Vydarená lyžovačka, panenská príroda a rakúska pohostinnosť počas víkendu v Obertauern

Obertauern a priľahlé lyžiarske strediská v oblasti Lungau ponúkajú kvalitnú lyžovačku, napriek tomu nie sú medzi našincami veľmi známe. Ako vyzerá rakúska sella ronda?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Pri cestovaní si stále najlepšie oddýchnem, vypnem, preklopím sa do inej reality. Nie vždy je možné zobrať si dovolenku, preto si robím radosť aspoň víkendovými pobytmi. Kto si pravidelne číta môj blog, ten si možno bude pamätať, že v decembri som vám vyrozprávala zážitky z vianočných trhov v Salzburgu. Tentokrát naše cestovateľské duo nešlo ďaleko. Navštívili sme rakúske Salzbursko konkrétne oblasť Lungau, v rámci ktorej naším hlavným cieľom bolo lyžiarske stredisko Obertauern.

Panoramatický pohľad na okolité hory
Panoramatický pohľad na okolité hory (zdroj: Ľuboš Tulák)
Obrázok blogu
Kráľovstvo snehu
Kráľovstvo snehu (zdroj: Ľuboš Tulák)

Vyrazili sme v piatok po práci. Vzdialenosť 360 km z Bratislavy sme urazili približne za štyri hodiny. Okolo deviatej večer nás v rodinnom penzióne Gästehaus Macheiner v dedinke Lessach privítala usmiata päťdesiatnička Maria. Možno bola staršia, nechcela by som jej pridať vek, aby som ju neurazila. Spokojní ľudia väčšinou vyzerajú mladšie. Mala kľudný výraz v tvári ako tie postavy zo starých čiernobielych fotografií, ktoré zdobili steny penziónu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odprevadila nás do našej izby, nekládla nám pri tom žiadne zbytočné otázky, dokonca nechcela ani občiansky preukaz. Ubytovanie sme nemali vopred zaplatené, preto nás jej dôvera príjemne prekvapila.

Izba bola dotiahnutá do detailov. Funkčné zariadenie vkusne dopĺňali mäkučké textílie. Na podlahe boli ručne tkané koberce. Stolíky zdobili ručne háčkované dečky. Izba aj penzión boli zariadené vo vidieckom štýle, ktorý sa veľmi pekne hodil do horského prostredia dedinky Lessach.

Vyšli sme na balkón, kde sme sa v mesačnom svite snažili uhádnuť, aké vysoké hory nás obklopujú. Nebola príliš dobrá viditeľnosť, ale všetko naznačovalo tomu, že musíme byť dosť vysoko, pretože nebo sa zdalo byť blízko. A okolité hory akoby zacláňali mesačnému svetlu.

SkryťVypnúť reklamu

Ráno sme pochopili, že sme mali obrovské šťastie pri výbere dedinky, v ktorej sme bývali a aj konkrétneho ubytovania. Vonku už bolo svetlo a konečne sme sa mohli rozhliadnuť po okolí. Všade vládol kľud, zo všetkých strán sme boli obklopení horami. Náš penzión a rovnako aj ostatné domy v dedine boli pekne udržiavané.

Rodinný penzión Macheiner v Lessach
Rodinný penzión Macheiner v Lessach (zdroj: Silvia Tuláková)

Aj preto to píšem tak presne, aby ste sa tam mohli vybrať. My určite pôjdeme znovu. Lessach leží vo výške 1 208 m.n.m. uprostred biosférickej rezervácie UNESCO Salzburger Lungau. Vďaka ochrane prírody je okolitá krajina autentická. Previezli sme sa autom na koniec dediny. Videli sme lúky prikryté snehom, baly sena, ohrady pre dobytok a upravené romantické sedliacke usadlosti.

SkryťVypnúť reklamu
"Ferienwohnungen" v Lessach
"Ferienwohnungen" v Lessach (zdroj: Silvia Tuláková)
Ranná hmla
Ranná hmla  (zdroj: Silvia Tuláková)
Dedina Lessach
Dedina Lessach (zdroj: Silvia Tuláková)
Obrázok blogu
Vidiecky dom
Vidiecky dom (zdroj: Silvia Tuláková)

Obertauern je z Lessach vzdialený približne 30 km. Pôvodne sme hľadali ubytovanie priamo v Obertauern, ale vzdali sme to, pretože ceny tam boli premrštené. Takto sme sa aspoň mohli previezť ľúbivým údolím. Zdolaním zákrut sme nabrali potrebné výškové metre a dorazili sme do horského priesmyku Obertauern, kde leží dedina a lyžiarske stredisko s rovnakým menom. Pohodlne sme zaparkovali na parkovisku číslo sedem ihneď pri zjazdovke. Výhodou je, že všetky parkoviská boli dostupné na lyžiach, nebolo potrebné riešiť žiaden ski-bus.

Obertauern
Obertauern (zdroj: Silvia Tuláková)
Zjazdovky
Zjazdovky (zdroj: Silvia Tuláková)

Prvý dojem bol viac ako dobrý. Pohľad na okolité hory a do lyžiarskej mapy nasvedčoval, že sa tu určite nebudeme nudiť. Zjazdovky boli usporiadané do okruhu s príznačným názvom Tauernrunde. Bolo tu toho dosť, za deň sme síce stihli urobiť celé koliesko, ale niektoré kopce sme museli vynechať. Vyberali sme si tie, kde práve svietilo slnko. Najkrajšia zjazdovka bola pre mňa Gamsleitenbahn 2, pretože to bola neupravená ba priam pankáčska. Bola taká prudká a nesúmerná, že by sa tu ratrak prevrátil, tak ju radšej nechali tak. Spúšťali sa po nej frivolne naladení jazdci obľubujúci voľný terén. Nebolo ich veľa, preto tu bol kľud. Ponárali sme sa do ticha hôr, kochali sa pohľadmi za horizont a čo to sme aj pofotili. Popritom som sa najmä ja statočne okúpala v prašane, lebo ja neviem nepadať v hlbokom snehu.

SkryťVypnúť reklamu
Na vrchole Gamsleitenbahn 2 alias pankáčskej zjazdovky
Na vrchole Gamsleitenbahn 2 alias pankáčskej zjazdovky (zdroj: Ľuboš Tulák)
Pohľad dole na neupravenú zjazdovku
Pohľad dole na neupravenú zjazdovku (zdroj: Silvia Tuláková)

Po tomto tréningu nám ostatné zjazdovky pripadali ako detské ihrisko, ale užili sme si ich. Sneh bol kvalitný a pokrývka mala 170 cm. Počuli sme hlavne nemčinu, stredisko je obľúbené medzi domácimi a Nemcami. Kvalita služieb, ceny a tovar v obchodoch tomu zodpovedajú.

Stredisko sa nachádza nad pásmom lesa
Stredisko sa nachádza nad pásmom lesa (zdroj: Silvia Tuláková)

Pre obednú pauzu sme si zvolili Krings Alm. Zapáčila sa nám ich slnečná terasa s drevenými lavicami. Sedeli tu muži a ženy s tvárami natočenými k slnku. Zračil sa na nich spokojný výraz, niektorí sa jemne usmievali. DJ správne vycítil atmosféru, zbytočne do toho nebúšil a zaradil príjemný chill-out. Jedni popíjali kávu, iní lokálne pivo. V susednom záhradnom stane nejaká skupina podchvíľou vybuchla do smiechu. Nič však nemohlo narušiť pohľad na ligotavý sneh, po ktorom akoby niekto rozsypal trblietky.

Obedná pauza
Obedná pauza (zdroj: Ľuboš Tulák)
Obrázok blogu

Poobede sme dokončili lyžiarske kolečko rovno pri aute. Presunuli sme sa do centra Obertauern so zámerom preskúmať ponuku après-ski. Minuli sme zopár fešných kaviarničiek na ulici Ringstrasse až sme zakotvili v centre diania, v hlavnom kotle, kde sa to celé varilo. Podnik menom Lurzer-Alm bol plný, nenašli sme voľné miesto a chvíľku nám trvalo, pokiaľ sme sa pretlačili k baru. Väčšina osadenstva mala ešte na nohách lyžiarky a v ruke krígeľ piva. Hovorilo sa tu hlavne po nemecky a pripomínalo nám to Oktober Fest. Do nálady hrala muzika typu Maxim Turbulenc. Jedným slovom, bolo tam veselo, vyštípané líčka už neboli červené od mrazu ale od niečoho iného. Ostali by sme dlhšie, ale chýbala nám partia.

Socializácia po lyžovačke tzv. apres-ski
Socializácia po lyžovačke tzv. apres-ski (zdroj: Ľuboš Tulák)

Chvíľku sme sa ešte poprechádzali po meste a zašli do zopár obchodov, predtým, ako ich zatvorili. Pomaly sa zotmelo.

Fešné hotely v meste, ale aj veľmi drahé
Fešné hotely v meste, ale aj veľmi drahé (zdroj: Silvia Tuláková)

To bola sobota. V nedeľu nám pani Mária v našom penzióne pripravila rovnako chutné raňajky ako v predchádzajúci deň. Raňajkovali sme v samostatnej jedálni, kde bol iba náš stolík, elegantne prestretý a plný dobrôt. Mohli sme si vybrať z čerstvého pečiva, údenín, syrov a zaváranín. Kávu servírovala v porcelánovom servise, popriala nám dobrú chuť a potom sa ešte prišla opýtať, či je všetko v poriadku. Všetko bolo v stodvadsať percentnom poriadku.

V nedeľu sme ešte v Obertauern stihli trojhodinovú lyžovačku. Mohli sme ísť aj do ďalších troch stredísk v oblasti (Grosseck – Speiereck, Katchberg-Aineck, Fanningberg), ale už sa nám nechcelo objavovať. Objavovanie je náročné a občas aj únavné. Objavili sme aspoň autentickú horskú chatu s reštauráciou na svahu. Atmosféra dnu pripomínala tatranské horské chaty. Na drevených lavičkách sa tlačili strapatí skialpinisti, spokojne chlípali polievku alebo popíjali vínko. Pod plafónom boli na šnúre vyvesené prepotené tričká a mokré lyžiarske bundy. Vzduch bol ťažký, ale vyvetrať by nikomu nenapadlo. Teplom sa neplytvalo. Chata sa volala Achenrain Hűtte. 

Achenrain Hutte
Achenrain Hutte (zdroj: Ľuboš Tulák)

Lahôdkou na záver víkendu bola návšteva dedinky Mariapfarr. Stále sme boli v regióne Lungau, urobili sme si tam zastávku cestou domov. Je známe vďaka kostolu, kde boli napísané slová k najznámejšej vianočnej kolede „Tichá noc“. Melódia pravdepodobne existovala už skôr, detaily sa môže návštevník dozvedieť v priľahlom múzeu. Keďže bolo už zatvorené, musíme prísť znovu. 

Mariapfarr, kde vznikla "Tichá noc"
Mariapfarr, kde vznikla "Tichá noc" (zdroj: Silvia Tuláková)

Medzi napísaním a zverejnením tohto blogu ubehol mesiac. Do Obertauern sme sa vrátili znovu minulý víkend. Aktuálne nasnežilo 30 cm prírodného snehu, tak ak by ste nevedeli čo s víkendom... 

Obrázok blogu
Už len aby to počasie vyšlo
Už len aby to počasie vyšlo 
Obrázok blogu
Silvia Tuláková

Silvia Tuláková

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po viac ako desiatich rokoch práce v korporátnom svete mám kariérnu pauzu. Nebudem sedieť doma za pecou, idem do skutočného sveta. V tomto blogu sa dozviete, ako to prebieha ... Update po roku...Som späť v práci. Čo vám budem hovoriť, chýbalo mi to. Práca myslím. Ale na každý pád, pauza mi prospela. Na cestovanie som nezanevrela, len mám naňho menej času. Cestujem a píšem ďalej. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu