Skrýva starosta Pribyliny ekologickú trestnú činnosť?

Už 12 rokov údajne vyváža obec Pribylina fekálny odpad z miestneho autocampingu do územia 4. pásma ochrany na rašelinisko blízko Tatranského národného parku. Starosta vývoz nepriznáva, argumenty ale nesedia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Získali sme fotografiu, na ktorej vidieť, ako auto obce Pribylina ( (Praga PV3S) vylieva v oblasti chráneného rašeliniska kal a fekálie. Má ísť o splašky z miestneho autocampingu. 

Obecné auto Pribyliny (Praga PV3S)  na území rašeliniska rozlieva fekálie
Obecné auto Pribyliny (Praga PV3S) na území rašeliniska rozlieva fekálie 

Podľa našich zdrojov, obec takto údajne likviduje splašky už roky. Na základe obsadenosti a návštevnosti autocampingu je možné odhadnúť objem fekálií na niekoľko 100 tisícov litrov. Za jednu sezónu môže ísť odhadom o 350 tisíc litrov. Ak by boli tieto údaje pravdivé, rašelinisko v Račkovej doline po toľkých rokoch s najväčšou pravdepodobnosťou môže stratiť svoju podstatu i charakter. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeho PH (údaj o kyslosti prostredia) sa podľa ochranára z Národného parku Malá Fatra Michala Babniča mohlo zmeniiť natoľko, že ako také speje k zániku a ide o ekologický problém ako Brno. Závisí na tom, na akej veľkej ploche sa splašky vylievajú.

Rašeliniská sú významné biotopy, ktoré sú zákonom chránené. Nachádza v nich domov množstvo druhov chránených rastlín, cicavcov, plazov a motýľov, mnohé z nich dokážu žiť len v takomto prostredí. V ekosystéme sú dôležité, prečisťujú vodu, zvlhčujú prostriedie, sú zásobárňou vody. V poslednom období ide o ohrozené lokality. 

Ak sa akákoľvek obec, firma či inštitúcia rozhodne vedome na takéto územie navážať kal a splašky, musí si byť vedomá, že sa podieľa na devastovaní životného prostredia a ekologickej trestnej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Autocamping bez kanaliizácie

Obec Pribylina má vo svojom portfóliu podnikateľskú činnosť. Prevádzkuje autocamping, ktorý nie je napojený na žiadnu kanalizáciu a nemá ani vlastnú čističku odpadových vôd. Splašky musí teda v letnej sezóne odvážať a to minimálne dva krát do tyždňa. Otázka je, kam ? 

Autocamping Račkovká dolina
Autocamping Račkovká dolina 

V záverečnom účte obce Pribylina za minulý rok sa dočitame, že v rámci v podnikateľskej činnosti obce, pod ktorú autocamping patrí, zaplatili zodpovední 24 Eur za vodné a stočné. Vyplýva z toho, že časť tejto sumy vynaložil na likvidáciu splaškov a fekálií.

Ak prepokladáme, že obec vyváža v priebehu letnej sezóny fekálie minimálne dva krát do týždňa v objeme minimálne troch žúmp, suma 24 Eur za sezónu je nereálna - v rámci tejto čiastky pri prižmúrení všetkých očí a úší, môžeme hovoriť o úhrade maximálne za jeden vývoz, nie za desiatky vývozov, ktoré auto podnikne za celú sezónu. 

SkryťVypnúť reklamu

Starosta obce sa bráni a háji tým, že obec likviduje splašky v miestnej obecnej čističke, ktorá prioritne služi na príjem splaškov z domácností v obci. Ak by to bola pravda a autocamping ako samostatný podnikateľský subjekt obci za vývoz splaškov neplatil, ide minimálne o porušenie rozpočtových pravidiel obce, ktorá by takto dotovala podnikateľskú činnosť v autocampingu. Aj tu privrime oči a pozrime sa na vec z iného uhla. 

Technické obmedzenia čističky ako dôkaz o klamstve starostu?

Ak nás v rámci argumentácie niečo nepustí, sú to technikálie a realita, ktorú si môže každý občan Pribyliny ohmatať. Obecná čistička sa totiž nepoužíva na nárazové spracovanie niekoľkých tisícov litrov tekutého kalu.. To je v kontexte nášho prípadu veľmi dôlezitý údaj. Okrem iného to potvrdzujú aj informácie obyvateľov v susedstve ČOV,- ky podľa ktorých tam fekálne auto nebolo celé mesiace. I naše fotografie potvrdzujú, že v oblasti nie sú žiadne stopy po násobných vjazdoch obecnej Pragy PV3S, hľadali by sme ich márne. 

SkryťVypnúť reklamu
Vstup do priestorov ČOV ky, kde nie sú žiadne stopy - koľaje po ťažkej Prage PV3S
Vstup do priestorov ČOV ky, kde nie sú žiadne stopy - koľaje po ťažkej Prage PV3S 

A teraz... Praga PV3S naberie naraz 3500 litrov fekálií ale obecná čistička takýto obsah nedokáže naraz prečerpať - vyradilo by ju to z prevádzky, hrdlo čističky by sa upchalo. Čistička totiž prijíma denne splašky z domácností. Obec už v minulosti, podľa našich informácii, takéto pokusy podnikla, avšak neúspešne. Nie je teda technicky možné, aby fekálie z autocampingu smerovali do obecnej čističky, ako nám veľmi presvedčivo tvrdil starosta.

Jedno z miest, kde by sa dal vypustiť kal je zapadnuté lístim a zarastené vegetáciou.
Jedno z miest, kde by sa dal vypustiť kal je zapadnuté lístim a zarastené vegetáciou. 

Starosta obce teda podľa všetkého hrubo zavádzal, nehovoril pravdu a jeho výpovede majú charakter poletujúceho lístka vo vetre. Milan Kohút nám pritom s plnou vážnosťou prekladal ako dôkaz stasky (doklady o jazde) fekálneho auta smerujúcueho s fekáliami z autocampingu do obecnej čističky. Vyzerá to tak, že jazdy boli s najväčšou pravdepodobnosťou v takomto kontexte vymyslené - fiktívne.

Doklad o jazde, ktorý má podľa starostu dokazovať odvoz splaškov z campingu do obecnej čističky
Doklad o jazde, ktorý má podľa starostu dokazovať odvoz splaškov z campingu do obecnej čističky 

Starosta Milan Kohút nám prti nedávnej navšteve OZ Proti korupcii v Žiline okrem iného prisľúbil, že okrem záznamov jázd fekálneho auta nám rád predloží i faktúry v súvislosti s likvidáciou splaškov z autocampingu, kedže autocamping je samostatný podnikateľský subjekt. Pri našej návšteve Pribyliny sme pri skúmaní dokladov ale žiadne faktúry od starostu nedostali.

Bilancia v neprospech argumentov starostu 

Kam teda smerujú fekálie z miestneho autocampingu?

Zhrňme si dostupné fakty. 

1. Máme fotografiu, na ktorej vidieť fekálne auto obce Pribylina, ktoré vypúšťa splašky na rašelinisku v Račkovej doline v 4. stupni ochranného pásma neďaleko hranice Tatranského národného parku .

2. Autocamping zaplatil za minulý rok za vodné a stočné 24 Eur, čo znamená, že vývoz kalu do externého kanalizačného zberu je nepravdepodobný, suma je príliš malá - nereálna. 

3. Starosta tvrdí, že fekálie smerujú do obecnej čističky, tá však z hľadiska technických parametrov nie je schopná obsah fekálneho auta s objemom 3500 litrov prečerpať. 

4. Z našich zistení vyplýva, že v priestoroch obecnej čističky nebolo fekálne auto už niekoľko mesiacov. 

Ešte raz teda otázka, kam vozí obec fekálie z obecného autocampingu?

Dôkazy Milana Kohúta o vývoze splaškov do obecnej čističky stoja na "stračích nôžkach. Ak chceme použiť slušné spojenie, povieme, že sú nepresvedčivé a nepravdivé. Situáciu s podozrivým vývozom splaškov a fekálií do priestorov rašeliniska sme ohlásili ochranárom Tatranského Národného parku. Výsledok ich šetrenia zatiaľ nepoznáme. 

Verejné počínanie starostu Milana Kohúta je v hľadáčiku nášho združenia už po druhý krát. Len nedávno sme upozornili na viaceré problémy s verejnými zákazkami, na podozrivú rekonštrukciu ciest v Pribyline, na fakturáciu okrem iného neexistujúcich plôch položenej dlažby v objeme 370 a 500 m2. Výpočty, merania a fakty, ktoré nesedia sú závažné a tak silné, že naše združenie pripravuje v tejto súvislosti trestné oznámenie.

Prípad vývozu splaškov na chránené územie rašeliniska v Račkovej doline nie je o nič menej závažná téma, ako prípady podozrivých realizácii verejných zákaziek. Ak by sa potvrdili naše zistenia, starosta Milan Kohút by mal zodpovednosť nielen za znečisťovanie a devastovanie životného prostredia v chránenom území, čo neprináleží žiadnemu starostovi so zodpovednými a korektným postojmi, ale i zodpovednosť, ktorá naráža na hranice v oblasti ekologickej kriminality. 

www.pritikorupcii.sk

Blog vznikol vďaka podpore Open Society Institute (FOSI) podporený sumou 24.900,- USD Eur.

Obrázok blogu


 

Vanda Tuchyňová

Vanda Tuchyňová

Bloger 
  • Počet článkov:  56
  •  | 
  • Páči sa:  99x

Novinárka, aktivistka v oblasti boja proti korupcii: (www.protikorupcii.sk). Verím, že sloboda človeka spočíva v pravde a v jeho odovzdaní sa do Božej prozreteľnosti. Zoznam autorových rubrík:  Verejná kontrolaVeci Božie

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu