Odídení mediamatici porazili mašinériu zla. Ministerka sa postavila na ich stranu!

Nová mediamatika v Martine dostala zelenú. Niekoľkoročný boj  o právo na jej existenciu ale zanechal zničené osudy bývalých žilinských pedagógov. Demoralizovaní  zostali i študeni, ktorí nemohli v Žiline študovať  odborne a kvalitne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

O ságe žilinskej mediamatiky sme napísali už viacero článkov. Prípad sledujeme niekoľko mesiacov. Pedagógovia a študenti dlho bojovali najprv za transparentné a poctivé študíjne prostredie, neskôr za schválenie akreditácie nového štúdia v Martine. 

Všetko to začalo upozorňovaním na netransparentné pomery v oblasti financovania Fakulty humanitných vied Žilinskej univerzity. Pripomeňme rapídny poskles študentov z 2000 na 500, prezamestnanosť vo viacerých študíjnych odboroch, mobing i šikana. Z fakulty odišlo alebo muselo odísť 14 z 19 pedagógov, ktorí boli zapojení do akreditácie mediamatiky v Žiline.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po masívnom odchode vyučujúch, včetne pôvodných garantov štúdia, začala rapídne rásť i nespokojnosť študentov. Otvorene hovorili o poklese odbornosti, o prejavoch šikany zo strany vedenia fakulty a katedry, ktoré sa mali objaviť i v súvislosti s výberom školiteľov bakalárskych a diplomových prác. Tie mali viesť v mnohých prípadoch práve odídení experti. 

Bývalí pedagógovia rozbehli proces akreditácie novej mediamatiky, keď už nemali inú možnosť a nedokázali čeliť mocenských manévrom vedenia fakulty. So žiadosťou o pomoc sa obrátili na vedenie Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá ich rada prichýlila pod svoje krídla. Dekanka Lucia Mokrá sa netajila tým, že Žilinská univerzita sa s prekvapivou ľahkosťou zbavila uznávaných expertov, s výborným medzinárodným kreditom.

SkryťVypnúť reklamu

V procese novej akreditácie mediamatiky, ktorej zázemie má byť v Martine, čelili jej autori citeľným problémom. Napriek tomu, že išlo o tých istých pedagógov, ktorí založili mediamatiku v Žiline a úspešne ju akreditovali s vysokým odbroný kreditom B+, akreditačná komisia pod vedením Vladimíra Patráša novú akreditáciu pre Martin neschválila doslova pre formálme a administratívne nedostatky. 

Potom, čo sa žiadatelia o akreditáciu odvolali proti rozhodnutiu akreditačnej komisie, nasledovali (v rámci praxe netradičné) dve hlasovania. Hlasovanie za a proti akreditácii. Nastala patová situácia, keď obidve kolá skončili nejednoznačne. Komisia nerozhodnými hlasmi nedokázala vo veci rozhodnúť. Do procesu vstúpila ministerka školstva Martina Lubyová a akreditáciu nakoniec odobrila. Jej stanovisko hovorí za všetko. 

SkryťVypnúť reklamu

Akreditačná komisia podľa nej neuviedla dôvody, pre ktoré by nemali byť splnné (kľúčové) kritéria akreditácie mediamatiky. Komisia namiesto vyhodnotenia plnenia kritéria len
skonštatovala, že žiadatelia nemali potrebné údaje, pričom nevyzvala fakultu, aby doplnila chýbajúce informácie. 

"Po posúdení podkladov z vysokej školy a informácií z hodnotiacej správy pracovnej skupiny Akreditačnej komisie som sa rozhodla vyhovieť žiadosti vysokej školy a priznať jej zodpovedajúce právo," píše sa v rozhodnutí ministerky zo septembra 2018.

Čo k tomonu dodať? Nech si urobí obraz a vyvodí záver každý sám. O korektnom prístupe zodpovedných členov akreditačnej komisie sa ale asi veľa reči viesť nedá.

SkryťVypnúť reklamu

Angažovaní študenti

Za úspechom novej mediamatiky, za ktorú sa bezpochyby tvrdo bili odídení pedagógovia zo Žiliny a dekanka Fakulty sociálnych a ekonomických vied v Bratislave Lucia Mokrá, stoja v nemalej miere angažovaní študenti.

Na akreditácii nového štúdia im záležalo natoľko, že časť z nich v požiadala ministerku Martinu Lubyovú listom o osobné strenutie, aby ju informovali o pomeroch na žilinskej fakulte, o túžbe študovať mediamatiku kvalitne, s pedagógmi, ktorých si vážia, ktorí majú medzinárodný krediť a dokážu im odovzdať čo najviac vedomostí. 

Rovnako sa skupina študentov dožadovala strenutia s predsedom pracovnej skupiny akreditačnej komisie Vladimírom Patrášom, ktorý si bol v rámci procesu akreditácie pozrieť priestory v Martine. Aj keď sa predseda Patráš oficiálnemu stretnutiu so študentmi bránil, trpezlivosti mladých ľudí neunikol. Šéfa komisie zastihli a tlmočili mu ich osobné postrehy zo štúdia v Žiline, o ich trápení , ktoré prežívajú v rámci študia mediamatiky.

Mladí ľudia písali i členom akreditačnej komisie, odídených pedagógov boli viac krát podporiť na verejných diskusiách, desiatky študentov verejne protestovali na chodbách Žilinskej univerzity proti pomerom na fakulte humanitných vied.

Študenti mediamatiky viditeľným a citeľným spôsobom prispeli k tomu, že si prípad nielen formálne všimla ministerka školstva Martina Lubyová a osobne ho preverila. Samozrejme s už známym dobrým výlsedkom pre študentov a ich pedagógov.

Akreditácia mediamatiky v Martine znamená, že nový odbor (inak) konkurujúci dnes mediamatike v Žiline, môže prijímať študentov v bakalárskej forme od budúceho školského roka. Zároveň však platí, že študenti, ktorých ťaží napríklad slabá úroveň v Žiline, môžu požiadať o prestup už v tomto školskom roku, ak splnia podmienky štúdia. Mnohí z nich verejne na sociálnych sieťach deklarujú záujem prestúpiť čo najskôr. Koľko študentov reálne presedlá do Martina, ukáže najbližší čas. 

Diskusia na FB po uznaní akreditácie
Diskusia na FB po uznaní akreditácie 

 

I odídení pedagógovia, teraz už zakladajúci členovia mediamatiky v Martine, netaja radosť nad úspechom, za ktorým tvrdo kráčali niekoľko rokov. Jedna z nich Eva Capková ale zároveň prezrádza, že daňou za úspech sú žiaľ i zlomené osudy mnohých pedagógov, ktorí museli opustiť odbornú pedagogickú činnosť a živia sa dnes úplne inak. 

Príkladom je bývalá šéfka katedry Bronislava Jakubíková ale i desiatky ďalších, medzi inými i vysokokvalifikovaných uznávaných profesorov. S pachuťou odišli zo štúdia i niektorí študenti, ktorí predčasne školu ukončili.

"Akreditácia mediamatiky v Martine je výhrou kvality..Pedagógovia, ktorí štúdium rozbiehajú sú špičkou v odbore, pracujú na výskumných projektoch a schválenie programu je to potvrdenie ich renomé," prezradila nám dekanka Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK v Bratsialve Lucia Mokrá, ktorá odídeným mediamatikom umožnila celý rok v rámci fakulty pracovať na odborných a výskumných projektoch. Akreditácia mediamatiky je preto i pre ňu veľkou radosťou a úľavou.

Záver

Príbeh mediamatikov, ktorý tu opisujeme, je jeden z tých štastnejších. Má dobrý koniec. Ukázal nám, že keď sa zainteresovaní spoja, sú vytrvalí, idú za spoločným cieľom, veci môžu skončiť štastne. Príbeh mediamatiky ukazuje i na silu mladých ľudí, na to, že je dobré, keď bojujú a idú za svojim cieľom. Reálne vedia veci ovplyvniť.

Kauza mediamatiky dokázala, žiaľ i silu moci. Podľa Evy Capkovej je odrazom pomerov na Slovensku, keď silní dokážu zneužívať svoje postavenie a vplyv. Akreditačná komisia, ktorá už zo zákona končí svoju misiu, by nechala nový študjný program, budúcnosť ich predagógov, špičkových expertov ale i osud študentov "na pospas zlého osudu." A to pre formálne nedostatky, alebo ... na rovinu, pre hrozbu konkurencie ? 

 

Pripomeňme si, že jeden z členov akreditačnej komisie anonymne priznal zaujímavú skutočnosť. Od samého začiatku bolo podľa neho cítiť preferencie zo strany vedenia pracovnej skupiny akreditačnej komisie, ktorá mala vraj snahu žiadosti nevyhovieť a to bez ohľadu na kvalitu a odbornosť programu. A napokon .... svedčí o tom aj vyjadrenie ministerky školstva, ktorá vo svojom stanovisku jasne hovorí, že akreditačná komisia riadne neodvôvodnila, prečo program nemal byť schválený.

Nová mediamatika a jej autori mali tento krát šťastie. V záverčnej a kľúčovej bitke sa postavil za nich mocnejší a najvyšší "úradnik" - ministerka školstva. Koľkých na Slovensku však takéto šťastie nestretne? 

www.protikorupcii.sk

Blog vznikol vďaka podpore Open Society Institute (FOSI) podporený sumou 24.900,- USD Eur .

 

Vanda Tuchyňová

Vanda Tuchyňová

Bloger 
  • Počet článkov:  56
  •  | 
  • Páči sa:  99x

Novinárka, aktivistka v oblasti boja proti korupcii: (www.protikorupcii.sk). Verím, že sloboda človeka spočíva v pravde a v jeho odovzdaní sa do Božej prozreteľnosti. Zoznam autorových rubrík:  Verejná kontrolaVeci Božie

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu