Každých 4,4 sekundy zomrelo na svete jedno dieťa

V roku 2021 sa približne 5 miliónov detí nedožilo 5. narodenín. Ďalších 2,1 milióna ľudí zomrelo vo veku 5 - 24 rokov.

Každých 4,4 sekundy zomrelo na svete jedno dieťa
(Zdroj: © UNICEF/UN0687321/Upadhayay)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Údaje zverejnila Medzigentúrna skupina OSN pre odhad detskej úmrtnosti (UN IGME). Podľa samostatnej správy OSN sa v rovnakom období ďalších 1,9 milióna detí narodilo mŕtvych.

Mnohým z týchto úmrtí sa dalo predísť, ak by sa zabezpečil spravodlivý prístup a kvalitná zdravotná starostlivosť o matky, novorodencov, dospievajúcich a deti.

Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0688716/Dejongh)

Správy poukazujú na pozitívne výsledky, keď sa od roku 2000 celosvetovo znížilo riziko úmrtia vo všetkých vekových kategóriách. Celosvetová úmrtnosť detí do päť rokov klesla od začiatku storočia o 50 %. Úmrtnosť starších detí a mládeže sa znížila o 36 % a počet mŕtvonarodených detí klesol o 35 %, a to najmä vďaka väčším investíciám do posilnenia primárnych zdravotníckych systémov v prospech žien, detí a mladých ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od roku 2010 sa však úspechy výrazne znížili. 54 krajinám hrozí, že nedosiahnu cieľ udržateľného rozvoja v oblasti úmrtnosti detí mladších ako päť rokov. Agentúry varujú, že v prípade, ak nebudú prijaté rýchle opatrenia na zlepšenie zdravotníckych služieb, do roku 2030 zomrie takmer 59 miliónov detí a mladých ľudí a takmer 16 miliónov detí sa narodí mŕtvych.

Zo správ vyplýva, že šance detí na prežitie sa naďalej výrazne líšia v závislosti od miesta ich narodenia.

"Je veľmi nespravodlivé, že šance dieťaťa na prežitie môže ovplyvniť len miesto jeho narodenia a že existujú také obrovské nerovnosti v prístupe k život zachraňujúcim zdravotníckym službám. Deti všade na svete potrebujú silné systémy primárnej zdravotnej starostlivosti, ktoré spĺňajú ich potreby a potreby ich rodín, aby - bez ohľadu na to, kde sa narodia - mali najlepší štart a nádej do budúcnosti,"

uviedol Dr. Anshu Banerjee, riaditeľ pre zdravie matiek, novorodencov, detí a dospievajúcich a starnutie vo Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO).
Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0594514/Dejongh)

Najväčšie bremeno nesie subsaharská Afrika a južná Ázia. Hoci sa v subsaharskej Afrike narodilo len 29 % živonarodených detí na celom svete, tento región sa v roku 2021 podieľal na 56 % všetkých úmrtí detí mladších ako päť rokov a južná Ázia na 26 % všetkých úmrtí. Deti narodené v subsaharskej Afrike sú vystavené najvyššiemu riziku úmrtia v detskom veku na svete - až 15-krát vyššiemu v porovnaní s Európou a Severnou Amerikou. Riziko, že sa žene narodí mŕtve dieťa, je v subsaharskej Afrike sedemkrát vyššie ako v Európe a Severnej Amerike.

SkryťVypnúť reklamu

"Za týmito číslami sa skrývajú milióny detí a rodín, ktorým sú upierané ich základné práva na zdravie," povedal Juan Pablo Uribe, globálny riaditeľ pre zdravie, výživu a obyvateľstvo Svetovej banky a riaditeľ Globálneho finančného nástroja. "Potrebujeme politickú vôľu a vedenie na udržateľné financovanie primárnej zdravotnej starostlivosti, ktorá je jednou z najlepších investícií, aké môžu krajiny a rozvojoví partneri urobiť."

Prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti a jej dostupnosť sú pre deti na celom svete naďalej otázkou života a smrti. Pre deti, ktoré prežijú prvých 28 dní, predstavujú najväčšiu hrozbu infekčné choroby, ako je zápal pľúc, hnačka a malária.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci pandémia COVID-19 priamo nezvýšila detskú úmrtnosť (u detí je pravdepodobnosť úmrtia na túto chorobu nižšia ako u dospelých), môže zvýšiť budúce riziká pre ich prežitie. V správach sa zdôrazňujú najmä obavy z narušenia očkovacích kampaní, stravovacích služieb a prístupu k primárnej zdravotnej starostlivosti.

Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0739630/Shahan)

 "Nové odhady poukazujú na pozoruhodný celosvetový pokrok od roku 2000 pri znižovaní úmrtnosti detí do 5 rokov," povedal John Wilmoth, riaditeľ populačného odboru UN DESA. "Napriek tomuto úspechu je potrebné vyvinúť ďalšie úsilie na odstránenie pretrvávajúcich veľkých rozdielov v prežívaní detí v jednotlivých krajinách a regiónoch, najmä v subsaharskej Afrike. Iba zlepšením prístupu ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti, najmä v období okolo pôrodu, budeme schopní znížiť tieto nerovnosti a ukončiť úmrtia novorodencov a detí na celom svete, ktorým sa dá predchádzať."

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že spolu s nami pomáhate zlepšovať dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre všetky deti.

Obrázok blogu
Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  166x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu