
Podľa Správy o stave psychického zdravia detí 2021: Na čo myslím – propagácia, ochrana a starostlivosť o psychické zdravie detí – doposiaľ najrozsiahlejšieho dokumentu o stave psychického zdravia detí, mladých ľudí a osôb poskytujúcich starostlivosť v 21. storočí – už aj pred vypuknutím pandémie COVID-19 boli deti a mladí ľudia vystavení rizikám súvisiacim s psychickými ochoreniami bez výrazných investícií do ich riešenia.
Pandémia však predstavuje iba pomyselnú špičku ľadovca – ľadovca, ktorého existenciu sme ignorovali príliš dlho. Správa sa zameriava na riziká a ochranné faktory počas kritických životných okamihov a analyzuje spoločenské podmienky, ktoré vplývajú na psychické zdravie a pohodu detí a mladých ľudí.

V takmer všetkých kútoch sveta - či ide o bohaté alebo chudobné krajiny – spôsobujú psychické ochorenia a nedostatok pozornosti, ktorá sa venuje ich prevencii a liečbe výrazné utrpenie deťom a mladým ľuďom. Sú jednou z najčastejších príčin úmrtí, choroby a nespôsobilosti, najmä u starších adolescentov. Diagnostikované psychické ochorenia, akými sú ADHD, úzkosť, autizmus, bipolárna porucha osobnosti, poruchy v správaní, depresie, poruchy v jedení, mentálna zaostalosť a schizofrénia, môžu vážne poškodiť zdravie detí a mladých ľudí, ich vzdelanie, smerovanie ich životov v budúcnosti i schopnosti byť ekonomicky činnými. Samovražda je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtia mladých ľudí vo veku 15 – 19 rokov. Každoročne si na život siahne viac ako 46 000 detí vo veku 10 – 19 rokov, čo znamená jeden stratený život každých 11 minút.

Pandémia COVID-19
Neistota. Samota. Zármutok. Tieto silné emócie vstúpili do životov miliónov detí, mladých ľudí a ich rodín. Deti a mladí ľudia budú pociťovať dopady pandémie na ich psychické zdravie a pohodu počas mnohých nasledujúcich rokov. Prerušenie každodenných rutín, vzdelávania, voľnočasových aktivít spolu s obavami mnohých rodín o príjmy a zdravie zanechávajú v mladých ľuďoch pocity strachu, hnevu, úzkosti a obáv o ich budúcnosť.

“Aj keď ste boli ambiciózni a mali ste svoje ciele, nebudete schopní ich dosiahnuť, lebo sa cítite psychicky totálne porazení.”
– Dospievajúce dievča z Egypta
Aj pred pandémiou psychosociálna tieseň a zlý stav psychického zdravia negatívne ovplyvňovali životy mnohých detí. Podľa prieskumu vykonaného UNICEF a analytickou agentúrou Gallup v 21 krajinách každý piaty mladý človek vo veku 15 - 24 rokov často bojuje s depresiou alebo stráca záujem o dianie okolo seba. Najviac ohrozenými sú deti, ktoré boli nútené opustiť svoje domovy kvôli ozbrojenému konfliktu, stratili prístup k vzdelaniu, prišli o pocit bezpečia a bezstarostnosti.

“Keď myslím na všetkých tých, ktorí v dôsledku pandémie prišli o život, cítim veľký smútok, a keď sa dozvedám, že počet obetí stále narastá, zmocňuje sa ma úzkosť.”
– Dospievajúci chlapec z Demokratickej republiky Kongo
Ak nás pandémia niečo naučila, potom je to poznanie, že psychické zdravie detí a mladých ľudí je zásadne ovplyvňované ich prostredím a okolnosťami – ich vzťahmi s rodičmi, ich priateľstvami, spôsobom ich hry, učenia a dospievania.
Vysoká cena nízkych investícií
Napriek všetkým uvedeným faktorom vlády a spoločnosť investuje príliš málo prostriedkov do propagácie, ochrany a starostlivosti o psychické zdravie detí, mladých ľudí a osôb poskytujúcich im starostlivosť /rodičia, opatrovatelia/. Za toto zanedbávanie platíme vysokú cenu – okolo 387,2 miliardy USD, o ktoré prichádzajú národné ekonomiky každý rok v podobe strateného ľudského potenciálu ako dôsledku zlého psychického zdravia. Následky toho, ako tento fakt ovplyvňuje každodenné životy, sú však nevyčísliteľné. Celosvetovo sa v rámci rozpočtov krajín vynakladá na riešenie problémov súvisiacich s psychickým zdravím okolo 2% prostriedkov ročne. V niektorých z najchudobnejších krajín to predstavuje menej ako 1 USD na osobu. Tieto čísla sú príliš nízke na to, aby mali potenciál riešiť situáciu spojenú s psychickým zdravím detí a mladých ľudí a propagovať spôsoby, ako ju zlepšiť.
Nevypočuté volania o pomoc
Mladí obhajcovia problematiky psychického zdravia neostali ticho. Mnohí z nich po celom svete neúnavne volali po komplexných riešeniach. V Správe o stave psychického zdravia detí niektorí z nich vypovedali o svojich skúsenostiach s psychickým zdravím a pohodou, o výzvach, ktorým čelia oni sami a ich rovesníci a o spôsoboch, ako môžu deti a mladí ľudia požiadať o pomoc.
“Bola som šikanovaná kamarátmi…. Keď mi ublížili, cítila som veľké sklamanie, a to vo mne vyvolalo pocit úplnej ľahostajnosti voči nim.”
– Dospievajúce dievča z Indonézie
A nie sú sami. Prieskum ukázal, že ľudia vo väčšine krajín sú presvedčení o tom, že nikto by pri riešení problémov s psychickým zdravím nemal byť sám a že najlepším riešením je o probléme hovoriť a vyhľadať podporu a pomoc. No stále je na svete mnoho detí a mladých ľudí, ktorí nemajú nikoho, s kým by sa mohli porozprávať, nikoho, na koho by sa mohli obrátiť so žiadosťou o pomoc.

Porozumieť psychickému zdraviu: prelomenie bariér
Naša neschopnosť riešiť problémy týkajúce sa psychického zdravia môže byť meraná mierou neochoty o téme hovoriť a porozumieť jej. Strach z nevhodných reakcií, výsmech či urážky, ktoré zvýrazňujú stigmy okolo psychického zdravia častokrát zabraňujú deťom a mladým ľuďom vyjadriť svoje skutočné pocity a o problematike hovoriť.
“Keď trpíte stresom a psychickou chorobou, pre mnohých je to téma spôsobujúca úzkosť. A vlastne o tom vôbec nechcete hovoriť.”
– Dospievajúce dievča zo Švédska
Vysoko na zozname všetkých nedorozumení okolo témy psychického zdravia je naša neschopnosť porozumieť tomu, že rovnako ako na fyzické zdravie aj na psychické zdravie sa treba dívať v pozitívnom svetle. Namiesto neustáleho zameriavania sa na diagnostiku a liečbu, na psychické zdravie by sme mali nahliadať ako na kontinuum – pretrvávajúci stav počas všetkých štádií nášho života, ktorý sa môže vzhľadom na okolnosti meniť. V živote môžme mať dobré obdobia ale aj tie horšie. A niekto môže trpieť aj dlhodobejšími problémami týkajúcimi sa psychického zdravia. Nesmieme zabúdať na to, že emocionálna bolesť je pre ľudskú skúsenosť rovnako zásadná ako tá fyzická.
Je čas na zmenu
UNICEF vyzýva na angažovanosť, komunikáciu a akciu na zlepšenie psychického zdravia pre každé dieťa. Angažovanosť znamená zapájanie do problematiky psychického zdravia čo najviac partnerov zo všetkých sektorov, verejného i súkromného. Komunikácia znamená snaha o prelomenie ticha, ktoré dlhodobo vládne okolo tematiky psychického zdravia, odstraňovanie predsudkov, zvyšovanie povedomia a vypočutie hlasov ľudí, ktorí majú osobnú skúsenosť s problematikou. Akcia znamená aktívne pracovať na minimalizácii rizikových a maximalizácii ochranných faktorov na zabezpečenie mentálneho zdravia, podpora rodín, rodičov a opatrovateľov, podpora školských programov na zlepšenie psychického zdravia, zbieranie a spracovanie dát a súvisiaci výskum.

Čo robí UNICEF
UNICEF svojou prácou pomáha ochraňovať psychické zdravie a pocit pohody u detí, mladých ľudí, ich rodičov a opatrovateľov aj v tých najťažších podmienkach, V roku 2020 sme poskytli pomoc týkajúcu sa psychického zdravia 47,2 miliónom detí, mladých ľudí a ich rodičom. Rozsah našej práce v oblasti psychického zdravia bude v nasledujúcich rokoch len narastať, rovnako aj naše úsilie zabezpečiť čím viac prostriedkov na boj proti zanedbávaniu, zlému zaobchádzaniu, zneužívaniu a iným traumám, ktoré podkopávajú psychické zdravie mnohých detí na celom svete. Aj Vy môžete svojim príspevkom podporiť našu prácu v tejto oblasti.