V prvej časti tohto blogu sme spomenuli niekoľko spôsobov, akými by sa zmenil svet, keby UNICEF prestal existovať - pravidelne by sa začali vyskytovať epidémie smrteľných chorôb, vojnou zničené krajiny ako Sýria by nikdy nemohli byť znovuvybudované, rodiny zasiahnuté cyklónmi a zemetraseniami by boli ponechané samy na seba, milióny detí by boli ohrozené smrťou následkom podvýživy. Dnes budeme v tejto téme pokračovať.
5. Deti prinútené bojovať by sa nikdy nemohli vrátiť do svojich normálnych životov
V krajinách rozdelených vojnovým konfliktom majú špecialisti UNICEF obzvlášť ťažkú úlohu: vyjednávať s predstaviteľmi ozbrojených síl o prepustení detských vojakov. Ale naša práca sa tu nekončí. Po prepustení z ozbrojených skupín UNICEF pomáha týmto deťom nájsť ich rodiny a vrátiť sa k nim.
Návrat týchto detí k bežnému životu môže trvať roky a UNICEF pomáha aj pri tomto behu na dlhé trate. Podstatou reintegrácie detí je ich návrat do školy. Podporujeme ich v tomto procese tak, aby sa vzdelávanie a spolužiaci stali zdrojom ich sily a prostriedkom návratu do normálneho života v budúcnosti.

6. Tisíce detí by už nikdy neuvideli svojich rodičov
Vojna a živelné pohromy spôsobujú každoročne odlúčenie tisícov detí od svojich rodín. UNICEF používa inovatívne mobilné siete a náročný výskum na nájdenie rodín detí, ktoré sa ocitli samotné uprostred vojnového konfliktu, v utečeneckých táboroch a po prírodných katastrofách.
Táto mravenčia práca prináša svoje výsledky. Bez nej by viac ako 21 000 detí za minulý rok pravdepodobne nikdy nebolo opäť našlo svoje rodiny alebo opatrovníkov, a ďalších 33 000 by sa bolo ocitlo samotných v nebezpečnom prostredí.

7. Stratili by sme jeden z najväčších zdrojov informácií o deťoch
Toto je poznatok z dlhodobej praxe UNICEFu: problémy, ktoré sa nemerajú, sa často neriešia. Ak vlády krajín vedia, ktoré deti nechodia do školy a ktoré sú hladné, môžu konať. A kým nezbierajú tieto informácie pravidelne každý rok, nebudú vedieť určiť ani ich dopad.
UNICEF disponuje najrozsiahlejšími dátami o deťoch po celom svete. Využívame výhody moderných technológií a naše veľké siete, aby sme vedeli správne zacieliť našu pomoc tým najzraniteľnejším deťom:
- počas pandémie eboly, UNICEF použil SMS správy na zbieranie aktuálnych dát pre vládu v Sierra Leone
- v Sýrii UNICEF podporoval 1200 mladých zanietených dobrovoľníkov v rámci kempane, keď chodili od dverí k dverám a zisťovali, ktoré deti nechodia do školy, identifikovali prekážky a pomohli im vrátiť sa do školských lavíc
- mobilné aplikácie pomohli vzdelávacím systémom v Burkina Faso, Lesothe a Papue Novej Guinee v prístupe k informáciám a kvalitnejšiemu vzdelávaniu.
8. Deti na celom svete by stratili najväčšieho obhajcu svojich práv
Detské práva nie sú len abstraktným konceptom. Sú zakotvené v najrýchlejšie a najširšie ratifikovanej ľudskoprávnej zmluve v histórii: Dohovore o právach dieťaťa OSN. Zmluva určuje právo každého dieťaťa na prežitie, rozvoj a dosiahnutie jeho potenciálu bez ohľadu na to, kým je a kde žije.
UNICEF je jedinou organizáciou explicitne menovanou v Dohovore o právach dieťaťa ako zdroj expertnej pomoci a poradenstva.To znamená, že UNICEF má špeciálne postavenie v každých novinách a v každom parlamente: bojovať za záujmy, názory a práva detí. Pomáhame vládam posilňovať zákony a politiky v prospech detí a berieme ich na zodpovednosť, keď svoje záväzky nedodržiavajú.

Stojíme na strane detí v čase krízy a chudoby
Práca UNICEFu v prospech detí nebola nikdy potrebnejšia. Vojnové konflikty, hlad, živelné pohromy a migračná kríza ohrozujú životy detí a ich budúcnosť každý deň.
UNICEF nie je financovaný z fondov OSN, ale našu prácu môžeme realizovať len vďaka podpore ľudí, ktorým nie sú osudy detí v núdzi ľahostajnými, a ktorí sa stávajú Svetovými rodičmi UNICEF.
Naše tímy a zdroje dennodenne dosahujú svoje limity, ale každý ďalší Svetový rodič nám umožňuje napredovať rýchlejšie a dosiahnuť viac detí, ktoré potrebujú pomoc. Staňte sa aj vy Svetovým rodičom UNICEF a umožnite prístup ďalších detí k čistej vode, očkovaniu a školským taškám – zachránite ich životy a pomôžete pre ne vytvárať lepšiu budúcnosť.