Mix, ktorý funguje

Americká speváčka a pesničkárka Janelle Monáe nahrala tento rok svoju štúdiovú prvotinu, album The ArchAndroid. Celý počin je ukážka multižánrovosti a mnohotvárnosti speváčky. Napriek tomu, že všetky piesne sú v podstate iného žánru, mnohé dokonca crossoverové, album funguje výborne ako celok. Kde sa však nabrala tá skúsenosť a tie nápady, veď Janelle má len 24 rokov!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pochádza z Kansasu a kvôli štúdiu na American Musical and Dramatic Academy sa neskôr presťahovala do New Yorku. Pôvodne sa chcela venovať muzikálu, ale od toho rýchlo odstúpila, presťahovala sa do Atlanty a naplno sa začala venovať hudbe. Tu sa zoznámila s mnohými významnými hudobníkmi, medzi nimi Big Boi, známy rapper a producent. Založila aj hudobné zoskupenie Wondaland Arts Society, ktoré sa stalo jej budúcou sprievodnou kapelou.

Na ArchAndroide je 18 piesní a začína nezvyčajne suitou Suite II inšpirovanou science-fiction filmom Metropolis, ďalej tu nájdeme aj Suite III, čo je ďalšie pokračovanie. Obe sú výborne zapracované do celkového konceptu a človek si pri počúvaní ani neuvedomí, že ide o samostatnú skladbu. Akoby vystrihnutá z Morriconeho westernovej tvorby je pieseň „Sir Greendown“ a ak by sa do nejakého westernu použila, tak by ste len ťažko uverili, že je to skladba R&B a soulovej speváčky. Na doske hosťujú aj iný hudobníci, napríklad už spomínaný Big Boi alebo hip-hoper Saul Williams. O každej jednej piesni by sa dal napísať celý odstavec, ale mňa osobne najviac „Come Alive (The War Of The Roses)“. Spojenie soulu a dance-punku je v tejto skladbe úžasne prepojené, preto mi prepáčte výraz krásne škrekľavý hlas, kto si vypočuje, určite ocení a pochopí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Netradičný album, vysoká kvalita a mladý vek intepretky sľubujú mnohé ďalšie úspešné pokračovania. Kedy sa ich však dočkáme isté nie je, pretože Janelle plánuje natočiť ku každej skladbe videoklip a z nich vytvoriť film na podobu Metropolis, keďže celý album rozpráva príbeh ženského androida – robota Cindi Mayweather.

Janelle Monáe - The ArchAndroid (Suites II and III)

hodnotenie: 5/5

Dávid Tvrdoň

Dávid Tvrdoň

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Projektový manažér SME.sk. Píšem o žurnalistike a nových médiách. Na blogu vyjadrujem názory vo svojom mene. Zoznam autorových rubrík:  KultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu