Musím povedať,že zo všetkých kníh, ktoré som zatiaľ čítala, mi táto asi najviac dalaa hlavne mi poskytla potrebnú inšpiráciu k rozvoju seba sameja odhodlanie zmeniť to, čo som si konečne priznala, že sú mojeslabosti:-). V tomto texte chcem len zdôrazniť pár vecí, ktoré somv tejto knihe našla a považujem ich za dôležité.
Kniha jev podstate akýmsi návodom(ale hlavne inšpiráciou) ako využiť svojpotenciál a stať sa bohatým. Obsah a hlavné myšlienky, ktoré som sija pri čítaní uvedomila by sa dali zhrnúť do niekoľkých bodov:
1.)Rozvíjaťfinančnú gramotnosť. Tým myslí schopnosť rozoznať aktíva a pasíva,vyhľadať vhodné možnosti, získať peniaze, byť schopný investovať aj bez fyzickyvlastnených peňazí a tým zväčšovať svoje aktíva.
2.) Zlepšovaťsvoje komunikačné schopnosti a schopnosť predať seba samú. Je množstvotalentovaných ľudí, ktorý zarábajú málo a to len preto, že im chýba jednajediná schopnosť, a to schopnosť predať sa.
3.) Vzdelávaťsa vo viacerých odboroch a nie špecializovať sa príliš na jeden. Príliššpecializovaný ľudia sú použiteľný len v tom svojom jednom, a tak keďprídu o prácu dostávajú sa do problému, pretože už nie sú schopnýpreorientovať sa na niečo iné.
4.)Pracovať,aby sme sa učili a nepracovať pre peniaze. To čo sa naučíme nám časomprinesie určite viac peňazí.
5.) Prekonaťstrach zo straty. Toto je to, čo považujem, za najdôležitejšie zo všetkého čomi kniha priniesla: „ Je to jenom hra. Někdy vyhrajete a někdy se přiučíte. Ale bavte se. Většina lidínevyhraje nikdy, protože má strach ze ztráty. To je důvod, proč jsem shledávalškolu tak nesmyslnou. Ve škole se učíme, že chybovat je špatné, a trestají násza to, že děláme chyby. Když se však podíváte, jakým způsobem se lidé učí,zjistíte, že se učí chybami. Chodit se naučíme tým, že padáme. Kdybychom nikdynespadli, nikdy bychom nechodili... To samé platí o zbohatnutí. Hlavní důvod,proč lidé nejsou naneštěstí bohatí, je, že mají hrůzu z toho, že něcoztratí. Vítězové nemají strach z prohry, ale poražení ano. Neúspěch jesoučásti procesu úspěchu. Lidé, kteří se vyhýbají neúspěchu, se také vyhýbajíúspěchu.“1 (ospravedlňujem sa použitie češtiny, ale knihu som čítalav českom preklade, a tak som to použila aj pri citácii).
6.) Sústrediťsa na jeden cieľ.
7.)Nepochybovať o sebe samom a svojich rozhodnutiach. Nedať sa odradiťinými ľuďmi, ktorí mnohokrát majú menej informácii a skúsenostív danej oblasti.
Na konciknihy, v posledných kapitolách spísal Kiyosaki návod ako začať pracovať nasvojom zbohatnutí. Samozrejme nie sú to presné rady, čo máte robiť a kdeinvestovať aby ste zbohatli, ale zas je to hlavne inšpirácia k tomu abysme zmenili svoje zmýšľanie a donútili sa niečo urobiť.
I keďbolo zmyslom tejto knihy podporovať ľudí v zvyšovaní finančnej gramotnostia pomocť im stať sa bohatými, to čo v nej autor radí sa dá použiť ajv iných oblastiach v živote, pretože ide hlavne o to, ako prekonať pasívny prístup k životu a začať žiť aktívne.
1. Robert T. Kiyosaki, Bohatý táta Chudý táta, Pragma, Praha, 2007,