zrkadlo

Kríza je krutá a prináša veľa starostí a bolestí. Ale viete, čo sa mi na nej páči? Odpoveď je jednoduchá. Kríza je jedno úžasné zrkadlo, ktoré ukazuje kto aký je. Kto je schopný niečo urobiť pre ostatných a kto je schopný hocičoho len, aby on mal z toho prospech. Tak sa pozerajte okolo seba a možno sa niečo naučíte alebo odhalíte pravdu, ktorú hľadáte.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Prišla kríza. Píše sa o nej, hovorí sa o nej, je všade. V blogoch, v diskusiach k článkom je veľa takých slovenských mudrcov, ktorí presne vedia čo, kto, kde a kedy sa má spraviť. Neznámy užívateľ internetu v nemenovanej IT firme, alebo sekretárka obchodnej firmy v Malej Dolnej, hodnotí a kritizuje amerického prezidenta pána Baracka Obamu alebo kroky pána Jean-Claude Tricheta (prezident Európskej Centrálnej Banky). Dalších XY užívateľov im pritakáva a všetci perfektne kritizujú, ak aj nepíšu vulgárne komentáre. A pritom zabúdajú na základnú maličkosť. Títo, ale nielen títo páni už aj niečo dokázali. Je za nimi kus práce. No to slovo práca našim najmúdrejším prispievateľom asi veľa nehovorí. Veď aj tento príspevok naprostá väčšina múdrych číta v pracovnej dobe na firemnom počítači s firemným internetom v teplúčku firemnej kancelárie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pomôže nám táto kríza? Prišla ako povodeň. Je mocná, ničí ekonomiku, berie ľuďom prácu, zdroj ich obživy, znižuje životnú úroveň a tvrdo testuje medziľudské vzťahy. Ale mohla by aj pomôcť. Verím že, ako každá správna povodeň, vyplaví aj bahno a neporiadok na povrch.

Možno si aspoň podaktorí všimnú, ako niektorí naši manažeri, politici, predstavitelia samospráv, majitelia firiem, ... vykonávajú svoju prácu. A nemysli si, Vážený čitateľ, že to poznáš len podľa farby. Rozdelil si spoločnosť na modrých, červených a iných farieb. Každá strana kýdá na tie ostatné. Osobne sa v tom nevyznám a myslím si, že je to trochu inak. Sú schopní a "schopní". Jedna skupina je schopná vykonávať svoju prácu dobre a na úrovni a druhá skupina je "schopná" čohokoľvek. Napríklad spreneveriť štátny majetok v hodnote X miliónov. A nemali by sme zabúdať aj na tých, ktorí neškodia úmyselne, ale nemajú na to, aby robili svoju prácu tak, aby priniesli užitok nielen sebe a možno svojej rodine, ale aj firme, spoločnosti a Slovensku. A treba dodať, že aj skutočne schopní občas urobia chybu, ktorú treba tolerovať a nemýliť si ich s neschopnými alebo všetkého "schopnými".

SkryťVypnúť reklamu

Problém je v tom ako poznať, ktorí sú ktorí. No a to je práve to pozitívne na každej kríze. Kríza obnažuje, kríza názornejšie ukazuje kto je kto. Tak sa pozerajte! Taká dobrá veľká voda by mohla aj dobre prečistiť korytá, ... , korytá niektorých našich spoluobčanov.

Ešte len pred mesiacom mnohí naši politici robili machrov, ako sa nás kríza netýka a hľa. To že sme závislí na exporte je zrejmé a dlho sa to nezmení. A čo sme tej svetovej ekonomike vlastne ponúkali? Bijeme si na prsia, že máme kvalifikovanú pracovnú silu. Koho tým myslíme? Tých čo montovali autá v montážných halách zahraničných automobiliek u nás? Ale veď tie sú po celom svete, Brazília, Čína, India, Mexiko, ... Alebo tých, čo obrábali na počítačoch riadených obrábacích strojoch? Áno, obrábačov platíme lepšie ako učiteľov, lekárov, technológov, .... Ale montážníci, či obrábači nie sú vysoko kvalifikovaná sila. V Severnej Dakote vo firme Bobcat je na miesto stovky obrábačov dvadsiatka robotov. V dobe rozmachu makali 24 hodín denne, 7 dní v týžni. Aj Bobcat stojí, nemá prácu pre svoje roboty. No pokiaľ bude mať peniaze pre svoju kvalifikovanú silu, prežije a roboty si oddýchnu. Ale pre našu "kvalifikovanú silu" to len oddych nebude. A kto za môže? Ten Američan z Dakoty? Nie, NIE, ten sa snaží robiť svoju prácu a žiť svoj život tak ako ty, ja, MY. A za to, čo máme u nás doma sme zodpovední len my a MY. A to, že je kríza, za to nemôže ani ten Američan ani my. Kríza je súčasťou ekonomického vývoja. Treba si pozrieť zopár kníh z histórie, nielen marxistickej. Ono hľadať zodpovedného za povodeň nemá príliš zmysel.

SkryťVypnúť reklamu

Kríza skončí, slniečko zasvieti a koleso svetovej ekonomiky sa roztočí. Čo MY Slováci ponúkneme? Americký konštruktér už projektuje najväčší, najvýkonnejší, najefektívnejší a najlacnejší kombajn. Nemecký konštruktér testuje dieslový motor s výkonom 150kW a spotrebou pod 3 litre nafty pri rýchlosti 160km/h, aby mohol súperiť v automobilovom priemysle s Japoncami. A MY? Ani nevieme, že napríklad na východe Slovenska je firma, ktorá nielenže je slovenská, ale aj vyrába úspešne vlastný výrobok svetovej kvality a vytláča zo svetových trhov konkurenciu. Snáď je takých na Slovensku viac. Snáď... Neviem, nie som v politike, nemám až taký prehľad, som len obyčajný inžinier. (Mimochodom s tou východoslovenskou firmou nič nemám. Informáciu som získal na jednej technickej európskej konferencii.)

SkryťVypnúť reklamu

Myslím si, že nám chýba rozvoj našich vlastných schopností a hlavne zmena myslenia. Sústavné hľadanie cudzích vinníkov za stav Slovenska u iných a zbavovanie sa vlastnej zodpovednosti nikde nepovedie. Maximálne tak vynesie do výšin slovenskej politiky niekoho, kto vie hulvátsky vykríkať, arogantne jednať a tváriť sa ako najmúdrejší na svete. Aj keď niektorí to robia veľmi šikovne, hlúpi rozhodne nie sú, presvedčili veľa občanov o svojich super schopnostiach. Veríte tomu, že títo arogantní zástupcovia ľudu prinesú pozitívnu zmenu myslenia na Slovensko? Ja neverím.

Ak chceš hľadať chyby v tomto článku, tak netreba. Sú tam. Nie som spisovateľ a zo slohu som mával v škole aj trojky. No práve tu môžeš začať so zmenou svojho myslenia. Pozri sa na svet z tej lepšej stránky. Krízu frflaním a nadávaním nezaženieš a svojim priateľom či rodine nepomôžeš. Pozri sa okolo seba, ak vidiš, že sa dá niečo urobiť lepšie, urob to! Ja ti držím palce a tiež sa budem snažiť.

Jaromír Tvarůžek

Jaromír Tvarůžek

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moravák, Pražák, Iowan a domov mám v najkrajšom mieste na svete - Tŕstie - dedinka v Strážovských vrchoch. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu