Detstvo predčasne ukončené vojnou na Ukrajine

Po piatich týždňoch konfliktu vysídlené deti a ich rodiny zúfalo potrebujú ochranu, stabilitu a pocit bezpečia

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Aurelia a jej dvaja synovia práve prišli z Ukrajiny do Rumunska a čakajú na transprt na miesto, kde strávia svoju prvú noc po odchode z domova
Aurelia a jej dvaja synovia práve prišli z Ukrajiny do Rumunska a čakajú na transprt na miesto, kde strávia svoju prvú noc po odchode z domova  (zdroj: UNICEF/UN0603195/Câtu)

Päť týždňov po začiatku konfliktu na Ukrajine mnoho detí prišlo o život, bolo zranených a utrpelo silnú traumu spôsobenú všadeprítomným násilím. Každodenné životy miliónov detí boli náhle prerušené tým najbrutálnejším spôsobom. Vojna spôsobila jednu z najrýchlejšie rastúcich utečeneckých kríz a vysídlenia detí po druhej svetovej vojne. Predstavuje smutný míľnik, ktorý zanechá následky na nasledujúcich generáciách.

UNICEF v odpovedi na zvyšujúce sa požiadavky posiela na Ukrajinu a do susediacich krajín stále viac humanitárneho materiálu. V spolupráci s partnermi zabezpečuje ochranu a psychickú podporu pre matky a deťmi. Prinášame vám príbehy niekoľkých rodín, ktorým vojna obrátila životy naruby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Starostlivosť o bábätko na pôrodníckom oddelení, ktoré v súčasnosti funguje v podzemí nemocnice v Kyjeve.
Starostlivosť o bábätko na pôrodníckom oddelení, ktoré v súčasnosti funguje v podzemí nemocnice v Kyjeve. (zdroj: UNICEF/UN0599041/Brynza )

“Naše deti potrebujú kyslík.”

Doktori a zdravotné sestry starajúci sa o novonarodené bábätká v podzemí zdravotného strediska v Charkove pracujú bez prestávky už mnoho dní. Po celý ten čas neopustili podzemné priestory a obetavo sa starajú o tehotné ženy a bábätká. UNICEF na Ukrajinu doručuje zdravotnícke pomôcky vrátane osobného ochranného vybavenia, zdravotné, chirurgické a pôrodnícke sety.

Mikhail drží v náručí jednu zo svojich dcér v stane v Moldavsku po prekročení hranice z Ukrajiny
Mikhail drží v náručí jednu zo svojich dcér v stane v Moldavsku po prekročení hranice z Ukrajiny (zdroj: UNICEF/UN0607407/Modola )

“Výbuchy bolo počuť čoraz bližšie. Museli sme odísť.”

Mikhail a jeho rodina utiekli z dediny neďaleko Odesy, prístavného mesta na južnej Ukrajine. „Stále častejšie sme počuli sirény ohlasujúce bombardovanie, v diaľke bolo počuť vybuchovať bomby,“ hovorí. “Dlhé noci sme nemohli spávať a nevedel som, ako svoju rodinu udržať v bezpečí.“

SkryťVypnúť reklamu
Olga stojí pred stanom s jej dvomi deťmi Timorom a Vladimírom
Olga stojí pred stanom s jej dvomi deťmi Timorom a Vladimírom (zdroj: UNICEF/UN0600802/Moldovan)

“Nemáme kam ísť.”

Olga ušla z Ukrajiny so svojimi dvomi deťmi, Timorom a Vladimírom. Tí patria k takmer dvom miliónom detí, ktoré od začiatku konfliktu prekročili hranice susediacich krajín. Vždy, keď sú deti nútené kvôli konfliktu opustiť svoje domovy, sú vystavené veľkému nebezpečenstvu. Nie je ním len riziko, že budú zranené alebo prídu o život pri bombardovaní – vysídlené deti čelia vážnym ťažkostiam počas cesty, obzvlášť ak sú oddelené od svojich rodičov či opatrovníkov.

Sofiya si kreslí na papier v UNICEF Modrom bode v Poľsku v blízkosti hranice s Ukrajinou
Sofiya si kreslí na papier v UNICEF Modrom bode v Poľsku v blízkosti hranice s Ukrajinou (zdroj: UNICEF/UN0609650/Sochon)

“Najradšej kreslí svojho psíka, Zaka.”

Sofiya si kreslí ceruzkou na papier pochádzajúcich zo setu pre rozvoj detí poskytnutého UNICEFom. V súčasnosti dočasne býva so svojou mamou v stane UNICEF na poľsko-ukrajinskej hranici, ktorý prevádzkuje miestna organizácia používajúca humanitárny materiál dodávaný UNICEFom vrátane prikrývok a voľnočasových setov pre deti. UNICEF pravidelne vypravuje kamióny do susediacich krajín vrátane Poľska dovážajúce zdravotnícky materiál, hygienické sety, vzdelávacie a voľnočasové sety, prikrývky a zimné oblečenie.

SkryťVypnúť reklamu
Výkonná riaditeľka UNICEF Catherine Russell sa rozpráva s matkou a dieťaťom v Rumunsku
Výkonná riaditeľka UNICEF Catherine Russell sa rozpráva s matkou a dieťaťom v Rumunsku (zdroj: UNICEF/UN0599692/Câtu)

“Dôvod, prečo som tu, je moja dcéra.”

Mária utiekla so svojou dcérou z Kyjeva do Rumunska, keď konflikt začal naberať na intenzite. „Veľmi sa bála,“ hovorí Mária. Rodiny vysídlené z dôvodu násilia sú v šoku, vystrašené a zúfalo potrebujú znovuzískať pocit bezpečia. UNICEF a UNHCR v spolupráci s miestnymi autoriztami a ďalšími partnermi postupne zakladajú tzv. Modré body – bezpečné stany, ktoré predstavujú pre utečencov jednorazovú zastávku, kde môžu získať základnú podporu a všetky potrebné informácie súhrnne na jednom mieste. Modré body vznikajú postupne v Poľsku, Moldavsku, Rumunsku a Bielorusku.

SkryťVypnúť reklamu
Leona sedí so svojou mamou v stane Modrý bod v Rumunsku
Leona sedí so svojou mamou v stane Modrý bod v Rumunsku (zdroj: UNICEF/UN0609853/Holerga)

“Museli sme opustiť naše domovy, príbuzných, priateľov.”

Leona sedi so svojou mamou v stane Modrý bod v Rumunsku. „Je to ako vo filmoch, ale toto nie je film...“ hovorí Leonina mama. „Toto je skutočnosť. Toto sú naše životy.“ V Modrých bodoch rodiny na úteku dostávajú nevyhnutné základné informácie o podpore a službách, ktoré sú im ako utečencom k dispozícii v danej krajine.

Detská psychologička pracujúca pre miestnu neziskovú organizáciu sa rozpráva s Igorom v stane Modrý bod v Moldavsku
Detská psychologička pracujúca pre miestnu neziskovú organizáciu sa rozpráva s Igorom v stane Modrý bod v Moldavsku (zdroj: UNICEF/UN0608567/Modola)

“Celý čas sa o neho bojím.”

V stane Modrý bod v utečeneckom prijímacom stredisku na ukrajinsko-moldavskej hranici sa detský psychológ rozpráva s prichádzajúcimi deťmi. Je medzi nimi aj Igor, ktorý utiekol so svojou rodinou z Odesy. Igorova matka rozpráva, že jej manžel ich priviezol na hranicu, a sám sa napriek všetkým nebezpečenstvám musel vrátiť do Odesy. Deťom ich otec už teraz veľmi chýba. „Bojím sa o neho celý čas,“ hovorí Igorova mama.

Axana drží v náručí svojho syna v stane Modrý bod určený pre deti v Moldavsku
Axana drží v náručí svojho syna v stane Modrý bod určený pre deti v Moldavsku (zdroj: UNICEF/UN0610998/Modola)

“Ak vojna skončí, vrátime sa domov.”

Axana tiež utiekla so svojou rodinou z Odesy. V súčasnosti sa im postáva podpory v stane Modrý bod v Moldavsku. „Ak vojna skončí, vrátime sa domov. Moje dve najmladšie deti si tu už našli kamarátov, majú tu hračky a priestor na hru.“ Modré body poskytujú bezpečný priestor na oddych, hru a možnosť byť dieťaťom v čase, keď bol ich svet násilne a náhle prevrátený naruby v strachu a panike, a čelia traumám súvisiacim s opustením domova, rodiny, priateľov a všetkého doteraz známeho.

Sociálna pracovníčka sa hrá s ukrajinskými deťmi v priestore priateľskom pre deti podporovanom UNICEFom v Moldavsku
Sociálna pracovníčka sa hrá s ukrajinskými deťmi v priestore priateľskom pre deti podporovanom UNICEFom v Moldavsku (zdroj: UNICEF/UN0611001/Modola)

“Každé dieťa je iné, s rôznymi potrebami.”

Modré body tiež poskytujú poradenstvo a psychosociálnu podporu pre deti, rodičov a opatrovníkov. Psychológivia, sociálni pracovníci a ďalší profesionáli sú tu k dispozícii, aby identifikovali deti, ktoré potrebujú zvláštnu podporu, najmä deti bez doprovodu alebo deti odlúčené od rodičov. „Našou prácou tu je poskytnúť deťom pocit bezpečia,“ hovorí sociálna pracovníčka v Modrom bode v Moldavsku.

Kresby detí v Rumunsku zdobia interiér stanu Modrý bod na hraničnom prechode.
Kresby detí v Rumunsku zdobia interiér stanu Modrý bod na hraničnom prechode. (zdroj: UNICEF/UN0600985/Nicodim)

“Sme s vami! Buďte silní!”

Kresby detí v Rumunsku zdobia interiér stanu Modrý bod na hraničnom prechode.

UNICEF so svojimi partnermi naďalej poskytuje humanitárnu pomoc deťom na Ukrajine a v susediacich krajinách. Na Ukrajine UNICEF doručil zdravotnícke pomôcky desiatkam nemocníc, čím sa zlepšil prístup k zdravotnej starostlivosti pre 400 000 matiek, novorodencov a detí. UNICEF tiež zvýšil počet mobilných zdravotných tímov pracujúcich priamo na územiach zasiahnutých konfliktom a doručuje tam život zachraňujúci humanitárny materiál. Deťom a ich rodinám zasiahnutým konfliktom môžete teraz s UNICEFom pomôcť aj Vy!

Obrázok blogu
(zdroj: UNICEF)
Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  87
  •  | 
  • Páči sa:  85x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu