Klimatická kríza a záplavy v Južnom Sudáne

Južný Sudán je ťažko postihnutý následkami klimatickej krízy, ktoré prerástli do humanitárnej katastrofy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

September 2021: starší chlapec pomáha mladšiemu dostať sa cez rieku na ceste domov zo školy...
September 2021: starší chlapec pomáha mladšiemu dostať sa cez rieku na ceste domov zo školy... (zdroj: © UNICEF/UN0547940/Grarup)

Tri roky nepretržitých záplav spôsobili obrovský nárast podvýživy v celej krajine. Najviac trpia ľudia v okolí rieky Níl, Loll a suddských močarísk. Počet interne vysídlených obyvateľov dosiahol svoje maximum a v súčasnosti muselo viac ako 1,6 milióna ľudí opustiť svoje domovy. Žijú v opustených budovách, kostoloch alebo prespávajú pod holým nebom. Neostalo im vôbec nič a ich životy sú ohrozené maláriou a ďalšími chorobami spôsobenými znečistenou vodou, pretože sú nútení piť vodu priamo z riek. To spôsobuje vznik ďalších ochorení a infekcií.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

September 2021: muž opravuje prelomenú protipovodňovú bariéru v dedine Canal na rieke Sobat v Južnom Sudáne. Dedina leží na mieste sútoku riek Níl a Sobat. Ľudia tu začínajú každý deň prelievaním vody, ktorá sa v noci dostala do dediny a opravou protipovodňových zábran. Ak tieto povolia, celá oblasť sa ocitne pod vodou...
September 2021: muž opravuje prelomenú protipovodňovú bariéru v dedine Canal na rieke Sobat v Južnom Sudáne. Dedina leží na mieste sútoku riek Níl a Sobat. Ľudia tu začínajú každý deň prelievaním vody, ktorá sa v noci dostala do dediny a opravou protipovodňových zábran. Ak tieto povolia, celá oblasť sa ocitne pod vodou... (zdroj: © UNICEF/UN0547977/Grarup)
September 2021: chlapec sedí na zbytkoch rámu z jeho postele pred zaplaveným domom jeho rodiny v dedine Canal v Južnom Sudáne..
September 2021: chlapec sedí na zbytkoch rámu z jeho postele pred zaplaveným domom jeho rodiny v dedine Canal v Južnom Sudáne.. (zdroj: © UNICEF/UN0547939/Grarup)
September 2021: chlapec v Južnom Sudáne prenáša svoju kozičku cez blato v oblasti dediny Mendeng postihnutej záplavami.
September 2021: chlapec v Južnom Sudáne prenáša svoju kozičku cez blato v oblasti dediny Mendeng postihnutej záplavami. (zdroj: © UNICEF/UN0547961/Grarup)

Dedina Ulang v provincii Horný Níl je v dôsledku klimatickej krízy tiež ťažko zasiahnutá záplavami rieky Sobat. Obyvatelia v tomto období zvyčajne obrábali svoje polia, dnes sú však zaplavené vodou. Dažde prišli neskoro a všetko zničili. Okrem rýb prakticky nezostali žiadne možnosti obživy. 75% dobytka zahynulo pri záplavách, a zvyšok tiež postupne zomiera, keďže aj pastviny boli zničené a sú zaplavené vodou. Chov dobytka pritom predstavoval pre ľudí hlavný zdroj obživy. Vysídlení ľudia rozprávajú o kravách a kozách, ktoré stratili počas záplav. Mnoho kráv sa utopilo v rýchlo stúpajúcej vode, a ďalšie zahynuli pri pokusoch dostať sa zo zatopených oblastí.

Skryť Vypnúť reklamu
September 2021: dievča sa brodí riekou domov zo školy do dediny Walangwalang a nad hlavou si drží knihy. Jej škola je jediná, ktorá v zaplavenej oblasti zostáva otvorená. Dedina Walangwalang bola záplavami ťažko postihnutá, a deti teraz každé ráno na svitaní kráčajú pešo 2 km, aby stihli vyučovanie. Niektoré si môžu dovoliť kanoe, iné musia rieku prebrodiť s batohami vysoko nad hlavou. Cesta do školy je plná blata a záplavovej vody...
September 2021: dievča sa brodí riekou domov zo školy do dediny Walangwalang a nad hlavou si drží knihy. Jej škola je jediná, ktorá v zaplavenej oblasti zostáva otvorená. Dedina Walangwalang bola záplavami ťažko postihnutá, a deti teraz každé ráno na svitaní kráčajú pešo 2 km, aby stihli vyučovanie. Niektoré si môžu dovoliť kanoe, iné musia rieku prebrodiť s batohami vysoko nad hlavou. Cesta do školy je plná blata a záplavovej vody... (zdroj: © UNICEF/UN0547949/Grarup)
September 2021: študenti plávajú cez rieku, ktorá sa vyliala v dôsledku záplav, aby sa dostali domov zo školy. Každé ráno musia 2 km kráčať v blate a brodiť sa či plávať, aby sa dostali do jedinej školy, ktorá ostala v oblasti otvorená.
September 2021: študenti plávajú cez rieku, ktorá sa vyliala v dôsledku záplav, aby sa dostali domov zo školy. Každé ráno musia 2 km kráčať v blate a brodiť sa či plávať, aby sa dostali do jedinej školy, ktorá ostala v oblasti otvorená. (zdroj: © UNICEF/UN0547934/Grarup)
September 2021: Žena na predmestí Juby v Južnom Sudáne pije vodu priamo z rieky. Kvôli záplavám mnoho ľudí muselo opustiť svoje domovy a nemajú prístup k pitnej vode. To je zdrojom mnohých infekčných ochorení, malárie a podvýživy...
September 2021: Žena na predmestí Juby v Južnom Sudáne pije vodu priamo z rieky. Kvôli záplavám mnoho ľudí muselo opustiť svoje domovy a nemajú prístup k pitnej vode. To je zdrojom mnohých infekčných ochorení, malárie a podvýživy...  (zdroj: © UNICEF/UN0547967/Grarup)
September 2021: rýchlostný čln UNICEFu prepravuje lieky a ostatné život zachraňujúce potreby do dedín pozdĺž Nílu a Sobatu v Južnom Sudáne. Dedina Wau Shilluk je našou prvou zastávkou na suchej zemi po mnohých hodinách plavby z mesta Malakai..
September 2021: rýchlostný čln UNICEFu prepravuje lieky a ostatné život zachraňujúce potreby do dedín pozdĺž Nílu a Sobatu v Južnom Sudáne. Dedina Wau Shilluk je našou prvou zastávkou na suchej zemi po mnohých hodinách plavby z mesta Malakai.. (zdroj: © UNICEF/UN0547956/Grarup)

Obrovským problémom sú aj uštipnutia jedovatými hadmi, na následky ktorých ľudia prichádzajú o končatiny a častokrát aj o život. V krajine ostalo len veľmi málo zdrojov čistej pitnej vody. Od roku 2020 neboli do školstva vložené žiadne finančné prostriedky, takže väčšina učiteľov dnes nie je k dispozícii. Ľudia utekajú zo svojich domovov a sťahujú sa do vyššie položených oblastí. Zaplavené boli tiež školy a zdravotné strediská. Ženy privádzajú na svet svoje bábätká v provizórnych stanoch, a zranení a chorí ľudia, ktorí majú prostriedky na uhradenie nákladov na cestovanie prichádzajú do provizórnych kliník v malých člnoch.

Skryť Vypnúť reklamu

September 2021: skupinka detí čaká na dodávky jedla v dedine pri rieke Sobat v Južnom Sudáne
September 2021: skupinka detí čaká na dodávky jedla v dedine pri rieke Sobat v Južnom Sudáne (zdroj: © UNICEF/UN0547942/Grarup)
September 2021: Foj kráča s barlami cez zaplavenú dedinu Ulang v Južnom Sudáne. 23-ročný muž prišiel o nohu následkom hadieho uštipnutia. Uštipnutie jedovatým hadom je v oblastiach zaplavených vodou bežné a protijedy, ktoré zachraňujú životy, sú nedostupné. "Život v bahne je s barlami dosť náročný," hovorí mladý muž...
September 2021: Foj kráča s barlami cez zaplavenú dedinu Ulang v Južnom Sudáne. 23-ročný muž prišiel o nohu následkom hadieho uštipnutia. Uštipnutie jedovatým hadom je v oblastiach zaplavených vodou bežné a protijedy, ktoré zachraňujú životy, sú nedostupné. "Život v bahne je s barlami dosť náročný," hovorí mladý muž...  (zdroj: © UNICEF/UN0547955/Grarup)

Zdravotné stredisko vo Wao Shilluk podporované UNICEFom je zaplavené meter vysokou vodou. Provizórne služby sa presťahovali na kúsok suchej zeme, ale pre obyvateľov sú veľmi ťažko dosiahnuteľné, keďže voda je všade naokolo. Aj vládne kancelárie sú zatopené a fungujú na provizórnom priestranstve na stoloch pod stromami. „Celé poľnohospodárstvo je v zaplavených oblastiach zničené, jediným zdrojom obživy zostali len ryby. Ľudia sa tak sťahujú do oblastí s kúskom suchej zeme a spia pod holým nebom. Niektorí majú moskytiéry, ktoré si vešajú na konáre stromov,“ hovorí Mikel Aben, riaditeľ organizácie Pigi.

Skryť Vypnúť reklamu
September 2021: Dve ženy z Canal Village prechádzajú po vreciach s pieskom ako protipovodňových zábranách v Južnom Sudáne.
September 2021: Dve ženy z Canal Village prechádzajú po vreciach s pieskom ako protipovodňových zábranách v Južnom Sudáne.  (zdroj: © UNICEF/UN0547951/Grarup)
September 2021: obyvatelia dediny Canal v Južnom Sudáne pri každodennej oprave protipovodňových zábran...
September 2021: obyvatelia dediny Canal v Južnom Sudáne pri každodennej oprave protipovodňových zábran... (zdroj: © UNICEF/UN0547960/Grarup)

Ťažko skúšaní obyvatelia Južného Sudánu potrebujú humanitárnu pomoc – jedlo, prístrešie, hygienické a ďalšie potreby, zdravotné a sociálne služby. UNICEF so svojimi partnermi je na mieste a hľadajú riešenia na uspokojenie základných potrieb ľudí vysídlených záplavami. Poskytujú im základné pomôcky, mydlo, lieky, vzdelávacie materiály a starajú sa o zachovanie kontinuity poskytovania základnej zdravotnej starostlivosti, očkovania, vyživy, zabezpečujú prístup k pitnej vode, toaletám a hygiene.

September 2021: skupinka detí sa učí pod stromom. Ich škola bola zničená záplavami...
September 2021: skupinka detí sa učí pod stromom. Ich škola bola zničená záplavami... (zdroj: © UNICEF/UN0547945/Grarup)
September 2021: chlapec sedí v tieni krídla havarovaného lietadla v dedine Ulang v Južnom Sudán
September 2021: chlapec sedí v tieni krídla havarovaného lietadla v dedine Ulang v Južnom Sudán (zdroj: © UNICEF/UN0547971/Grarup)

Aby sme týmto ľuďom vedeli poskytovať maximálnu starostlivosť, potrebujeme aj Vašu pomoc. Staňte sa Svetovým rodičom UNICEF a pomôžte deťom, ktoré to najviac potrebujú.

Obrázok blogu
Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  47x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu