reklama

Vďaka RSS všetky informácie pokope

RSS je výdobytkom posledných rokov. Jeden program a v ňom neustále aktualizované informácie o tom, na ktorých stránkach sa objavilo niečo nové. Niektorí dokonca tvrdia, že v RSS našiel internet novodobú podobu zdieľania obsahu. Ako to ale celé funguje?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Získavanie informácii v klasickej podobe cez internetový prehliadač vyžaduje v mohých prípadoch časté načítavanie tých istých stránok. Ak napríklad čítate internetové vydanie novín, zrejme ich hlavnú stránku navštívite aj viackrát cez deň. Keď počet periodicky navštevovaných zdrojov narastie na dvadsať alebo tridsať, z rýchleho a pohodlného surfovania za novinkami sa stane nočná mora požierajúca všetok voľný čas.

Čo je to RSS

Riešením je RSS. Ide o veľmi primitívny spôsob, ako zo stránok sťahovať iba to, čo je na nich nové, rovnako ako z mailového servera sťahujete iba neprečítané e-maily. Autori stránok na internete uverejnia textový XML výstup stránky, ktorý potom môže špeciálny program v pravideľných intervaloch kontrolovať a následne užívateľa touto cestou informovať o novopridanom obsahu webstránky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

RSS nachádza uplatnenie všade, kde sa obsah webstránky dá obmedziť na články. RSS využívajú weblogy, softvérové spoločnosti,spravodajské servery ale napríklad i banky - len aby užívateľom pomohli dostať sa k informáciam čo najskôr a v čo najjednoduchšej forme.

RSS taktiež slúži prevádzkovateľom webstránok k jednoduchému odkazovaniu na cudzie články - táto služba vám napríklad z RSS výstupu akejkoľvek stránky urobí dynamicky aktualizové "okienko", ktoré môžete umiestniť na web. Mnohé vyhľadávacie služby ako napríklad Blogator.com umožňujú vyhľadávanie v novinkách na internete práve na princípe čítania RSS súborov. Dokonca môžete byť pomocou RSS výstupu informovaní o výsledkoch vyhľadávania istého kľúčového slova - ak do svojho RSS agregátora (čítačky) zadáte adresu www.blogator.com/rss.php?kat=&ch=&q=ulej, program vás upozorní na každý nový článok, v ktorom sa kľúčové slovo "ulej" nachádza.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kde zohnať RSS agregátor

Špeciálny softvér, ktorý slúži na čítanie RSS súborov sa nazýva RSS agregátor, alebo tiež čítačka. Teoreticky by ste sa pri čítaní noviniek mohli zaobísť i bez neho, rovnako ako na čítanie mailov nie vždy potrebujete mať mailový program. Ak by ste chceli svoje zdroje čítať priamo na internete, skúste použiť napríklad službu MyRSS na Pooh.cz. V prehliadači FireFox nájdete tiež zabudovanú podporu pre RSS a podobne je na tom i Opera. Väčší konfort však nad zdrojmi informácii budete mať, ak si na počítači nainštalujete jednu z nasledujúcich aplikácii.

RSS Point - česká aplikácia. Lite verzia zadarmo, má však oproti platenej verzii isté obmedzenia.
FeedReader - jedna z najznámejších čítačiek, úplne zadarmo spolu so zdrojovými kódmi.
FeedDeamon - platená ale kvalitná aplikácie slúžiaca na čítanie RSS súborov.
Zoznam ďalších čítačiek

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čím naplniť svoj agregátor

Ešte pred rokom mnoho slovenským médii svoj RSS výstup nemalo. Dnes už je situácia úplne iná. Na väčšine slovenských často aktualizovaných stránok hľadajte ikonku prípadne odkaz s textom "RSS", "XML", alebo "RDF". Úspešná je tiež metóda vyhľadávania v Google - zadajte názov vášho média spolu s kľúčovým slovom "RSS".

RSS výstupy denníka SME hľadajte na rss.sme.sk. Katalóg stránok s RSS je na TopIndex.cz, pár ďalších zdrojov nájdete v "RSS brlohu".

Svoje RSS už má už aj Úrad vlády SR, počasie do čítačky zabezpečí služba RSS weather. Odoberať môžete aj vtipy, prípadne informácie z postredia Národnej banky Slovenska, ale i mnoho iného. Stačí hľadať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšie informácie:
DISK.SK: RSS šetrí čas alebo Jeden spravodajský server nestačí...
Informácie o jednotlivých verziách RSS spolu s ukážkami zdrojových kódov

Tomáš Ulej

Tomáš Ulej

Bloger 
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  0x

(bývalý) novinár, aforista, autor článkov a textov, zakladateľ Zlatého fondu denníka SME. Do SME pravidelne píšem stĺpčeky Listy z Webu Zoznam autorových rubrík:  AktuálneTechnológieVoľný štýlSurfujemZaujímavostiSlovenčinaSpamDojmy z čítaniaPoéziaZvukMiniatúryPríbehy z veľkej BratislavySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu