John Locke: Rozprava o ľudskom rozume

Toto je vlastne moja domáca úloha, je to komentár a interpretácia textu Johna Locke-a,  ktorú potrebujem na zápočet z Dejín filozofie. Moderné, čo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

John Locke: Rozprava o ľudskom rozume (Essay Concerning Human Understanding)

Skúmanie rozumu je zaujímavé a užitočné

Rozum, čiže schopnosť pochopenia je vlastná iba človeku, to ho odlišuje od zvierat. Rozumu je prirodzené skúmať všetko okolo seba. Všetko ostatné dokážeme vnímať a analyzovať.Ale to dokážu aj zvieratá. Človek sa od zvierat odlišuje najmä tým, že dokáže z rozumu, pochopenia, urobiť vlastný objekt skúmania, hoci si to vyžaduje námahu. Keď sa nám podarí rozumom skúmať rozum, nazrieme do vlastného pochopenia a to bude pre nás veľmi užitočné, pretože až keď pochopíme vlastné chápanie, pomôže nám to skúmať aj ostatné veci okolo nás.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeho účel

Autor si vytyčuje cieľ ako vlastne skúmať rozum, z ktorých pohľadov. Chce skúmať pôvod, istotu a rozsah ľudského poznania rovnako s vierou, domnienkami a súhlasom. Zaujíma ho schopnosť,
poznávania duše, rozdiely medzi každým človekom a jeho poznávaním. No chce sa vyhnúť fyzikálnym úvahám o vnímaní, takže nebude teraz skúmať ako vznikajú vnemy v zmyslových orgánoch alebo idey v našej mysli. Chce zistiť individuálne rozdiely poznávania,aby dokázal zistiť, či existuje pravda. Chce sa zbaviť predsudkov o ľudskom poznaní, ktoré vyplývajú z rozdielov v poznaní, pretože ak by sa človek riadil názormi, ktoré majú iní ľudia, zistil by, že každý si myslí niečo iné, a je presvedčený o inom, preto by mohol povedať, že pravda neexistuje alebo, že človek, svojím poznaním ju nedokáže spoznať a rozoznať.

SkryťVypnúť reklamu

Metóda

Je potrebné určiť hranice medzi domnienkou a poznaním. Tvrdí, že o veciach, o ktorých si myslíme, že sú nám jasné a isté, a o ktorých nemáme dostatok poznatkov musíme začať pochybovať, do takej miery, aby sme vylúčili domnienku, a falošnú predstavu pravdy. Na to si stanovil metódu: skúmať pôvod ideí, skúmať poznanie prameniace z ideí, skúmať základ domnienky, ktorú považujeme za pravdivú, alebo jej pravdivosti nemáme dostatok dôkazov, teda nemáme istotu, že je naozaj pravdivá.

Je užitočné poznať rozsah nášho chápania

Musíme spoznať hranice nášho poznania a chápania, aby sme dokázali odhaliť, ktoré problémy sú ešte v medziach nášho chápania, a ktoré sú už nad naše sily, pretože z toho môžu prameniť ľudské nedostatky, kedy sa môžeme dychtivo púšťať do problémov, no po ich preskúmaní zistíme, že naše poznanie na nich nestačí, vtedy, by sme sa mali uspokojiť a zmieriť sa s tým, že sme vec preskúmali do takej miery, koľko nám to naše schopnosti dovolili. Nie je užitočné púšťať sa do debaty, ktorá je nad naše možnosti, pretože sa tým nič nevyrieši, a my nezistíme pravdu, ale môžeme byť oklamaní falošnou predstavou o pravde, pretože na to, aby sme spoznali ozajstnú povahu problému nám naše schopnosti nestačia. Z nášho chápania vyplýva aj naše spoločenské postavenie, preto je užitočné poznať rozsah nášho poznania, aby sme sa nepodceňovali ani nepreceňovali, ale naučili byť spokojní s tým, čo je pre naše poznanie dosiahnuteľné.

SkryťVypnúť reklamu

Naše schopnosti sú primerané nášmu postaveniu a našim potrebám

Aj keď nedokážeme poznať všetko, musíme si vážiť, že naše chápanie je oveľa rozsiahlejšie ako chápanie ostatných zvierat. Máme byť spokojní, pretože naše schopnosti postačujú na pohodlie a cnostné ponaučenie, dokážeme objaviť to, čo nám spríjemňuje život, čo ho uľahčí a takisto poznáme cestu, ktorá náš život povedie k lepšiemu. Nemáme sa sťažovať na nedostatok svojho chápania, pretože postačujú na to, na čo boli stvorené, máme ich zamestnávať tak aby nám výsledok prinášal úžitok.Nesmieme byť leniví a neochotní spoznávať to, načo naše schopnosti stačia iba preto, že sme zistili existenciu problémov, na ktoré nestačia. Nesmieme sa uraziť, a zatrpknúť voči poznaniu, na ktoré naše zmysly postačujú. Svoje poznanie budeme správne používať vtedy, keď budeme pracovať s problémami takým spôsobom a v takej miere, ktorá je primeraná našim schopnostiam. Takisto nemôžeme zatrpknúť voči všetkému poznaniu len preto, že existuje také, na ktoré naše schopnosti nestačia..."robili by sme ako človek, ktorý nechce použiť svoje nohy, ticho sedí a hynie, len preto, že nemá krídel, aby mohol lietať"...

SkryťVypnúť reklamu

Poznanie našich schopností je liekom proti skepticizmu a nečinnosti

Keď poznáme svoje sily, lepšie dokážeme odhadnúť, čo podniknúť, aby sme mali nádej na úspech. Pre svoje šťastie, potreby a spokojný život nepotrebujeme poznať všetko na zemi, stačí poznať to, čo dokážeme pochopiť, teda to, čo je v našom rozsahu poznania.

Prečo vznikla táto rozprava

Prvým krokom ako dosiahnuť uspokojivý výsledok primnohých skúmaniach je všimnúť si naše vlastné poznanie, preskúmať vlastné sily a uvedomiť si, pre aké veci sú uspôsobené. Keď odhalíme rozsah našich schopností a nájdeme hranicu medzi tým,čo ešte dokážeme poznať, a to, na čo naše schopnosti už nestačia, možno sa ľudia bez váhania a pokorne uspokoja s nevedomosťou v jednej veci a o to s väčším úžitkom a zadosťučinením budú rozvíjať svoje poznanie v oblasti, ktorú dokážu skúmať a pochopiť.

Čo označuje slovo idea

všetko čo je predmetom rozmýšľania, rozumového poznania. Každý obsah nášho vedomia, vedomosť, ktorú získavame skúsenosťou.

Ivana Ungvarská

Ivana Ungvarská

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

108 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,087 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

109 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

323 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu