Žilinský šéf poslaneckého klubu SMER je medzi obvinenými v úplatkárskej kauze

Dlhoročný primátor, predseda krajského poslaneckého klubu SMER  Jozef G. sa ocitol medzi obvinenými vo futbalovej úplatkárskej kauze. V kuloároch  sa správa šíri už niekoľko týždňov. Vinu však odmieta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

V OZ Proti korupcii sme sa k informácii dostali v rámci kontaktov z dobre informovaných zdrojov. Jej korektnosť a vieryhodnosť nám vśak potvrdil aj sám obvinený politik.

Začiatkom júla policajti Národnej kriminálnej agentúry obvinili 21 osôb v súvislosti s kauzou športovej korupcie. Týkať sa má podozrení z prijímania a dávania úplatkov v zápasoch riadených Stredoslovenským futbalovým zväzom.

Obvinený Jozef G., ktorý je zároveň niekoľkoročným primátorom v meste na Kysuciach, má byť v rámci futbalovej kauzy jedným z uplácajúcich. Úplatok mal dať rozhodcovi v súvislosti so zápasom - MŠK Tatran Krásno nad Kysucou vs. MŠK Fomat Martin.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
mestský úrad na Kysuciach
mestský úrad na Kysuciach 

Poslanecký šéf SMERU, ktorý vedie svojich kolegov v rámci krajského zastupiteľstva v Žiline, sa necíti byť vinným. Tvrdí, že podozrivý skutok nemôže mať charakter úplatku.

„Zápas sme prehrali. Aký zmysel by mal úplatok po odohraní duelu a ešte k tomu v prehratom stretnutí, “ formuloval rečnícku otázku v našom spoločnom rozhovore Jozef G., ktorý má silné postavenie na Kysuciach. Nevylučuje, že môže ísť o „hry“ v súvislosti s nadchádzajúcimi samosprávnymi voľbami.

Ako ďalej povedal, už dva roky neplánuje kandidovať na primátora mesta. Po týchto udalostiach však uvažuje, že svoje rozhodnutie zmení, aby presvedčil verejnosť o svojej nevine a mohol z funkcie dôstojne odísť. 

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti so vzneseným obvineným sme požiadali o stanovisko Krajského predsedu strany SMER v Žiline Jána Podmanického. Jozef G. je významným regionálnym politikom – predsedom poslaneckého klubu SMER v rámci ŽSK.

Politicky i morálne reprezentuje časť voličov i poslancov a nesie politickú i morálnu zodpovednosť. Zo stanoviska Jána Podmanického vyberáme:

„ Slovenský právny poriadok predpokladá, že akékoľvek podozrenie musí byť riadne dokázané. Dovtedy nie je možné vynášať kategorické súdy. Treba však oceniť orgány činné v trestnom konaní, že sa vážne zaoberajú aj takým negatívnym javom, ako je uplácanie vo futbale. Každý prípad sa však musí objasniť samostatne a dôsledne, nie je možné aplikovať princíp kolektívnej viny," dodal Ján Podmanický.

SkryťVypnúť reklamu
Futbalová tríbúna MŠK Tatran Krásno nad Kysuou
Futbalová tríbúna MŠK Tatran Krásno nad Kysuou 

Z čoho vychádzajú obvinenia futbalovej kauzy ?

O viac podrobnosti k úplatkarskej kauze sme žiadali i Národnú kriminálnu agentúru. Tá sa však k prebiehajúcemu vyšetrovaniu, ani ku konkrétnym obvineniam nechce vyjadrovať. Podľa už zverejnených informácii, rozhodcovia a delegáti jednotlivých zápasov si mali na osobných stretnutiach so zástupcami klubov dohodnúť a následne prijímať úplatky v hodnote 200 až 1 000 eur. Tie mali zabezpečiť vybraným klubom výhry. 

Rozhodcom a delegátom hrozí za zločin trest odňatia slobody na štyri až desať rokov, predstaviteľom futbalových klubov za prečin jeden až päť rokov.

SkryťVypnúť reklamu

K celej kauze zverejnili v júli stanovisko i zástupcovia Slovenského futbalového zväzu.

„V rámci našej dlhodobej spolupráce sa podarilo Národnej protikorupčnej jednotke odhaliť prípad manipulácie futbalových stretnutí stredoslovenských regionálnych súťaží. SFZ poskytol pri vyšetrovaní prípadu polícii maximálnu súčinnosť. Podrobnejšie sa SFZ ku kauze vyjadrí po prijatí oficiálnej správy od NAKA prostredníctvom svojej oficiálnej stránky www.futbalsfz.sk.“

V prípade obvinenia politika Jozef G. aj pri ďalších obvinených osobách platí prezumpcia neviny, a teda, že obvinenie môže byť v rámci ďalšieho vyšetrovania zrušené a trestné stíhanie zastavené. Osoba tak ostáva nevinnou. O jej vine môže rozhodnúť jedine súd.

www.protikorupcii.sk

Blog vznikol vďaka podpore Open Society Institute (FOSI) podporený sumou 24.900,- USD Eur 

Obrázok blogu
Vanda Tuchyňová

Vanda Tuchyňová

Bloger 
  • Počet článkov:  56
  •  | 
  • Páči sa:  99x

Novinárka, aktivistka v oblasti boja proti korupcii: (www.protikorupcii.sk). Verím, že sloboda človeka spočíva v pravde a v jeho odovzdaní sa do Božej prozreteľnosti. Zoznam autorových rubrík:  Verejná kontrolaVeci Božie

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu