenie zastupiteľstva) nedokázalo totiž „rozpohybovať“ primátora, od ktorého by vzišiel jasný pokyn na odstránenie nelegálnych reklamných stavieb, v prvom rade nelegálnych stavieb mestského poslanca Branislava Delinčáka.
Seriózny boj s vizuálnym smogom v Žiline zadrháva na trase medzi poslancom a kanceláriou primátora
Akcia s likvidáciou 18-tich nelegálnych bilboardov vedením mesta je s najväčšou pravdepodobnosťou reakciou na aktivity klubov Za ZA a Za naše mesto, ktorí okrem iného predložili v týchto dňoch na rokovanie komisií a očakávaného zastupiteľstva návrh na vymáhanie bezdôvodného obohatenia. Teda nájomného za to, že tieto nelegálne stavby nielenže stoja bez povolenia na mestských pozemkoch, ale aj bez platných nájomných zmlúv.
Šanca, že mesto začalo odstraňovať nelegálne bilboardy s úprimnou snahou a presvedčením, pôsobí málo pravdepodobne. Punc úprimnosti uberá na celej veci fakt, že radnica sa vyhla kľúčovému zásahu do vlastných radov. Viac ako karikatúra vyznieva informácia, že na mestských pozemkoch ostávajú i naďalej nedotknuté a chránené bilboardy koaličného poslanca Branislava Delinčáka.
Papier znesie všetko. Mestské nariadenie a uznesenie poslancov tak trochu "na hanbu sveta."
Nelegálne bilboardy sú v Žiline “rozprášené” na území celého mesta. Stoja za nimi viaceré - nielen reklamné firmy. Podľa platného mestského nariadenia, je ale akákoľvek reklamná stavba v meste zakázaná. Hovorí o tom uznesenie č. 21 z roku 2016, čo znamená, že stovky bilboardov by malo mesto postupne likvidovať. Dlhodobo sa tak nedeje, medializovaných 18 bilboardov je po veľmi dlhej dobe prvý výraznejší a dobrý krok.
To, čo však najviac dráždi verejnú mienku, sú práve desiatky nelegálnej reklamy Branislava Delinčáka. Už takmer rok sa primátor bráni splniť úlohu zastupiteľstva, ktorou ho poslanci zaviazali, aby poslancovej firme ARD SYSTEM odoslal výzvu na odstránenie nelegálnej reklamy. Napriek tomu, že vôľa zastupiteľského zboru bola schválená bez akéhokoľvek verejného odporu a primátora bezvýhradne zaviazala k rozhodnému konaniu, napriek tomu Peter Fiabáne doteraz nič nepodnikol a tému sa rozhodol “na totál ignorovať.”
Staval na mestských pozemkoch nelegálne .... aaaale pekne z vesela.
Firma poslanca Branislava Delinčáka postavila roky dozadu na území Žiliny (pomerne na drzovku) reklamné stavby, ktoré sú vo väčšine prípadov bez náležitých nájomných zmlúv i súhlasu majiteľov pozemkov (na väčšine pozemkov štátnych orgánov a inštitúcií) a bez stavebného povolenia. Znamená to, že na čierno, bez platenia riadneho nájmu si poslancova firma otvorene užíva podnikanie sprevádzané demonštratívnou poslaneckou nedotknuteľnosťou.
Oslovili sme viaceré štátne a verejné inštitúcie, ktoré nám písomne potvrdili, že nielenže o reklamných stavbách firmy mestského poslanca nevedia, ale nemajú uzavretú žiadnu nájomnú zmluvu na ich prevádzku, viď zoznam nižšie.
Ponúka sa dobrý tip na podnikanie. Potrebujeme jeden bilboard, jednu lopatu a ľubovoľný pozemok, najlepšie na území (nikým) nekontrolovateľnej štátnej inštitúcie alebo samosprávy. Keď máme všetko pokope, bilboard šikovne premiestnime na inkriminovaný pozemok, vykopeme dve jamy a „žuch“ s ním do „rigóla,“ ktorý šikovno zabetónujeme. Keď sa dielo podarí, na záver inkasujeme !!!
Tento, v Žiline, overený recept, možno oprášiť niekoľko krát. Je zaručenou istotou viacnásobného zárobku. Nikomu neplatíme nájom za plochu, naopak, platia nám firmy za vylepenú reklamu. K tomu treba síce zhltnúť ešte dávku „ignoru,“ sto krát omieľaného faktu, že bilboardy sú na území mesta ZAKÁZANÉ, ale to sa dá zvládnuť, keďže mesto a poslanci majú tak trošku „na háku.“
Ale naspäť k faktom. Aj keď primátor má (už spomínaný) mandát od poslancov, aby voči firme Branislava Delinčáka zasiahol, Peter Fiabáne nelegálnu reklamu svojho poslanca naozaj vytrvalo prehliadal a stále prehliada. Nereaguje na opakované výzvy svojho (bývalého) viceprimátora, teraz poslanca Vladimíra Randu, ktorý verejne konfrontuje primátorovu nečinnosť. Primátor neodpovedá objasňujúco v tomto smere ani na otázky poslankyne Zuzany Balogovej, či poslanca Dušana Maňáka. (Viď video vyššie.)
Trpezlivosť sa míňa. Dva poslanecké kluby berú veci do vlastných rúk namiesto mesta
Mnohým tento stav poriadne šteklí nervové zakončenia. Ako členovia klubov za ZA a Naše mesto sme podali do ďalšieho zastupiteľstva materiál na vymáhanie bezdôvodného obohatenia. Týka sa nielen firmy poslanca Delinčáka, ale všetkých ostatným firiem, ktoré postavili svojvoľne bilboardy na mestských pozemkoch a podnikajú na nich bez platby za nájom. Navyše, v rozpore s pravidlom – zákazu bilboardov v meste.
A teraz si ešte otvorenejšie poďme zauvažovať, prečo sa toto všetko deje? Čo je všetko za týmto nevydareným samosprávnym románikom? Prečo primátor neplní uznesenie, ktoré sám podpísal? Prečo toleruje otvorenú neslušnosť mestského poslanca, ktorý ako verejný činiteľ porušuje nielen nariadenia mesta, ale i slovenskú legislatívu, keďže vedome narušuje cudzie vlastnícke práva a obohacuje sa na cudzích pozemkoch.
Aj keď vysvetlenie sa ťahá od začiatku celým týmto textom, povedzme si to ešte jasnejšie a v kontexte priamejších vzťahov. Hlas a loajalita Branislava Delinčáka, poslanca mestského zastupiteľstva a jeho blízkeho poslaneckého okolia, má naozaj svoju hodnotu.. V hre nie je len drukovanie radnici jedného poslaneckého hlasu, ale celého poslaneckého klubu. Vylúčené nie sú i ďalšie širšie ekonomické vzťahy a záujmy reklamného biznisu, proti ktorým primátor pravdepodobne len márne hľadá silu a vôľu postupovať.
Mesto spravuje verejné zdroje v objeme už viac ako 100 milión ročne. Má svoje plány predstav, ako veci robiť. Nebudem teraz špekulovať v zlých konotáciách. Prosto chce presadzovať svoju politiku a na to potrebuje podporu. To je legitímne. V normálnych zdravých rodinách a spoločnostiach sa ale podpora získava presvedčivými argumentami a dobrým plánom. V nedôstojných pomeroch a vzťahoch i kupčením.
Všeličo býva v hre, zvyknutí sme na Slovensku na všeličo. Aj na to, že sa neraz prekrývala trestná činnosť, biznisy, obchody a platilo sa za to podporou politických bodov a hlasov. Peter Fiabane je primátorom, ktorému šachovnicové partie skupinových dohôd či jednotlivcov nie sú cudzie. To, že vie prekročiť hranice vyššej spoločenskej korektnosti a politickej etiky je mnohým známe, skúsenosti existujú a nie, v jedinom prípade. Prekrývaním poslancovho nelegálneho biznisu, rovno pod oknami radnice, pridáva primátor do zbierky ďalší kus.
Obchod, klinetelizmus, prikrmovanie?
Je známe, že Branislav Delinčák nie je v rokovacej sále žiadnym verejným primátorovým odporcom. Práve naopak. Je koaličným poslancom verejne podporujúci kroky Petra Fiabáne akoby dlhodobo. Pravdepodobne vedomý si svojej "reklamnej achilovky," na ktorú ho ( len tak na margo) upozorňovali v súkromí už v minulosti viacerí koaliční i opoziční kolegovia poslanci.
Pán poslanec Delinčák veľa riskuje. A touto verejnou neslušnosťou samozrejme ohrozuje nielen svoje meno, podnikateľskú reputáciu, ale sťahuje s ňou i primátora. A takto vo dvojici balansujú spoločne na hrane s platným obsahom slovenských zákonov.
Ak by sme totiž chceli byť dôslední a pravdiví a mali odvahu veci priamo pomenovať, tak treba uviezť nasledovné. Ak by sa dokázalo, že dej reklamnej epizódky sa naozaj odohráva v predstave, ako získať politickú podporu za protislužbu nečinnosti proti nelegálnemu biznisu poslanca, tak takýto scenár ma v zákone presne pomenovanie - korupcia, ba dokonca, nový trestný poriadok pozná dokonalejší pojem - prikrmovanie. Platí vtedy, ak niekto získa nenáležitú výhodu vďaka svojej pozícii a dobrému fleku.
Takže ako? Ako veľmi sa nám tento príbeh v právnickej literatúre s tým žilinským prelína?
Tento zvláštny poslanecko- primátorsky vzťah, ktorého sme v Žiline svedkami pred očami verejnosti i časti mlčiacich novinárov, má svoju obeť. Úprimný, nie ľahký boj s vizuálnym smogom a nelegálnou reklamou, ale i poctivosť poslaneckého i primátorského remesla.
Zhrnutie:
1. Primátor Peter Fiabáne dlhodobo ignoruje uznesenie zastupiteľstva, ktoré ho zaväzuje, aby zasiahol proti firme poslanca Delinčáka a jeho nelegálnym bilboardom
2. Primátor Peter Fiabane prehliada fakt, že poslanec Delinčák podniká na mestských pozemkoch bez riadnych nájomných zmlúv a neplatí mestu žiaden nájom, čim sa neoprávnene obohacuje na úkor mestských príjmov
3. Primátor Fiabáne nedokáže objasňujúco vysvetliť, prečo doteraz nenaplnil uznesenie zastupiteľstva o zaslaní výzvy na odstránenie nelegálnych bilboardov firme GRYF a firmy ARD SYSTEM.
4. Poslanec Branislav Delinčák prevádzkuje nelegálne bilboardy na území mesta bez riadnych nájomných zmlúv, bez stavebného povolenia a neplatí nájom za prenájom pozemkov týmto organizáciam: Slovenská správa ciest, Slovenský pozemkový fond, Železnice Slovenskej republiky, Mesto Žilina, Okresný úrad Žilina, Rímskokatolická cirkev Farnosť Žilina čim sa obohacuje na úkor ďalších verejných zdrojov
5. Poslanec Branislav Delinčák napriek výzve zastupiteľského zboru k odstráneniu nelegálnych bilboardov z území mesta, nepodnikol doteraz žiadne kroky k náprave, naopak bráni naďalej svoj nelegálny biznis, viď odpoveď na výzvu Okresného úradu Žilina k odstráneniu bilboardov z inkriminovaných pozemkov.