Čo by sa stalo, keby UNICEF prestal existovať, 1. časť

UNICEF bol založený po skončení 2. svetovej vojny na pomoc deťom v núdzi. Obhajuje práva detí na celom svete, bojuje za ich lepšiu budúcnosť a mení život v ich komunitách k lepšiemu. Ale čo by sa stalo, keby UNICEF neexistoval?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Dievča s batohom UNICEF kráča domov z vyučovania v dedine Gogbo v Benine. UNICEF bol prítomný v Benine po silných záplavách a zabezpečoval prístup k pitnej vode, toaletám a obnovu vodných zdrojov po prírodnej katastrofe.
Dievča s batohom UNICEF kráča domov z vyučovania v dedine Gogbo v Benine. UNICEF bol prítomný v Benine po silných záplavách a zabezpečoval prístup k pitnej vode, toaletám a obnovu vodných zdrojov po prírodnej katastrofe. (zdroj: © UNICEF/Sautereau)

O 75 rokov neskôr je UNICEF niečím oveľa dôležitejším než fondom na obnovu po vojne. Je celosvetovou sieťou vo viac ako 190 krajinách a teritóriách – čo je viac ako akákoľvek iná organizácia na ochranu detských práv. Má tisíce zamestnancov, spolupracovníkov a dobrovoľníkov, ktorí spolupracujú s vládami a lokálnymi organizáciami pri ochrane detí pred nebezpečenstvom. Má milióny darcov, ktorí sú rozhodnutí priložiť ruku k dielu a pomôcť deťom dostať sa z krízy a chudoby. UNICEF obhajuje práva detí na celom svete, bojuje za ich lepšiu budúcnosť a mení život v ich komunitách k lepšiemu. Ale čo by sa stalo, keby UNICEF neexistoval?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


1. Pravidelne by sa začali vyskytovať epidémie smrteľných chorôb

 V UNICEFe sme presvedčení, že deti by nemali umierať na choroby, ktorým sa dá zabrániť. V roku 2020 UNICEF zabezpečil očkovanie 1,9 miliardami dávok vakcín v 102 krajinách sveta, ktorými zaočkovali 45% detí sveta vo veku do 5 rokov.

Očkovanie

je jedným z najefektívnejších a nízkonákladových zdravotných úkonov, zachráni každoročne 2 až 3 milióny detských životov.

Tieto očkovania majú silu odvrátiť vypuknutie epidémií smrteľných chorôb a nespočetné detské úmrtia každý rok. Veľká kúpna sila UNICEFu dovoľuje nakupovať vakcíny za nižšie ceny, čím môžeme pomôcť ešte väčšiemu počtu detí. Ako člen GAVI (Globálna očkovacia aliancia) sme pomohli znížiť cenu vakcíny proti piatim smrteľným detským ochoreniam o polovicu. Nižšie ceny dovoľujú potom nákup vakcín aj vládam chudobnejších krajín. Avšak misia UNICEFu ide oveľa ďalej než len nákupy vakcín. S partnermi ako sú WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) pomáhame vládam a miestnym komunitám očkovať aj deti, ktoré by sa inak nepodarilo dosiahnuť – deti žijúce v odľahlých oblastiach, za bojovými líniami a na miestach zničených prírodnými katastrofami.

Toto je možné iba vďaka osvetovej práci zanietených zdravotníckych pracovníkov a dobrovoľníkov vyzdvihujúcich význam očkovania v ich mestách a dedinách. Bez tréningu a zdravotníckeho materiálu by však títo miestni hrdinovia nemohli ochrániť deti pred chorobami v ich vlastných komunitách.

SkryťVypnúť reklamu
Odhodlaný humanitárny pracovník v Indii prenáša chladiaci box s vakcínami cez nebezpečnú rieku, aby mohli byť proti detskej obrne zaočkované deti aj na tých najodľahlejších miestach.
Odhodlaný humanitárny pracovník v Indii prenáša chladiaci box s vakcínami cez nebezpečnú rieku, aby mohli byť proti detskej obrne zaočkované deti aj na tých najodľahlejších miestach. (zdroj: © UNICEF/UNI184260/Lucky8 LLC)

2.  Vojnou zničené krajiny ako Sýria by nikdy nemohli byť znovuvybudované

Deti, ktoré prežili vojnu, majú pred sebou v dospelosti veľkú úlohu: znova vybudovať svoje komunity a krajiny pozdvihnúť z ruín.

Ale ak celá generácia detí vyrastá bez pocitu bezpečia, bez možnosti na hru a učenie, nikdy sa nestanú lekármi, učiteľmi či inžiniermi, ktorí by boli schopní budovať mierové spoločenstvo.

UNICEF zabezpečuje možnosť vzdelávania pre väčší počet detí ako akákoľvek iná organizácia. A deti žijúce v krízových oblastiach majú také isté právo na vzdelanie ako každé iné dieťa. V roku 2020 UNICEF sme umožnili 301 miliónom detí (z toho 49% dievčat) poskytol vzdelávanie na diaľku počas pandémie COVID-19. 48 miliónov detí, ktoré dovtedy nenavštevovali školu z rôznych dôvodov, získalo prístup k vzdelávaniu.

SkryťVypnúť reklamu
Nadeen bola prinútená na dva roky opustiť školu, ktorú zavreli kvôli bojom v oblasti Aleppa v Sýrii. „Bolo to najťažšie obdobie môjho života. Zrazu som pred sebou nemala nijaký cieľ.“ hovorí 16-ročné dievča. UNICEF ponúka mladým ľuďom ako ona možnosť doštudovať a naplánovať si budúcnosť tým, že im poskytuje vzdelávacie granty, bezpečné ubytovanie a rekvalifikačné hodiny. „Moja rodina sa veľmi znepokojovala, keď som na záverečné skúšky musela cestovať do Aleppa. Cesta je nebezpečná a veľmi dlhá, ale ja som sa nebála. Znamenalo to možnosť štúdia a naplnenie môjho sna stať sa učiteľkou. Musela som to urobiť.“
Nadeen bola prinútená na dva roky opustiť školu, ktorú zavreli kvôli bojom v oblasti Aleppa v Sýrii. „Bolo to najťažšie obdobie môjho života. Zrazu som pred sebou nemala nijaký cieľ.“ hovorí 16-ročné dievča. UNICEF ponúka mladým ľuďom ako ona možnosť doštudovať a naplánovať si budúcnosť tým, že im poskytuje vzdelávacie granty, bezpečné ubytovanie a rekvalifikačné hodiny. „Moja rodina sa veľmi znepokojovala, keď som na záverečné skúšky musela cestovať do Aleppa. Cesta je nebezpečná a veľmi dlhá, ale ja som sa nebála. Znamenalo to možnosť štúdia a naplnenie môjho sna stať sa učiteľkou. Musela som to urobiť.“  (zdroj: © UNICEF/Al-Issa)

3.  Rodiny zasiahnuté cyklónmi a zemetraseniami by boli ponechané samy na seba

UNICEF je na mieste pred začiatkom katastrof, počas ich trvania aj po nich. Každá fáza pohromy so sebou prináša nové smrteľné hrozby pre deti.

V auguste 2021 zasiahlo Haiti zemetrasenie o sile 7,2 stupňa, pri ktorom prišli o život viac než dve tisícky ľudí a ďalšie tisíce boli zranené. Pre haitské deti bolo treba zabezpečiť ich základné potreby, bez čoho boli ich životy v bezprostrednom ohrození: prístup k pitnej vode, nemocnice, domovy a zdravotné centrá boli zničené. Bez okamžitej reakcie by o život boli prišli ďalšie tisíce detí na následky chorôb, ktorým sa dalo predísť.

Našťastie UNICEF zareagoval ešte v deň katastrofy. Mali sme pripravené dodávky život zachraňujúcej čistej vody, núdzových prístreškov a ďalšieho nevyhnutného materiálového zabezpečenia pre rodiny, ktoré stratili úplne všetko.

SkryťVypnúť reklamu

A ešte dlho potom, ako zmienky o zemetrasení zmiznú zo svetových titulkov, UNICEF vo svojej práci pokračuje. Naďalej sprístupňujeme zdroje pitnej vody, opravujeme poškodené zdravotné strediská a pomáhame miestnym komunitám pripraviť sa na možné budúce živelné katastrofy.

Deti a ich rodiny majú prístup k čistej vode v jednej zo štyroch staníc podporovaných UNICEFom v Les Cayes, Haiti.
Deti a ich rodiny majú prístup k čistej vode v jednej zo štyroch staníc podporovaných UNICEFom v Les Cayes, Haiti. (zdroj: © UNICEF/Rouzier)

4.  Milióny detí by boli ohrozené smrťou následkom podvýživy

UNICEF je najväčším nákupcom terapeutickej výživy, s objemom nákupov až neuveriteľných 80 % svetových krízových dodávok. Ak by UNICEF neexistoval, nemocnice, kliniky v odľahlých oblastiach a mobilné zdravotnícke tímy by boli v roku 2016 zostali bez viac ako 49 000 ton terapetickej výživy. A 5 miliónov detí, ktorým sme pomohli zotaviť sa z tej najhoršej formy podvýživy, by inak svoj boj o život prehrali.

Khadija je jedným z takýchto detí. Hladovala, keď sa dostala do jednej z UNICEFom podporovaných nemocníc v Nigérii. Obvod jej rúčky bol sotva väčší ako palec jej mamy. „Sama som ochorela a nemohla som svoje dieťa dojčiť,“ hovorí jej matka. 20 dní podávania terapeutickej výživy a správnych liečiv zachránili Khadijin život. Z nemocnice odchádzala s mamou a zásobou terapeutickej výživy, ktorá jej pomohla úplne sa z podvýživy zotaviť.

UNICEF tiež zabezpečil, aby sa terapeutická výživa stala dostupnou pre každého. Pred 20 rokmi všetky dodávky terapeutickej výživy pochádzali od jediného európskeho výrobcu. UNICEF pomohol rozbehnúť výrobu aj v krajinách s nízkymi príjmami, kde deti trpeli akútnym nedostatkom potravy. UNICEF nadviazal spoluprácu s 22 výrobcami a mnohými partnermi ako napr. Svetový program pre výživu a chronická detská podvýživa sa dostala na najnižšiu zaznamenanú úroveň v histórii.

Khadija, 1, na obrázku s mamou Fatimou prišli do centra liečby podvýživy UNICEF v Maiduguri, Nigéria, kde špecializovaný personál urobí všetko preto, aby dievčatku pomohol.
Khadija, 1, na obrázku s mamou Fatimou prišli do centra liečby podvýživy UNICEF v Maiduguri, Nigéria, kde špecializovaný personál urobí všetko preto, aby dievčatku pomohol. (zdroj: © UNICEF/Commins)

O ďalších dôsledkoch toho, čo by sa stalo, keby UNICEF prestal existovať, si budete môcť prečítať v nasledujúcom blogu.

Stojíme na strane detí v čase krízy a chudoby

Práca UNICEFu v prospech detí nebola nikdy potrebnejšia. Vojnové konflikty, hlad, živelné pohromy a migračná kríza ohrozujú životy detí a ich budúcnosť každý deň.

UNICEF nie je financovaný z fondov OSN, ale našu prácu môžeme realizovať len vďaka podpore ľudí, ktorým nie sú osudy detí v núdzi ľahostajnými, a ktorí sa stávajú Svetovými rodičmi UNICEF.

Naše tímy a zdroje dennodenne dosahujú svoje limity, ale každý ďalší Svetový rodič nám umožňuje napredovať rýchlejšie a dosiahnuť viac detí, ktoré potrebujú pomoc. Staňte sa aj vy Svetovým rodičom UNICEF a umožnite prístup ďalších detí k čistej vode, očkovaniu a školským taškám – zachránite ich životy a pomôžete pre ne vytvárať lepšiu budúcnosť.

Obrázok blogu

 

Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  159x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu