Zahoďte softvérovú čítačku RSS a používajte Bloglines.com!

Súhlasiť s nasledujúcim článkom budú najmä tí, ktorí vlastia pomalé pripojenie na internet, disponujú slabým počítačom a môžu sa pochváliť len neúmerne zlými skúsenosťami s čítačkami RSS súborov. Ostatní tu nájdu návod ako svoje dlhé zoznamy médii zdieľať s ostatnými, čítať mimo domu a obohacovať o ďalšie kvalitné zdroje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Fenomén RSS je tu odvtedy, odkedy ľudia nestíhajú za novinkami pracne navštevovať desiatky spravodajských serverov. Najskôr si svoj špecializovaný softvér s názvom "čítačka RSS súborov" naplníte zdrojmi a potom z nich ako maily sťahujete dennodenné dávky nových článkov.

Prečo nemám rád čítačky

Kameň úrazu je práve v čítačkách - priznám sa, nemám na ne šťastie. Vďaka pomalému pripojeniu na internet (dial-up) a slabej konfigurácii počítača (Pentium 266, 128 MB RAM) nadmerne zaťažujú moje pracovné prostredie, mnohé mi nevyhovujú už len kvôli ich dizajnovej prehnatosti. Niektoré padajú, iné mrznú, ďalšie majú problémy s niektorými nie príliš štandardizovanými RSS výstupmi.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A potom sa mi za ne nechce platiť, nepobežia so mnou do kaviarne, ťažko mi môj zoznam médii udržia, keď som na prázdninách v inom meste. A keby som aj mal po ruke cédečko so softvérom a OPML výstupom z mojej čítačky - myslíte si, že by som ho mohol len tak hocikde použiť na inštaláciu?

Rok sa priem s hľadaním ideálnej čítačky a ešte som ju nenašiel. Nechcem svoje problémy generalizovať na všetky RSS programy, lebo pod týmto článkom oprávnene vznikne nikdy nekončiaca flamewar. Áno, mnoho mojich problémov súvisí so skutočne raritnou konfiguráciou počítača, zastaralým operačným systémom v ňom a rovnako je pravda, že som za posledný rok určite nemohol vidieť všetky čítačky sveta a teda ani všeobecne hovoriť o ich kvalite. Napriek tomu som minulý týždeň vyhodil i poslednú čítačku RSS súborov a bezhlavo som sa vrhol na službu Bloglines.com. Prečo? Čítajte ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo je Bloglines.com lepší ako čítačka?

  • Rýchle použitie kdekoľvek - Na Bloglines.com sa zaregistrujete v priebehu tridsiatich sekúnd, pristupovať k nemu budete rovnako rýchlo. Stačí meno a heslo. Existuje taktiež viacero verzii utilitky Notifier, ktorá vás bude informovať o nových článkoch uverejnených vo vašich médiách. Užitočné. Ak má napríklad moja moja malá ikona v stavovskom riadku Firefoxu pri sebe bodku, znamená to, že ma čakajú nové články.

  • Zdroje dát - Je veľký problém, čo čítať. Službe Bloglines.com stačí zadať niekoľko vašich zdrojov a ona vám pomôže s výberom. Váš vlastný zoznam navyše môžete "hodiť do plena" a rozdeliť sa tak oň s ďalšími užívateľmi. Pri každom zdroji sa vám objaví informácia o tom, koľko ľudí ho číta a zároveň si môžete pozrieť, čo čítajú okrem neho. Opäť užitočné, veď existuje mnoho ľudí, ktorí majú rovnaké záujmy ako vy... K dispozícii je adresár médii i zoznam najčítanejších. Všetky zoznamy sa dajú ľahko importovať i exportovať štandardizovaným formátom OPML.

  • Nízke zaťaženie, žiadne zálohy - Bloglines.com robí všetko za vás. Keď ste mali čítačku, museli ste stiahnuť všetky RSS výstupy médii, následne ich softvér vo vašom počítači zanalyzoval, až potom zobrazil jednotlivé články. Bloglines.com vás núti sťahovať už iba hotový prehľad správ, všetko ostatné sa deje na jeho serveroch. A nestojí vás ani žiadne diskové miesto, pritom čítačky potrebujú miesto na vašom disku, aby si doň mohli uložiť zoznam už prečítaných správ. Keď vám padne systém, nemusíte sa báť, že ste niečo nechali nezálohované.

Nechcem vám Bloglines.com vnucovať. Ak máte radi svoje čítačky, tak ich používajte. Pre mňa sa však pred týždňom táto služba stala v oblasti RSS alfou i omegou a nehodlám sa od nej odrhnúť. Zoznam niektorých médii, ktoré čítam, nájdete tu.

Tomáš Ulej

Tomáš Ulej

Bloger 
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  0x

(bývalý) novinár, aforista, autor článkov a textov, zakladateľ Zlatého fondu denníka SME. Do SME pravidelne píšem stĺpčeky Listy z Webu Zoznam autorových rubrík:  AktuálneTechnológieVoľný štýlSurfujemZaujímavostiSlovenčinaSpamDojmy z čítaniaPoéziaZvukMiniatúryPríbehy z veľkej BratislavySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu