Dobrovoľníkom na okamih

Do UNICEFu nám píše mnoho ľudí s tým, že by sa veľmi radi stali dobrovoľníkmi a pomohli dobrej veci.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Odhodlaný humanitárny pracovník v Indii prenáša chladiaci box s vakcínami cez nebezpečnú rieku, aby mohli byť proti detskej obrne zaočkované deti aj na tých najodľahlejších miestach.
Odhodlaný humanitárny pracovník v Indii prenáša chladiaci box s vakcínami cez nebezpečnú rieku, aby mohli byť proti detskej obrne zaočkované deti aj na tých najodľahlejších miestach. (zdroj: © UNICEF/UNI184260/Lucky8 LLC)

Ich predstava o dobrovoľníctve je dosť podobná a pomerne dobrodružná. Radi by vycestovali do Afriky, Ázie, na blízky či stredný Východ a pomáhali priamo v teréne. Ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi v dôsledku ozbrojeného konfliktu, prírodnej katastrofy alebo klimatickej zmeny. Zo všetkých strán predsa počúvame, ako je takáto dobrovoľnícka pomoc potrebná. Práca v teréne je však len jednou časťou humanitárnej pomoci.

Tou druhou, a menej zviditeľňovanou, je práca v zázemí, v kancelárii či administratíve. Tento druh pomoci je rovnako dôležitý, pretože bez nej by sme sa do terénu vôbec nedostali. UNICEF je organizáciou, ktorá na svoju činnosť nedostáva nijaké prostriedky z rozpočtu OSN či štátneho rozpočtu. Funguje len na báze dobrovoľných darov ľudí, ktorým osudy detí v ďalekých krajinách nie sú ľahostajné. Práve vďaka nim môže UNICEF prostredníctvom svojich fundraizingových kampaní podporovať celosvetové programy humanitárnej pomoci v oblasti zdravia, vzdelávania, výživy, očkovania, hygieny, sanitácie a ďalších. A tu práve nastupujú do praxe tí iní – voľným okom neviditeľní – dobrovoľníci, ktorí nachádzajú uplatnenie aj u nás v UNICEFe. Pomáhajú nám zviditeľňovať UNICEF a našu prácu, aby sa o našich aktivitách dozvedelo čo najviac ľudí. Vytvárajú pre nás kampane, výzvy, tvoria grafiky či vzdelávacie videá a hry, zúčastňujú sa vzdelávacích stretnutí, aby sami vedeli ďalej rozširovať dôležitosť misie UNICEFu. Počas verejných zbierok nám pomáhali priamo v uliciach zbieraním peniažkov do pokladničiek. Upravujú a prekladajú rôzne texty, na sociálnych médiách sa stávajú influencermi a ich práca tak prináša reálny výsledok. Vďaka nim tak môžeme pomáhať ešte väčšiemu počtu detí po celom svete, ktoré sa ocitli v núdzi.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozmýšľaš aj ty nad tým, ako urobiť niečo užitočné? Chcel by si pomôcť, ale nevieš ako? Pomoc nemusí byť vždy viditeľná. Staň sa 15 minútovým dobrovoľníkom a pomôž nám pomáhať ešte efektívnejšie. UNICEF sa spojil s tímom Samo Europe, aby spoločne realizovali inovatívnu štúdiu o tom, čo ľudí motivuje pomáhať s UNICEFom

Štúdia je úplne anonymná. Pozrieš si 3 videá a následne vyplníš krátky dotazník s otázkami týkajúcimi sa videí.  Celý proces trvá maximálne 15 minút, a aby bola tvoja odpoveď hodnotiteľná, je potrebné, aby si prešiel celým procesom až do konca. Práve tak bude 15 minút tvojho času efektívnych. Životy ľudí nezachraňujú len superhrdinovia v teréne. Humanitárna práca je prácou tisícok ľudí, o ktorých často nikto netuší, že pomáhajú. Pridaj sa k nim aj ty. Klikni sem a začni.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0225944/Libório)

Vďaka týmto výsledkom bude môcť UNICEF zvoliť v budúcnosti najefektívnejší typ komunikácie vo svojich kampaniach. Výsledky štúdie zverejníme na našom webe v priebehu januára až februára 2022.

Spolupráca UNICEF a Samo Europe

UNICEF na výskume spolupracuje s firmou  Samo Europe. Vznikla ako univerzitný startup pri Fakulte ekonomiky a manažmentu SPÚ v Nitre. Jej hlavným cieľom je transfer poznatkov a inovácií do praxe. Firma sa zaoberá inovatívnymi riešeniami v marketingovom prieskume a umožňuje využívať najmodernejšie marketingové technológie v praxi. Aj to je dôvod, prečo UNICEF na Slovensku spolupracuje so Samo Europe. Vďaka tejto spolupráci slovenskí študenti a študentky získavajú praktické zručnosti počas štúdia a kreativita mladých ľudí zo Slovenska sa prezentuje v rámci medzinárodnej organizácie UNICEF. 

Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  47x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu