MBTI

Vo februári som napísal príspevok s názvom cukráreň. Nemal veľký ohlas, vlastne karmu, ale pokúsim sa ponúknúť opäť niečo na tému pestovanie firemnej kultúry a práca so zamestnancom. Počuli ste o MBTI? Ja prvý raz minulý mesiac. Je to Myers-Briggs Type Indicator. Môj zamestnávateľ ponúkol školenie na tému MBTI. Prečo? Dôvod je jednoduchý. Má zmysel, aby každý zamestnanec vedeľ, aký je osobnostný typ a hlavne, aby si každý uvedomil, že sú aj iné typy ako je on sám a aké sú medzi nimi rozdiely. Prihlásiť sa mohol ktokoľvek z firmy, kto mal záujem.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Na školení sme sa stretli zhruba dvadsiati, technik zo skúšobne, učtovníčka, manažéri, personálny riaditeľ, ... Školenie zabezpečovali dve pracovníčky personálneho oddelenia. Čo by som chcel zdôrazniť je, že sme sa aktívne účastnili všetci bez rozdielu funkcie a postavenia vo firme.

Ak ste nepočuli o MBTI, tak to nevadí. Našiel som k tomu popis na internete dokonca v slovenčine. Pozrite: http://www.eportal.sk/pdf/typo.pdf . Tu sa dozviete zhruba o čom to je.

Týždeň pred školením každý dostal e-mail s linkom na webovskú stránku, kde sme mali vyplniť dotazník. Na školení sme asi hodinu robili aktivity, ktoré nám mali pomôcť identifikovať aký sme typ. Potom nám rozdali výsledky z dotazníkov robených na internete. Väčšina z nás mala podobný výsledkok z hodinovej aktivity ako z dotazníku. Traja sme mali identický výsledok. Asi na tých "šestnástich TYPOCH" niečo bude :-).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo som sa naučil za tri hodiny školenia? Napríklad to, že keď položíte otázku introvertovi, treba chvíľu čakať na odpoveď. Inak povedané, potrebuje čas na rozmýšlanie. Rozmýšla vnútri. Zato extrovert odpovedá ihneď. Lebo rozmýšla nahlas. Ak vám extrovert položí otázku a Vy ako introvert o nej rozmýšľate, tak on netrpezlivo chrlí ďalšie otázky lebo rozmýšľa nahlas, prečo neodpovedáte. Možno si poviete hlúposť. Tety školiteľky nás presviedčali, že základné znalosti z psychológie nám pomôžu v našej práci.

Ak by ste si chceli spraviť takýto test, tak necertifikovaný a v angličtine, ale zdarma nájdete napríklad tu: http://www.humanmetrics.com/cgi-win/JTypes1.htm. No, čo? Skúsili ste si to? Pobavili ste sa? Zaujalo Vás to? Myslíte si, že Vám to pomôže v komunikácii s ostatnými? Ja áno.

Jaromír Tvarůžek

Jaromír Tvarůžek

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moravák, Pražák, Iowan a domov mám v najkrajšom mieste na svete - Tŕstie - dedinka v Strážovských vrchoch. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu