reklama

Batoh medailí a spomienok

To si so sebou zobrala matka, ktorá so svojimi deťmi odišla pred vojnou z Ukrajiny

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Medaily, ktoré vyhrala Elizaveta, 14 a Oleksandra, 12, dve Svitlanine dcéry. Rodina z Mykolajiva spolu s dvomi mladšími bratmi prekročila ukrajinsko-rumunské hranice na prechode Isaccea 1. apríla 2022.
Medaily, ktoré vyhrala Elizaveta, 14 a Oleksandra, 12, dve Svitlanine dcéry. Rodina z Mykolajiva spolu s dvomi mladšími bratmi prekročila ukrajinsko-rumunské hranice na prechode Isaccea 1. apríla 2022. (zdroj: © UNICEF/UN0627694/Moldovan)

Svitlana opustila všetko, čo mala a odišla z Ukrajiny so svojimi štyrmi deťmi. Všetky sú úspešnými športovcami a Svitlana starostlivo opatruje batoh plný medailí a ocenení, ktoré si so sebou priniesla.

Svitlana je mamou športových šampiónov. Je tiež hrdinkou, ktorá opustila všetko, čo mala, aby zachránila životy svojich detí. V priebehu niekoľkých hodín si zbalili svoje veci a odišli z vojnou ťažko zasiahnutého Chersonu. Pre Svitlanu bolo veľmi dôležité, aby so sebou nezabudla zobrať všetky ocenenia a medaily, ktoré získali jej deti na rôznych športových podujatiach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väčšina ľudí si pri úteku z domova balí oblečenie, elektroniku, jedlo a lieky, ale pre Svitlanu sú ocenenia jej detí nadovšetko dôležité.

Svitlana so svojimi štyrmi deťmi po dosiahnutí bezpečia v Rumunsku. Ako mnohí ďalší, aj oni dúfajú, že sa čoskoro budú môcť vrátiť domov
Svitlana so svojimi štyrmi deťmi po dosiahnutí bezpečia v Rumunsku. Ako mnohí ďalší, aj oni dúfajú, že sa čoskoro budú môcť vrátiť domov (zdroj: © UNICEF/UN0627699/Moldovan)

„Povedali mi, aby som vám ich neukazovala, ale ukážem vám ich aj tak. Mám všetky ocenenia so sebou,“ povedala nám Svitlana a otvára jeden z batohov plný medailí. Všetky patria jej deťom.

Maxim hrá volejbal, a tiež sa od svojich piatich rokov venoval veslovaniu a kajakovaniu. Jej ďalší syn Lev sa venuje akrobacii a dcéry Alexandra a Elizabeth hrajú volejbal a veslujú.

„Rozhodla som sa odísť v priebehu niekoľkých posledných dní, keď lietadlá a rakety z Krymu začali prelietavať nad Chersonom. Raketa zasiahla neďalekú školu. Bývali sme na piatom poschodí a museli sme deti budiť o tretej v noci, aby sme sa išli schovať do úkrytu. Nemohli sme to už dlhšie vystáť a rozhodli sme sa odísť,“ hovorí Svitlana so slzami v očiach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dorazili do Rumunska cez hraničný prechod Isaccea, kde ich privítali dobrovoľníci a ponúkli im pomoc. V Modrom bode, podporovanom UNICEFom, Svitlana a jej deti našli chvíľku pokoja.

Štyri Svitlanine deti sa po prechode hranice do Rumunska hrajú a majú možnosť si oddýchnuť v stane UNICEF Modrý bod. Je to bezpečný priestor, kde ľudia po odchode z domova dostávajú na jednom mieste všetky dôležité informácie o ich ďalších možnostiach na ceste.
Štyri Svitlanine deti sa po prechode hranice do Rumunska hrajú a majú možnosť si oddýchnuť v stane UNICEF Modrý bod. Je to bezpečný priestor, kde ľudia po odchode z domova dostávajú na jednom mieste všetky dôležité informácie o ich ďalších možnostiach na ceste. (zdroj: © UNICEF/UN0627706/Moldovan)

 „Veľmi sa im páči ihrisko. Viem, že jeho výstavbu podporil UNICEF. Ďakujeme vám za poskytnutú pomoc. Je to bezpečný priestor pre deti, kde sa po príchode z Ukrajiny hrali včera aj dnes. Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom tu na hraniciach, všetkým dobrým ľuďom aj ľuďom z Ukrajiny, ktorí nám poskytli jedlo.“

Moje deti sa ma pýtajú: „Prečo sú tu všetci na nás takí dobrí?“. Ďakujeme vám z celého srdca!“, dodáva Svitlana.

Majú v pláne pokračovať svoju cestu ďalej do Nemecka a Svitlana dúfa, že tam na chvíľu nájdu normálny život, ďaleko od násilia a nebezpečenstva na Ukrajine. Deti si tiež vzali svoje notebooky, aby mohli pokračovať vo vzdelávaní a chlapci sa cez youtube začali učiť po nemecky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Pocit bezpečia a relaxu po dlhej ceste v stane UNICEF Modrý bod.
Pocit bezpečia a relaxu po dlhej ceste v stane UNICEF Modrý bod. (zdroj: © UNICEF/UN0627701/Moldovan)

”Myslím, že deti v Európe čaká lepšia budúcnosť. Sú však správnymi vlastencami. Ukrajina a šport sú pre ne nadovšetko”, hovorí Svitlana.

Do batožiny na cestu im okrem medailí a ocenení zabalila aj ich loptu, ako spomienky na krajšie časy. Pripomína im chvíle mieru na ich rodnej Ukrajine, keď spolu trávili voľný čas, zúčastňovali sa športových hier a dosahovali víťazstvá. Svitlana si so sebou nenesie len medaily svojich detí, ale aj nádej, že sa raz všetci vrátia domov a dosiahnu nové víťazstvá, v mieri.

UNICEF so svojimi partnermi spolupracuje na vytváraní siete Modrých bodov. Tie predstavujú bezpečný priestor pre deti a matky počas ich cesty, keď boli kvôli vojne nútení opustiť svoje domovy. Tu im poskytnú základné služby a pomoc na zaistenie ich bezpečnosti v novej krajine či presune do ich cieľovej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj Vy máte možnosť s UNICEFom pomôcť deťom a ich rodinám, ktoré sa kvôli vojne na Ukrajine ocitli v mimoriadne ťažkej situácii.

Obrázok blogu
(zdroj: UNICEF)
Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  164x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu