
Na Ukrajine v dôsledku vojny muselo svoje domovy opustiť viac ako 2,5 milióna detí. Na celom svete existuje oveľa viac detí, ktoré odišli zo svojich domov a jediné, čo im ostalo, je oblečenie, ktoré mali v tej chvíli na sebe. Na ich ceste môžu byť oddelené od svojich rodičov, čeliť zvýšenému riziku obchodovania s ľuďmi a vynechávajú tiež školskú dochádzku – to všetko sa neskôr negatívne odrazí na ich fyzickom aj psychickom vývine.
Veci sa však môžu zmeniť k lepšiemu. UNICEF pracuje na celom svete, aby pomohol zlepšiť životy odídencov a chráni každé dieťa, ktoré opustilo svoj domov, či ide o odídencov, migrantov alebo vnútorne vysídlené osoby. Na Ukrajine a s ňou susediacimi krajinami, v Jemene a Afganistane naše tímy doručujú život zachraňujúce potraviny, zabezpečujú zdravotnú starostlivosť, pitnú vodu a prístup k toaletám, otvárajú bezpečné priestory pre deti na hranie, odpočinok a kde sa často znovustretávajú so svojimi rodičmi, od ktorých boli počas cesty oddelené.
Ukrajina
Vojna na Ukrajine už trvá viac ako 100 dní. Deti a ich rodičia sú stále nútení odchádzať z vlasti do bezpečia. Niektorí idú do susediacich krajín, a deti sú nútené podstupovať dlhú a náročnú cestu. Malé dievčatko na fotografii vyššie muselo cestovať dlhé hodiny preplneným vlakom do 30 hodín vzdialeného mesta Termopil, kde ona a jej rodičia našli dočasný domov v dobrovoľníckom centre. Odtiaľ pokračovali do Ľvova a Užhorodu, kde sú v súčasnosti ubytovaní.
UNICEF takýmto rodinám poskytuje pomoc v tzv. Modrých bodoch - ide o centrá nachádzajúce sa na hraniciach s Ukrajinou. Každé centrum dokáže poskytnúť pomoc 1000 ľuďom denne. Poskytujeme im hygienické potreby, pitnú vodu, výučbové materiály, psychologickú podporu, služby zamerané na ochranu detí a asistenciu v prípade stratených detí, ktoré boli na ceste oddelené od svojich rodičov. V Moldavsku tiež UNICEF školí učiteľov, ktorí pomôžu deťom zvyknúť si v novej krajine, učiť sa a vyliečiť ich rany na duši.
Jemen

Ozbrojený konflikt v Jemene trvá už osem rokov. 20,7 milióna ľudí potrebuje humanitárnu pomoc, viac ako 50 okresov krajiny je priamo zasiahnutých bojmi. Násilie vyhnalo z domovov viac ako 4,2 milióna ľudí, z ktorých 79% sú ženy a deti.
3-ročná Khalid, na fotografii, žije v tábore pre vnútorne vysídlené osoby Al-Jufainah v provincii Marib. V Maribe žije viac ako 60% vysídlených jemenských rodín ako je tá Khalidina a mnoho ďalších. Všetci utiekli pred militantmi, ktorí v Jemene spôsobili najrozsiahlejšiu humanitárnu krízu na svete.
UNICEF sa v Jemene zameriava na poskytovanie životne dôležitej pomoci, vrátane opravy zničenej infraštruktúry tak, aby boli ľudia schopní prežiť súčasnú situáciu. V krajine je vysoká miera akútnej podvýživy. UNICEF pracuje na dodávkach výživy a liečby, aby bolo pred podvýživou uchránených čo najviac detí.
Sýria

Viac ako 10 rokov trvajúci konflikt v Sýrii spôsobil rany na dušiach deťom, ktoré zrejme ostanú natrvalo. Viac ako 6,5 milióna detí potrebuje pomoc, čo predstavuje najvyššie číslo od začiatku vojny. Hasan, 6, na fotografii vľavo s jeho bratrancami Mohammadom, 8, Ahmadom, 7, a sesternicou Sham, 6, teraz žije so svojou rodinou na predmestí Damašku. Po tom, čo museli utiecť pred násilím v severovýchodnej Sýrii, Hasan a jeho rodina trpeli dlhých päť rokov v chudobe a bez domova. Zhoršujúca sa ekonomická kríza ich situáciu robí mimoriadne vážnou.
V Sýrii netrpia len deti ako je Hasan. Nestabilita, chudoba a ďalšie problémy ťažko dopadajú na krajiny susediace so Sýriou, kam utieklo viac ako 5,8 milióna ľudí odkázaných na humanitárnu pomoc.
UNICEF pracuje neúnavne od začiatku konfliktu, aby ochránil deti v Sýrii, ktoré museli opustiť svoje domovy. Významnú pomoc im vo forme hotovostných platieb a očkovania proti detskej obrne poskytli Jordánsko a Irak. Aj v roku 2022 UNICEF pokračuje v doručovaní pitnej vody a výživy a v poskytovaní zdravotnej starostlivosti, vzdelania a ochrany deťom, a poskytuje im tak nádej na lepšiu budúcnosť.
Bangladéš

V roku 2017 násilie a prenasledovanie vyhnali 30-ročnú Rubinu – na foto s jej synom Rijuwanom – podobne aj viac ako 1 milión ďalších Rohingov z ich domovov v Mjanmarsku. 90% z nich našlo útočisko v Bangladéši a Malajzii, kde dlho a ťažko bojovali, aby mohli začať nový život a boli schopní uživiť svoje rodiny. Mnoho utečencov Rohingov sú ženy a deti, ktoré žijú v Bangladéši v najväčšom utečenecom tábore na svete - Cox´s Bazar.
Od začiatku krízy UNICEF pracuje v tábore Cox´s Bazar a poskytuje život zachraňujúcu pomoc a ochranu, služby kriticky dôležité počas posledného roka, keď Rijuwan začal trpieť akútnou podvýživou. UNICEF zakladá v tábore výživové centrá a práve vďaka liečbe v jednom z týchto centier sa dnes má Rijuwan lepšie. UNICEF tiež poskytuje ďalšiu zdravotnú starostlivosť, pitnú vodu a vzdelanie pre viac ako 300 000 detí.
Venezuela

Násilie, nestabilita a extrémna chudoba viedli milióny obyvateľov Venezuely k úteku z ich domovov do iných krajín Latinskej Ameriky a Karibiku hľadajúc možnosti, ako si zabezpečiť dostatok potravy a iné základné služby.
Za posledných 5 rokov stúpol počet utečencov z Venezuely v Kolumbii – kam sa dostalo aj dievčatko na fotografii – o viac ako 3000 % /z cca 53 000 v roku 2016 na 1 842 000 v roku 2021/!
Odídenecká kríza obracia naruby životy detí – ale stále sa im dá pomôcť! Nielenže priamo pomáhame deťom, ktoré sa ocitli mimo svojich domovov, ale hľadáme aj príčiny vzniknutej situácie. Prostredníctvom iniciatív a advokácie UNICEF zvyšuje prístup detí k vzdelaniu, posilňuje ochranu detí a predovšetkým opakovane vyzýva na ukončenie krízy, aby deti už nemuseli byť odídencami.
Teraz mate aj Vy možnosť pomáhať s UNICEFom deťom v núdzi na celom svete, aby nemuseli opúšťať svoje domovy a mohli naplno rozvíjať svoj potenciál. Staňte sa Svetovým rodičom UNICEF a prispievajte pravidelne malou sumou, ktorá nám umožní veľké veci. Pravidelné prispievanie je najefektívnejšou formou pomoci a spolu tak môžeme týmto deťom vytvoriť lepšiu budúcnosť.