Mumps vs. mužská (ne)plodnosť
Mumps, známy aj ako zápal príušných žliaz, je infekčné ochorenie spôsobené paramyxovírusom. Toto ochorenie môže predstavovať u mužov a chlapcov závažné komplikácie. Jedným z najobávanejších následkov mumpsu je orchitída – zápal semenníkov, ktorý môže viesť k zníženej plodnosti a v závažných prípadoch až k neplodnosti.
Ako mumps ovplyvňuje reprodukčné zdravie mužov?
Orchitída sa vyskytuje u 20–30 % mužov, ktorí dostanú mumps po puberte. Zápal semenníkov môže spôsobiť:
Zmenšenie semenníkov (atrofia): Zápalový proces vedie k zničeniu tkaniva semenníkov, čo znižuje ich schopnosť produkovať spermie.
Zhoršenie kvality spermií: Po prekonaní orchitídy sa môže znížiť pohyblivosť a počet spermií.
Hormonálna nerovnováha: Poškodenie semenníkov môže narušiť produkciu testosterónu, čo môže ovplyvniť reprodukčnú schopnosť aj celkové zdravie muža.
Výskumy na tému mumpsu a neplodnosti:
Štúdia publikovaná v Časopise Human Reproduction (2021) potvrdila, že muži, ktorí prekonali mumpsovú orchitídu, mali až o 30 % nižší počet spermií v porovnaní s kontrolnou skupinou.
Podľa časopisu The Lancet Infectious Diseases (2019) až 13 % mužov s mumpsovou orchitídou zostali trvalo neplodní.
Štúdia vykonávaná v Nórsku (2018) ukázala, že riziko poškodenia plodnosti po mumpsovej orchitíde je výrazne vyššie u mužov, ktorí neboli zaočkovaní.
Prevencia je kľúčová
Dnes je na Slovensku očkovanie proti mumpsu povinné, dnešní štyridsiatnici však očkovaní ešte neboli. Najúčinnejšou metódou prevencie je vakcinácia proti mumpsu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) dve dávky vakcíny poskytujú viac ako 85 % účinnú ochranu proti mumpsu.
Diagnostika a liečba mumpsovej orchitídy
Pri podozrení na orchitídu je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.
Liečba zahŕňa:
Podávanie analgetík a protizápalových látok.
Odpočinok
V zriedkavých prípadoch antibiotiká, ak je prítomná sekundárna bakteriálna infekcia.
Mumps je ochorenie, ktoré sa môže javiť ako bežná detská infekcia, no jeho komplikácie, najmä u dospelých mužov, sú vážne a potenciálne nevratné. Prevenciou, ako je vakcinácia, sa dá účinne znížiť riziko orchitídy a s ňou spojených následkov na plodnosť.
Mumps ovplyvnil aj náš príbeh cesty za deťmi. Deväť rokov sme túžili po dieťatku, keď nám lekári potvrdili, že prirodzene to kvôli mimoriadne zlému spermiogramu nepôjde, naše sny sa splnili. Náš príbeh nájdete v knihe A potom... prišli Vianoce.
Bibliografia
"Long-term effects of mumps orchitis on male fertility," Human Reproduction, 2021.
"Mumps orchitis and infertility: A systematic review," The Lancet Infectious Diseases, 2019.
World Health Organization (WHO), "MMR vaccine efficacy and safety," 2020.
"Impact of mumps orchitis on testicular function," Norwegian Institute of Public Health, 2018.