O zbabranej akcii dodávateľa vedeli kompetentní, napriek tomu nezasiahli, naopak zatĺkali a ďalšie mesiace a roky problém bagatelizovali. Znalecký posudok vypracovaný nezávislým českým znalcom (5. júna 2014) jasne potvrdil: Národná kultúrna pamiatka je pokrytá drevom, ktorý môžu hodiť rovno do pece !
Firma, ktorá rekonštrukciu strechy robila,si napriek všetkému vyfakturovala prvotriednu cenu. Skutočná hodnota krytiny je približne o polovicu menšia. Rozdiel v nekvalite robí podľa znalca približne 6000,- Eur.
Nejde o veľký peniaz, poviete si, popri stá miliónových štátnych únikoch. Hodili by sa však nejednej škole, nemocnici, rodine. Či ?
Čo by kto dal za bezúročných a nenávratných 6000,- Eur?
Začiatok
Rekonštrukciu spustili v roku 2010. Považské múzeum v Žiline pod vedením vtedajšieho riaditeľa Borisa Schuberta získalo dotáciu od ministerstva kultúry okrem iného i na obnovu strešnej krytiny Radenovho domu.
Projektant na žiadosť Považského múzea v Žiline naplánoval najkvalitnejšiu krytinu, štiepaný šindeľ. Počítalo sa s ním i v rozpočte.
Hlavný dodávateľ stavby, firma MPM si však ľubovoľne zvolila lacnejšiu verziu - čo do financií i do kvality, rezaný šindeľ. Urobila tak bez vedomia pamiatkárov, ktorí museli zmenu dodatočne schvaľovať.
No ale, ako to už na Slovensku býva, aj z rezaného šindľa spomínaná firma použila snáď to najhoršie čo použiť mohla. A tak strecha Radenovho domu v Čičmanoch má "pokrývku," ktorá sa pomaly zodiera, štiepe, ktorú rozožiera drevokazný hmyz a vypadávajú z nej klince a hrče !

Nezáujem
Kompetentní sa netrápia ! Žilinský samosprávny kraj síce potrestal bývalého riaditeľa Borisa Schuberta za to,že si ľubovolne vyberal dodávateľa bez vedomia Žilinského samosprávneho kraja, otázka kvality strechy ale ostala bokom.
ŽSK požiadal o vypracovanie znaleckého posudku na strechu Radenovho domu. Oslovil znalca Ladislava Reinprechta. Posudok, ktorý dodal, však hovorí o všeličom, len nie o otázke kvality použitého dreva.
Z nepochopiteľných dôvodov sa Žilinský samosprávny kraj na kvalitu nedotazoval. Táto otázka nebola v zadaní znaleckého posudku a pán Reinprecht sa na dobrovoľnej báze do tejto oblasti nepúšťal. Strechu Radenovho domu si obzrel z pavlače domu a zo zeme, na krytinu nemal dostatočný dosah ani vizuálny, ani na dotyk.
Za znalecký posudok zaplatilo ŽSK (podľa oficiálnej odpovede z úradu) 2000,- EUR bez toho, aby sa dozvedel, akej kvality je šindeľ na streche národnej kultúrnej pamiatky.
Oficiálne kroky bez výsledku
OZ Proti korupcii podniklo viacero krokov, aby na situáciu upozornilo. Prípad sledujeme 2 a pol roka ako inštitúcia, 4 roky ho monitorujem ako novinárka. Nič nepomohlo: tlačovka, trestné oznámenie, upozornenia, komunikácia s úradom - nič sa nezmenilo.
V máji tohto roka sme sa vybrali za odborným stanoviskom do Čiech. Požiadali sme českého znalca Stanislava Miku o vypracovanie znaleckého posudku. Položili sme mu 7 otázok. Tu sú i s odpoveďami !


Výsledky posudku sme si nenechali pre seba ! V Čičmanoch sme zhromaždili množstvo ľudí, čo mali a mohli ku streche Radenovho domu niečo povedať. Hlavný dodávateľ stavby firma MPM neprišla. Za účasti majiteľa Radenovho domu (ŽSK), jeho správcu, pamiatkárov, množstva odborníkov a novinárov sme zverejnili závery znalca.
Napriek jasným verdiktom o nekvalite strechy, Žilinský samosprávny kraj prostredníctvom svojich zástupcov pokračoval vo svojej rétorike a naďalej presviedčal, že nič vážne sa nestalo. Lebo na strechu je 25 ročná záruka.
Predsa ale prišlo prekvapenie. Korunku konfrontačnej debate nasadil český znalec, ktorého si pozval Žilinský samosprávny kraj, aby obhájil správnosť a obsah prvého posudku Ladislava Reinprechta. (Ten ktorý sa nezaoberal otázkou kvality šindľa).
Vo svojej reči sa v jednom momente znalec zastavil a približne takto povedal: ... Priznávam, že najlepšie by bolo všetko zhodiť a šindeľ hodiť do pece !
Tak .., asi už netreba veľa dodať !
Toto je príbeh rekonštrukcie strechy národnej kultúrnej pamiatky v Čičmanoch. Pre mňa príbeh ľahostajnosti a nebývalej arogancie !
www.protikorupcii.sk
Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.
