Biznis s deťmi – aká je pravda o liečbe neplodnosti
Neplodnosť je téma, ktorá sa dnes týka čoraz väčšieho počtu párov na celom svete. S rastúcim vekom, zmenami životného štýlu, zmenami životného prostredia a rôznymi zdravotnými problémami je asistovaná reprodukcia často jediným riešením splnenia sna o rodine. V mnohých prípadoch však dochádza k situáciám, keď sú páry bez dostatočného vyšetrenia rýchlo odosielané do centier asistovanej reprodukcie. Tento fenomén, niekedy nazývaný aj "biznis s deťmi", vyvoláva otázky o etike a transparentnosti tohto odvetvia. "Továreň na sny" sa tak môže veľmi ľahko stať "továrňou na nočné mory".
Štatistiky a realita asistovanej reprodukcie
Podľa WHO trpí neplodnosťou 10-15% párov na celom svete, každoročne preto podstupuje asistovanú reprodukciu približne 5-10 % párov na svete, pričom presné čísla sa líšia podľa krajiny. V Slovenskej republike sú tieto čísla menej transparentné - krajina nie je povinná podávať štatistiky o úspešnosti alebo presnom počte cyklov asistovanej reprodukcie do verejných registrov. V Európe je podľa údajov European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE) zaregistrovaných približne 1,5 milióna cyklov ročne! Avšak úspešnosť jednotlivých cyklov (t.j. pravdepodobnosť, že dôjde k úspešnému tehotenstvu a narodeniu dieťaťa) sa pohybuje od 25 % pri prvom cykle až po nižšie percentá pri ďalších pokusoch.
Dôležité vyšetrenia pred asistovanou reprodukciou
Pri rozhodovaní sa o liečbe neplodnosti je kľúčové dôkladné vyšetrenie oboch partnerov. Avšak niekedy je tento krok preskočený, čo vedie k rýchlemu odporúčaniu na asistovanú reprodukciu. Z okolia poznám niekoľko prípadov, ktoré boli doslova "od dverí" tlačené priamo do asistovanej reprodukcie bez kvalitného vyšetrenia a náležitej prípravy. Viete napríklad, koľko trvá vajíčku, než sa vyvinie? Ak si myslíte, že je to jeden cyklus, tak ste na omyle. 100 dní, teda 3 mesiace trvá vajíčku kým sa vyvinie a dozreje. Takže ak začnete aj so samoliečbou, nečakajte výsledky do troch dní.
Pred asistovanou reprodukciou musí byť v prvom rade dôkladne gynekologicky vyšetrená žena a muž by mal mať spravený kvalitný spermiogram - obyčajné spočítanie spermií skutočne nestačí! Muž môže mať vo vzorke aj 100 miliónov spermií, no všetky mŕtve alebo chybné, na druhej strane môže byť muž, ktorý má len 5 miliónov, ale všetky sú A-čkové.
Medzi základné vyšetrenia, ktoré by mal pár absolvovať pred odporúčaním na IVF (in vitro fertilizácia), patria:
Imunologické testy – zisťujú, či imunitný systém neovplyvňuje plodnosť.
Hematologické testy – sledujú zrážanlivosť krvi a ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť tehotenstvo.
Hormonálny profil – poskytuje prehľad o hormonálnej rovnováhe, čo je zásadné pre úspešné počatie.
Náklady na liečbu neplodnosti
Liečba neplodnosti, vrátane cyklov IVF, je nákladná záležitosť. Na Slovensku sa suma na jeden IVF cyklus pohybuje od 2 000 do 4 000 eur, pričom niektoré poisťovne môžu časť nákladov hradiť, vzhľadom na naše ekonomické pomery ide o značnú čiastku. Vo svete sa náklady pohybujú v rozmedzí od 5 000 do 15 000 eur na cyklus v závislosti od krajiny a konkrétneho centra. Pretože asistovaná reprodukcia často vyžaduje viac cyklov, môžu sa celkové náklady výrazne zvýšiť. Množstvo párov tak na konci cesty "liečby neplodnosti" zostane s prázdnou náručou aj peňaženkou.
Úspešnosť jednotlivých cyklov
Podľa štatistík ESHRE je úspešnosť prvého IVF cyklu približne 25 %, zatiaľ čo pri druhom a ďalších cykloch táto úspešnosť klesá. Preto je bežné, že páry absolvujú viacero cyklov, čo však značne zvyšuje náklady a emocionálnu záťaž, ako pre ženu tak i pre muža. Väčší psychický tlak však zažívajú ženy, ktoré sú citlivejšie a všetky výkony sa robia na ich tele. Neúspešné asistencie teda nespôsobujú len hlboké jazvy na duši ale aj na tele.
Mám hlbokú úctu pre tými, ktorí sa snažia ľuďom pomôcť splniť si sen o rodine, na druhej strane mi nedá nemyslieť si, že v prvom rade ide o finančný profit a o šťastie až potom.
Záver
Asistovaná reprodukcia predstavuje veľký pokrok v liečbe neplodnosti, no nie vždy je to jediná a okamžite nutná cesta. Dôležité je, aby páry pred tým, než sa rozhodnú pre túto možnosť, podstúpili komplexné vyšetrenia a zvážili všetky dostupné možnosti.
Aj my sme boli pár s nálepkou NEPLODNÍ a sen o rodine nám mizol pred očami 9 rokov. Mali sme to šťastie, že nás lekár neposielal priamo do centra asistovanej reprodukcie, ale najprv na všetky ostatné zásadné vyšetrenia, ktoré pomohli odhaliť, kde je problém. A aj keď to napokon nemalo prirodzene vyjsť, dnes máme tri deti, všetky počaté doma v posteli. Aby som dodala nádej a povzbudenia aj ostatným, ktorí bojujú s podobným problémom, vydávam knihu A potom... prišli Vianoce, nežný vianočný príbeh o našom boji s neplodnosťou, ktorý vám pomôže vidieť svetlo na tmavej oblohe a opäť veriť na zázraky.
Zdroje: https://www.fertilityclinicsabroad.com/ivf-abroad/ivf-slovakia/