Sledovanie mobilu je tu dávno.

Ako všetci vieme, sledovať polohu mobilu dnes nie je problém, aj keď aj voči tomu existujú triky, ako napríklad smerové antény a podobne, takže nie je problém mať pozíciu napríklad "Pezinok" v centre Bratislavy, ktorá v takom prípade môže slúžiť skôr ako alibi než ako usvedčujúci dôkaz. Ako určite všetci vieme, zaznamenávajú sa aj čísla a dĺžky hovorov, keďže inak by sme si asi ťažko mohli požiadať o výpis hovorov, avšak nezaznamenávajú sa "prezvonenia" a volania na obsadené číslo, čo však nová smernica nariaďuje sledovať a preto z nej majú operátori ťažkú hlavu. Ako však operátori zaznamenajú "kto s kým" v prípade, že si dvaja ľudia v dohodnutom termíne zavolajú z "búdky" do "búdky", to ťažko povedať.
Sledovanie e-mailu je nezmysel.
Protokol pre šírenie e-mailu je postavený na báze bežnej pošty, kde platí, že adresa odosielateľa na obálke nemusí byť uvedená alebo môže byť iná než skutočná, čo si možno väčšina používateľov e-mailu všimla pri dostávaní vírusov z rôznych (často aj vlastných) adries. Adresa, ktorá sa používa pre odpoveď, je v e-maile zaznamenaná až v tele správy a preto operátor nedokáže zaznamenať adresu odosielateľa bez toho, aby nazrel na obsah správy, v prípade, ak je správa odoslaná cez mailový (SMTP) server, ktorý nevyžaduje autentifikáciu (prihlásenie menom a heslom) pri odosielaní pošty a zároveň nedokáže operátor zaznamenať IP adresu odosielateľa, pokiaľ tento vstupuje do Internetu napríklad cez firemný firewall alebo v prípade, že odosielateľ používa verejný prístup, akým sú napríklad internetové kaviarne.
Sledovanie Instant Messagingu je ešte väčší nezmysel.
Čo sa týka programov ako ICQ alebo Skype, tak v tomto prípade je prakticky nemožné sledovať komunikáciu bez prezerania obsahu posielanej správy. ICQ používa pre komunikáciu obvykle P2P spojenie, takže operátori nedokážu zaznamenať "kto s kým" bez toho, aby nazreli do obsahu komunikácie, keďže zaznamenávať komunikáciu podľa pripojenia na danom porte je nemožné, pretože číslo tohto portu je variabilné a operátor nemá možnosť zistiť ho s takou istotou, aby potom vedel zaznamenávať aktivitu na tomto porte ako komunikáciu dvoch užívateľov. Skype je o to "lepší", že používa pre komunikáciu dosiaľ nezverejnený protokol a zároveň aj kódovanie, takže vlastne okrem tvorcov Skype nikto netuší, čo a ako sa v skutočnosti prostredníctvom Skype posiela a vzhľadom na to, že Skype používa technológiu P2P siete, je vlastne nemožné určiť IP adresu odosielateľa a príjemcu správy, keďže za určitých okolností može v Skype prejsť správa z Košíc do Prešova rôznymi počítačmi trasu aj trebárs Košice-Praha-Berlín-Wichita (Kansas)-Bratislava-Prešov a tak sa vlastne nedá presne určiť, či užívateľ len prenáša cudziu správu alebo je to správa, ktorú on sám poslal a zároveň prechodom mimo EÚ sa stratí spojitosť pre odsledovanie celej trasy. Port pre komunikáciu v Skype môže byť akýkoľvek, keďže užívateľ má možnosť si ho zvoliť, takže filtrovať podľa aktivity na danom porte je nemožné rovnako ako v programe ICQ. Skype dokonca na rozdiel od ICQ neukladá ani nedoručené správy na server, preto ak nie sú obaja účastníci online naraz, tak správa ostáva u odosielateľa a teda ani poskytovateľ služby Skype nemá možnosť sledovať komunikáciu.
Načo hlavou proti múru.
Európska únia už zrejme, rovnako ako dávno USA, pochopila, že nemá zmysel lámať vzdelaných a inteligentných ľudí, ale že je jednoduchšie formovať tých "menej obdarených" a preto aj, ako máme možnosť vidieť na tejto smernici, cieľová skupina sú práve bežní ľudia, ktorí nemajú potrebu alebo schopnosti takéto zaznamenávanie informácií obchádzať a ktorých je pri voľbách vždy dosť na to, aby presadili voľu "vyššej moci". Tak ako mnoho z "obyčajných" ľudí netuší, ako funguje dobrá volebná kampaň a aké štatistické informácie sa pri nej spracovávajú za účelom čo najpresnejšieho a nejefektívnejšieho správneho zasiahnutia väčšiny voličov, tak ako netušia títo ľudia, kde všade sa používajú údaje zo sčítania obyvateľstva (ktorého sa v podstate ani nemusíme zúčastniť), alebo ako netušia, aké hlúpe je umiestňovať intímne fotografie pod heslom na stránky typu azet.sk, tak rovnako nikto z týchto "obyčajných" ľudí netuší, ako až sa dá presne zmapovať ich život prostredníctvom informácií, ktoré denne nevedomky o sebe produkujú a preto je veľmi jednoduché ich usmerňovať a formovať.
Demokracia?
Ak sa dobre pamätám, tak na základnej či strednej škole mi vysvetlili slovo demokracia ako spojenie slov demos a kratos, ktoré znamenajú vláda ľudu, avšak od roku 1989, kedy tu táto akože demokracia funguje, som si nevšimol, žeby niekedy ľud rozhodol alebo protestmi presadil svoju "vládu" a rovnako je to aj v tomto prípade, keď podľa rôznych prieskumov 90-95% ľudí nesúhlasí s takýmto zberom osobných informácií, ale aj tak nie je možné presadiť zrušenie takého zákona, keďže strach ľudí z moci, ktorú sami volia, je väčší, než ich potreba súkromia a pokojného života.
A čo my?
Vyjadrite svoj postoj k tejto smernici v diskusii, aj keď predpokladám, že výsledok nebude veľmi odlišný od tých, ktoré som mal možnosť vidieť za posledný týždeň, odkedy bola táto smernica schválená.