David Seymour „Chim“ – prvý medzinárodný fotograf UNICEFu

David Szymin, neskôr prezývaný Chim, sa narodil v roku 1911 vo Varšave v Poľsku rodičom židovského pôvodu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rím, Taliansko, 1950: Deti, ktoré boli počas 2. svetovej vojny vážne zranené, hrajú futbal v sirotinci.
Rím, Taliansko, 1950: Deti, ktoré boli počas 2. svetovej vojny vážne zranené, hrajú futbal v sirotinci. (zdroj: © UNICEF/UNI41893/Seymour)

V Lipsku vyštudoval grafické umenie a neskôr študoval v Paríži na Sorbonnskej univerzite. Počas štúdií začal aj svoju kariéru fotografa a jeho prvé fotoreportáže vznikli počas španielskej občianskej vojny. V čase vypuknutia 2. svetovej vojny už pôsobil v Spojených štátoch amerických a prijal meno David Seymour. V roku 1942 počas nemeckej okupácie zahynuli v Poľsku jeho rodičia a ďalší príbuzní.

V roku 1948 David Seymour uzavrel spoluprácu s vtedy novovzniknutým UNICEFom. Jeho úlohou bolo prostredníctvom fotografie zdokumentovať život európskych detí bezprostredne po skončení 2. svetovej vojny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spisovateľka a historička Carole Naggar pracovala na jeho životopise a vydala knihu Chim - Deti vojny. V apríli roku 1948 Chima angažovalo UNESCO, aby spracoval fotoreportáž o deťoch Európy a úlohe UNICEFu v pomoci viac ako 13 miliónom detí, ktoré boli obeťami vojny. Niekoľko mesiacov cestoval po celej Európe a nafotil 257 filmov. V roku 1949 bola vydaná Chimova fotoreportážna kniha Deti Európy. Carole veľmi zaujalo dedičstvo a odkaz Chimovej práce, a preto dlhý čas študovala archívy, kde objavila obrovské množstvo nepublikovaného materiálu. Tak vznikla jej kniha Chim – Deti vojny. Bola medzi nimi napríklad aj fotografia chudobných talianskych chlapcov z Neapola, ktorí pózovali na fotografii, v pozadí ktorej bol starý obraz s deťmi bohatých šľachticov v drahých šatách. Kontrast, ktorý sa takouto štylizáciou vytvoril, bol neprehliadnuteľný. Vo svojich fotografiách Chim zhmotňuje svoju filozofiu o tom, že žiadne dieťa vo vojne nie je nepriateľom. Aj keď mnoho členov jeho rodiny zahynulo rukou nemeckých vojakov, vedel, že civilné obyvateľstvo bolo vo vojne obeťou a vo svojej tvorbe sa na to zameral. Ďalšia z fotografií bola urobená blízko továrne Krupp /ktorá vyrábala pre vojnový priemysel/ a v pozadí je vidieť vysoké komíny s čiernym dymom, ruiny a trosky budov. V popredí je položené bábätko v perinke – kontrast na fotografii je taký obrovský, že vyzerá takmer ako fotomontáž. Na inej fotografii vidíme brandenburskú bránu, na jej vrchole je koč s anjelmi, ktorí majú polámané krídla. Vpredu kráča muž s podomácky vyrobeným vozíčkom, v ktorom stojí jedno jeho malé dieťa, a druhý chlapec kráča pred ním.

SkryťVypnúť reklamu

V Poľsku Chim počas svojej cesty navštívil niekoľko miest. Jedným z nich bola škola pre deti s duševným ochorením. Učiteľ požiadal tieto deti, aby nakreslili obrázky svojich domovov. Prišiel k dievčatku menom Tereska, ktorá stála pred tabuľou a nebola schopná nakresliť žiadny obrázok. Namiesto toho celú tabuľu počmárala zmäťou nezrozumiteľných čiar, ktorá bola odrazom stavu jej mysle. Výraz v jej tvári symbolizuje prežitý strach, šok a traumu. Chim tiež navštívil miesto, kde pred vojnou stálo varšavské židovské ghetto. Ostala z neho len kopa trosiek. Vystúpal na neďaleký vŕšok a z vtáčej perspektívy zachytil na fotografii skupinku detí v školských uniformách kráčajúcich na vyučovanie. Na ďalšej fotografii vidíme skupinku detí – akoby na rodinnom portréte – niektoré usadené na zvyškoch komínov, na ktoré sa vyšplhali. Veľmi silnou je aj fotografia, na ktorej v pozadí vidno kostol Sv. Augustína, ktorý tiež ako zázrakom prežil následky vojny. Ukázalo sa, že tento kostol stál na rovnakej ulici, kde Chim žil so svojimi rodičmi ako dieťa a kde mal jeho otec aj vydavateľstvo. Môžme si len predstavovať silu emócií, ktoré Chima zaplavovali, keď fotografoval tieto zábery, pretože svojim spôsobom bol aj on jedným z tých, ktorí prežili hrôzy vojny. Fotografoval aj na školách, a zameriaval sa na úsilie o rekonštrukciu a obnovenie vzdelávania – vidíme, ako deti pracujú na rôznych pokusoch vo veľmi improvizovaných podmienkach, pretože po vojne chýbali všetky učebné pomôcky.  Nezobrazoval deti už len ako obete, ale ako aktívnych predstaviteľov zotavenia a obnovy.

SkryťVypnúť reklamu

V Taliansku jeho najpôsobivejšie fotografie zachytávajú malé dievčatko Angelu v uliciach Neapola, ako predáva cigarety z čierneho trhu námorníkom, či deti zo sirotinca v Ríme, z ktorých mnohé prišli vo vojne o ruku či nohu. Na fotografii tieto deti hrajú futbal, pretože šport im pomáhal prekonať prežité traumy a opäť sa zaradiť do normálneho života. Zachytil tiež slepého chlapca, ktorý vo vojne stratil obidve ruky – hlava sediaceho chlapca je úplne sklonená nad knihou, a jeho pery sa dotýkajú stránok knihy napísanej v Braillovom písme, aby mohol takto čítať. Vyzerá to takmer ako modlitba a fotografia zachytáva silu čítania ako symbolu vykúpenia.

SkryťVypnúť reklamu

Nádherná fotografia vznikla na malom gréckom ostrove. Jediným dieťaťom, ktoré prežilo vojnu, bola 4-ročná Eleutheria, ktorá žila so svojou starou mamou. Chim jej priniesol pár nových topánok. Na fotografii vidíme dievčatko, ako sa pozerá na svoje nové topánky a v tvári sa jej zračí číra radosť.

Chimove fotografie majú v sebe sviežosť, čistotu a určitú naivitu. Cítiť z nich veľmi silnú emocionálnu zaangažovanosť.  Vo svojej tvorbe zdôrazňuje, že v každom z nás ostáva kus dieťaťa, preto sa nás jeho fotografie stále tak silno dotýkajú. Chim zahynul v prestrelke v roku 1956 v Egypte, kde pracoval na fotoreportáži počas Suezskej krízy.

UNICEF oslavuje svoje 75. narodeniny. Od konca 2. svetovej vojny pomáhame deťom v núdzi na celom svete. Pomáhali sme už deťom v Československu, ktoré bolo ťažko zasiahnuté vojnou. A v našej misii neúnavne pokračujeme ďalej aj dnes všade tam, kde je pomoc najviac potrebná. Pomôžte nám pomáhať! Pošlite SMS s textom POMOC na číslo 844 (1 SMS = 3 EUR). Ďakujeme každému z Vás.

Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  166x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu