Územie, na ktorom sa mesto Shenzhen nachádza, sa pýši 6000 ročnou históriou. Napriek tomu je Shenzhen pomerne mladé mesto. Totiž až v roku 1979 dostalo štatút mesta a v roku 1980 bolo formálne menované "špeciálnou ekonomickou zónou," aby tak mohlo konkurovať Hong Kongu, vtedajšou britskou kolóniou. Za pár desaťročí sa oblasť zmenila na nepoznanie. Vyrástlo tu mesto s približne piatimi miliónmi obyvateľov.
Zaujímavé je, ako veľmi je obmedzovaný pohyb nielen medzi Shenzhenom a Hong Kongom, ale aj medzi Shenzhenom a zvyškom Číny. Každý vstup aj opustenie mesta znamená prechod cez colnú kontrolu, vyplnenie niekoľkých formulárov a ešte donedávna zdravotnú prehliadku (meranie teploty).
Jednou z vecí, ktoré našincovi udrú do očí na každom rohu, sú značky, rôzne tabule a nápisy. Samozrejme často je na dopravných značkách okrem rozpučených pavúkov aj fonetický prepis v latinke, avšak čisto čínske značky nie sú v žiadnom prípade výnimkou.


Nakupovanie v potravinách za rohom bolo pre mňa krásnym zážitkom, keďže okrem čísel predstavujúcicich hmotnosti, počty a ceny som nerozumel absolútne ničomu. Nenechal som sa však odradiť a kupoval som podľa tvarov, farieb a najmä podľa toho, čo nakupovali domorodci. Raz som si odvážne nakúpil niekoľko nápojov v rôznych flašiach a plechovkách netušiac nič o ich obsahu. Bol som ale veľmi milo prekvapený. Tak napríklad z tejto plechovky sa vykľul výborný čaj, osviežujúci v sparnom počasí.

A keby vás to zaujímalo, takto vyzerá čínska verzia najznámejšieho amerického nápoja.

Jedna vec sa mi na Shenzhene naozaj páčila - zeleň. Stromov, kríkov, kvetov a trávy bolo všade veľa, krásne upravené, pokosené a ostrihané.


Je toho ešte dosť, takže pokračovanie nabudúce :)