Ako spolu súvisia voda a hlad? 4 veci, ktoré by sme mali vedieť

Životy miliónov ľudí v Etiópii, Južnom Sudáne, Jemene a na Madagaskare sú ohrozené hladomorom

Ako spolu súvisia voda a hlad? 4 veci, ktoré by sme mali vedieť
Ľudia z tábora Dalori pre vnútorne vysídlené osoby v Maiduguri, Nigéria, si napĺňajú bandasky pitnou vodou z kohútika v tábore. (Zdroj: UNICEF/UN055942/Gilbertson)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ozbrojený konflikt, klimatické zmeny, chudoba a najnovšie aj pandémia COVID-19 sú spúšťačmi humanitárnej krízy obrovských rozmerov. Milióny ľudí sa v ich dôsledku ocitlo v  riziku hladomoru. V júni 2021 organizácia Svetový potravinový program /World Food Programme - WFP/ patriaca pod OSN vydala varovanie, že viac ako 41 miliónov ľudí v 43 krajinách na celom svete balansuje na pokraji hladomoru. Štyri krajiny – Etiópia, Južný Sudán, Jemen a Madagaskar – však už v súčasnosti čelia reálnemu hladomoru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mladá žena s vedrom na vodu od UNICEFu počas Misie rýchlej reakcie /Rapid response mission/ v dedine Rubkuai, Južný Sudán.
Mladá žena s vedrom na vodu od UNICEFu počas Misie rýchlej reakcie /Rapid response mission/ v dedine Rubkuai, Južný Sudán. (zdroj: UNICEF/UN053466/Modola)

Deti sú počas obdobia hladomoru a extrémnej potravinovej neistoty najzraniteľnejšie. Čelia vyššej pravdepodobnosti vážnej podvýživy a úmrtia na jej následky. Táto kríza tiež deťom spôsobuje nenapraviteľné škody a celoživotné traumy spojené s vážnym poškodením zdravia a ich ďalšieho vývoja.

Keď hovoríme o hladomore, zvyčajne rozmýšľame o nedostatku potravy. Ale táto kríza už nie je len o neistote v zabezpečovaní výživy, ale čím ďalej tým viac o prístupe k čistej vode, toaletám a zdravotnej starostlivosti – obzvlášť v oblasti predchádzania nákazlivým ochoreniam a ich liečby. Voda a čisté toalety sú pre deti a rodiny čeliace hladomoru rovnako dôležité ako zabezpečenie potravy. Tú sú štyri hlavné dôvody, prečo je to tak:

SkryťVypnúť reklamu

Ochorenia a podvýživa

Kontaminovaná voda a toalety môžu viesť k podvýžive alebo ju zhoršujú. “Dieťa trpiace podvýživou môže zjesť akékoľvek množstvo potravy, avšak jeho stav sa nezlepší, ak voda, ktorú pije, nie je bezpečná a čistá,” hovorí Manuel Fontaine, Riaditeľ UNICEF pre krízové programy. kontaminovaná voda často spôsobuje hnačky, ktoré zabraňujú vstrebávaniu živín z potravy nevyhnutných na prežitie. V konečnom dôsledku to potom vedie k podvýžive. Podvýživené deti sú tiež náchylnejšie na ochorenia spôsobené kontaminovanou vodou /cholera/. Sťažený prístup k pitnej vode, hygiene a čistým toaletám sú faktory zodpovedné odhadom za 50% prípadov podvýživy celosvetovo.

SkryťVypnúť reklamu

Klimatické zmeny

Klimatické zmeny a extrémne prejavy počasia, akými sú suchá a záplavy spôsobujú vyčerpanie alebo kontamináciu vodných zdrojov. Tým je priamo ohrozená kvalita aj množstvo vody, na ktorej závisia celé komunity. Keďže rodiny v oblastiach extrémneho nedostatku vody doslova súťažia o prístup k vzácnym, hoci aj znečisteným zdrojom vody, častokrát dochádza ku konfliktom a ľudia sú nútení opustiť svoje domovy. Ich zraniteľnosť a náchylnosť k ďalším ochoreniam sa zvyšuje a sú vystavení mnohým bezpečnostným rizikám.

Celosvetovo žije viac ako 1,42 miliardy ľudí, z toho 450 miliónov detí, v oblastiach s vysokým alebo veľmi vysokým rizikom zabezpečenia prístupu k pitnej vode. Pretrvávajúce suchá na južnom Madagaskare v súčasnosti už viedli k humanitárnej katastrofe, ktorej súčasťou je vysoká potravinová neistota a narastajúce prípady podvýživy a nákazlivých ochorení spôsobených kontaminovanou vodou.

SkryťVypnúť reklamu

Ozbrojený konflikt

Konflikt je často hlavným spúšťačom hladomoru, problémov so zásobovaním a pitnou vodou, zaťažovaním slabých zdravotníckych systémov. Až príliš často sa vo vojnových konfliktoch zneužíva závislosť ľudí na pitnej vode a útočí sa na infraštruktúru dodávania vody. Takmer všetky humanitárne krízy, v ktorých UNICEF v posledných rokoch zasahoval, zahŕňali nejakú formu útoku brániacemu prístupu k pitnej vode. Obzvlášť pre malé deti môžu byť dôsledky smrteľné. Pri dlhotrvajúcich konfliktoch je u detí mladších ako 5 rokov 20-krát vyššia pravdepodobnosť úmrtia na hnačkové ochorenia súvisiace s kontaminovanou vodou ako na následky zranení pri ozbrojenom konflikte. 

Dievča napĺňa vodou bandasky, ktoré ponesie do tábora pre vnútorne vysídlené osoby v Galkayo, Somálsko, kde žije so svojou rodinou
Dievča napĺňa vodou bandasky, ktoré ponesie do tábora pre vnútorne vysídlené osoby v Galkayo, Somálsko, kde žije so svojou rodinou (zdroj: UNICEF/UN057061/Abubakar)

Vysídlenie

Keď boje alebo suchá vyženú ľudí z domovov, deti a rodiny sa stávajú extrémne zraniteľnými. Na cestách sú deti často odkázané na pitie kontaminovanej vody. Provizórne tábory bez toaliet sú miestom šírenia chorôb. Deti na cestách sú náchylnejšie na choroby a často sa pri zdravotných problémoch nedostanú do nemocníc a zdravotných stredísk. V štyroch krajinách ohrozených hladomorom je vysídlených asi 9,2 milióna ľudí.

Ako pomáha UNICEF?

V roku 2020 pomohol UNICEF v boji proti hladomoru zabezpečením vody pre 39,1 milióna ľudí v krízových oblastiach a oblastiach postihnutých konfliktami. Pomáhame deťom prežiť tým, že denne vozíme tisíce litrov vody do vysídľovacích táborov, podporujeme nemocnice a strediská na liečbu cholery, opravujeme veľké vodné a hygienické systémy v mestách... 

• V roku 2021 UNICEF plánuje zabezpečiť pre 4,8 milióna ľudí v Etiópii vodu, sanitárne a hygienické potreby a služby.
• Od januára do apríla 2021 zabezpečil UNICEF vodu a hygienické potreby pre 121 000 ľudí na Madagaskare, v oblastiach, ktoré sú najviac zasiahnuté pretrvávajúcim suchom. 
• V reakcii na pandémiu COVID-19 sme pomohli ďalším 255 000 ľuďom. Našim cieľom je pomôcť 400 000 ľuďom v oblastiach postihnutých suchom, trvalými a klimaticky odolnými službami WASH, ktoré pomôžu predchádzať budúcim krízam a zmierňovať ich.
• Od začiatku roku 2021 poskytuje UNICEF viac ako 200 000 ľuďom v Južnom Sudáne pitnú vodu prostredníctvom nových vrtov, sanácie nefunkčných vodných miest v komunitách, školách a zdravotníckych zariadeniach a výstavbou vodovodných systémov pre mestá a okolie.
• V Jemene zabezpečujeme denne vodu pre 2,4 milióna ľudí.  

Aj Vy môžete pomáhať s UNICEFom.

Obrázok blogu
Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  166x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu