Ako spolu súvisia voda a hlad? 4 veci, ktoré by sme mali vedieť

Životy miliónov ľudí v Etiópii, Južnom Sudáne, Jemene a na Madagaskare sú ohrozené hladomorom

Ako spolu súvisia voda a hlad? 4 veci, ktoré by sme mali vedieť
Ľudia z tábora Dalori pre vnútorne vysídlené osoby v Maiduguri, Nigéria, si napĺňajú bandasky pitnou vodou z kohútika v tábore. (Zdroj: UNICEF/UN055942/Gilbertson)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ozbrojený konflikt, klimatické zmeny, chudoba a najnovšie aj pandémia COVID-19 sú spúšťačmi humanitárnej krízy obrovských rozmerov. Milióny ľudí sa v ich dôsledku ocitlo v  riziku hladomoru. V júni 2021 organizácia Svetový potravinový program /World Food Programme - WFP/ patriaca pod OSN vydala varovanie, že viac ako 41 miliónov ľudí v 43 krajinách na celom svete balansuje na pokraji hladomoru. Štyri krajiny – Etiópia, Južný Sudán, Jemen a Madagaskar – však už v súčasnosti čelia reálnemu hladomoru.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mladá žena s vedrom na vodu od UNICEFu počas Misie rýchlej reakcie /Rapid response mission/ v dedine Rubkuai, Južný Sudán.
Mladá žena s vedrom na vodu od UNICEFu počas Misie rýchlej reakcie /Rapid response mission/ v dedine Rubkuai, Južný Sudán. (zdroj: UNICEF/UN053466/Modola)

Deti sú počas obdobia hladomoru a extrémnej potravinovej neistoty najzraniteľnejšie. Čelia vyššej pravdepodobnosti vážnej podvýživy a úmrtia na jej následky. Táto kríza tiež deťom spôsobuje nenapraviteľné škody a celoživotné traumy spojené s vážnym poškodením zdravia a ich ďalšieho vývoja.

Keď hovoríme o hladomore, zvyčajne rozmýšľame o nedostatku potravy. Ale táto kríza už nie je len o neistote v zabezpečovaní výživy, ale čím ďalej tým viac o prístupe k čistej vode, toaletám a zdravotnej starostlivosti – obzvlášť v oblasti predchádzania nákazlivým ochoreniam a ich liečby. Voda a čisté toalety sú pre deti a rodiny čeliace hladomoru rovnako dôležité ako zabezpečenie potravy. Tú sú štyri hlavné dôvody, prečo je to tak:

SkryťVypnúť reklamu

Ochorenia a podvýživa

Kontaminovaná voda a toalety môžu viesť k podvýžive alebo ju zhoršujú. “Dieťa trpiace podvýživou môže zjesť akékoľvek množstvo potravy, avšak jeho stav sa nezlepší, ak voda, ktorú pije, nie je bezpečná a čistá,” hovorí Manuel Fontaine, Riaditeľ UNICEF pre krízové programy. kontaminovaná voda často spôsobuje hnačky, ktoré zabraňujú vstrebávaniu živín z potravy nevyhnutných na prežitie. V konečnom dôsledku to potom vedie k podvýžive. Podvýživené deti sú tiež náchylnejšie na ochorenia spôsobené kontaminovanou vodou /cholera/. Sťažený prístup k pitnej vode, hygiene a čistým toaletám sú faktory zodpovedné odhadom za 50% prípadov podvýživy celosvetovo.

SkryťVypnúť reklamu

Klimatické zmeny

Klimatické zmeny a extrémne prejavy počasia, akými sú suchá a záplavy spôsobujú vyčerpanie alebo kontamináciu vodných zdrojov. Tým je priamo ohrozená kvalita aj množstvo vody, na ktorej závisia celé komunity. Keďže rodiny v oblastiach extrémneho nedostatku vody doslova súťažia o prístup k vzácnym, hoci aj znečisteným zdrojom vody, častokrát dochádza ku konfliktom a ľudia sú nútení opustiť svoje domovy. Ich zraniteľnosť a náchylnosť k ďalším ochoreniam sa zvyšuje a sú vystavení mnohým bezpečnostným rizikám.

Celosvetovo žije viac ako 1,42 miliardy ľudí, z toho 450 miliónov detí, v oblastiach s vysokým alebo veľmi vysokým rizikom zabezpečenia prístupu k pitnej vode. Pretrvávajúce suchá na južnom Madagaskare v súčasnosti už viedli k humanitárnej katastrofe, ktorej súčasťou je vysoká potravinová neistota a narastajúce prípady podvýživy a nákazlivých ochorení spôsobených kontaminovanou vodou.

SkryťVypnúť reklamu

Ozbrojený konflikt

Konflikt je často hlavným spúšťačom hladomoru, problémov so zásobovaním a pitnou vodou, zaťažovaním slabých zdravotníckych systémov. Až príliš často sa vo vojnových konfliktoch zneužíva závislosť ľudí na pitnej vode a útočí sa na infraštruktúru dodávania vody. Takmer všetky humanitárne krízy, v ktorých UNICEF v posledných rokoch zasahoval, zahŕňali nejakú formu útoku brániacemu prístupu k pitnej vode. Obzvlášť pre malé deti môžu byť dôsledky smrteľné. Pri dlhotrvajúcich konfliktoch je u detí mladších ako 5 rokov 20-krát vyššia pravdepodobnosť úmrtia na hnačkové ochorenia súvisiace s kontaminovanou vodou ako na následky zranení pri ozbrojenom konflikte. 

Dievča napĺňa vodou bandasky, ktoré ponesie do tábora pre vnútorne vysídlené osoby v Galkayo, Somálsko, kde žije so svojou rodinou
Dievča napĺňa vodou bandasky, ktoré ponesie do tábora pre vnútorne vysídlené osoby v Galkayo, Somálsko, kde žije so svojou rodinou (zdroj: UNICEF/UN057061/Abubakar)

Vysídlenie

Keď boje alebo suchá vyženú ľudí z domovov, deti a rodiny sa stávajú extrémne zraniteľnými. Na cestách sú deti často odkázané na pitie kontaminovanej vody. Provizórne tábory bez toaliet sú miestom šírenia chorôb. Deti na cestách sú náchylnejšie na choroby a často sa pri zdravotných problémoch nedostanú do nemocníc a zdravotných stredísk. V štyroch krajinách ohrozených hladomorom je vysídlených asi 9,2 milióna ľudí.

Ako pomáha UNICEF?

V roku 2020 pomohol UNICEF v boji proti hladomoru zabezpečením vody pre 39,1 milióna ľudí v krízových oblastiach a oblastiach postihnutých konfliktami. Pomáhame deťom prežiť tým, že denne vozíme tisíce litrov vody do vysídľovacích táborov, podporujeme nemocnice a strediská na liečbu cholery, opravujeme veľké vodné a hygienické systémy v mestách... 

• V roku 2021 UNICEF plánuje zabezpečiť pre 4,8 milióna ľudí v Etiópii vodu, sanitárne a hygienické potreby a služby.
• Od januára do apríla 2021 zabezpečil UNICEF vodu a hygienické potreby pre 121 000 ľudí na Madagaskare, v oblastiach, ktoré sú najviac zasiahnuté pretrvávajúcim suchom. 
• V reakcii na pandémiu COVID-19 sme pomohli ďalším 255 000 ľuďom. Našim cieľom je pomôcť 400 000 ľuďom v oblastiach postihnutých suchom, trvalými a klimaticky odolnými službami WASH, ktoré pomôžu predchádzať budúcim krízam a zmierňovať ich.
• Od začiatku roku 2021 poskytuje UNICEF viac ako 200 000 ľuďom v Južnom Sudáne pitnú vodu prostredníctvom nových vrtov, sanácie nefunkčných vodných miest v komunitách, školách a zdravotníckych zariadeniach a výstavbou vodovodných systémov pre mestá a okolie.
• V Jemene zabezpečujeme denne vodu pre 2,4 milióna ľudí.  

Aj Vy môžete pomáhať s UNICEFom.

Obrázok blogu
Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  158x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
SkryťZatvoriť reklamu