Mesiac pod zemou: Dobrovoľníci v charkovskom metre pracujú s deťmi vystrašenými vojnou

V Charkove - druhom najväčšom ukrajinskom meste – metro už po koľajniciach nepremáva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Deti v charkovskom metre
Deti v charkovskom metre (zdroj: UNICEF)

Namiesto toho našli v tmavých nástupištiach a vlakových vozňoch úkryt mnohé rodiny s deťmi, ktoré sem utiekli pred neutíchajúcou silnou paľbou na povrchu.

Šesť týždňov ozbrojeného konfliktu si vyžiadalo ťažkú daň na miliónoch ľudí po celej Ukrajine, obzvlášť zasiahnutí sú tí najzraniteľnejší – deti. Už 4.5 milióna detí bolo vysídlených zo svojich domovov a milióny ďalších zúfalo potrebujú bezpečie, stabilitu a ochranu.

Ľudmila Voloshenko, 41, češe svoju 10-ročnú dcéru Soniu v jednom z vozňov vlakovej súpravy metra, ktoré sa pre nich stali dočasným domovom tak ako tisíckam iných obyvateľov Charkova. „Dnes sme boli s mamou doma umyť sa a zobrať si nejaké ďalšie veci,“ hovorí Sonia v maminom objatí. „Bolo to strašidelné.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Ľudmila češe svoju dcéru Soniu vo vagóne metra, ktorý sa stal ich dočasným domovom
Ľudmila češe svoju dcéru Soniu vo vagóne metra, ktorý sa stal ich dočasným domovom (zdroj: Khrystyna Pashkina)

Po celej Ukrajine boli životy miliónov detí ako je Sonia poznačené vojnou, ktorá ohrozila ich pocit bezpečia, pohody a účasť na vzdelávaní. „Je pre nás veľmi náročné byť tu s deťmi,“ hovorí Ľudmila. „Chcú ísť von, chcú sa ísť hrať, korčuľovať či bicyklovať sa. Chcú ísť do školy, stretávať sa s kamarátmi.“

Kvôli prebiehajúcemu konfliktu deti v Charkove do školy nechodia. Namiesto toho dobrovoľníci podporovaní UNICEFom vybudovali bezpečný priestor v staniciach metra, kde s deťmi na dennej báze pracujú učitelia a psychológovia.

Dobrovoľníčka Julia cvičí s deťmi počas ich pobytu v charkovskom metre
Dobrovoľníčka Julia cvičí s deťmi počas ich pobytu v charkovskom metre (zdroj: Khrystyna Pashkina)

Julia Kruhlaia, 41, je jednou z dobrovoľníkov. Pred vojnou bola profesionálnou floristkou a predtým desať rokov pracovala ako učiteľka. Teraz sa rozhodla vrátiť k práci s deťmi. „Kvôli ťažkému stresu deti trpia nespavosťou, nekontrolovanými výbuchmi agresie či dokonca psychickými poruchami,“ hovorí Julia. „Na zlepšenie ich psychického stavu s nimi robíme rôzne fyzické aktivity a dychové cvičenia. Snažíme sa ich odpútať od vojny.“ Hra, ktorú s deťmi nacvičovala štyri dni, mala konečne premiéru. „Je to hra o dvoch planétach – dobrej a zlej,“ vysvetľuje Sonia, z ktorej sa stala režisérka a riaditeľka. „A zlá planéta napadne tú dobrú.“

SkryťVypnúť reklamu
Sonja s ostatnými deťmi nacvičujú hru, ktorú sama napísala počas pobytu v charkovskom metre
Sonja s ostatnými deťmi nacvičujú hru, ktorú sama napísala počas pobytu v charkovskom metre (zdroj: Khrystyna Pashkina)

UNICEF poskytuje dobrovoľníkom materiály na vyučovanie, zošity, papier, perá, ceruzky, modelovaciu hmotu či farby. „V 29 staniciach metra je asi 1500 detí – od bábätiek až po 15-ročných,“ hovorí Marína Ladyzhenska,48, ktorá je koordinátorkou vzdelávacích aktivít pre deti v charkovských staniciach metra. „UNICEF nám poskytol prostriedky na vybavenie ihrísk a ďalších priestorov, doručil písacie potreby a hračky a podporil prácu dobrovoľníkov.“ Podľa Maríny niektoré deti z metra nevyšli už viac ako mesiac. Mnohé majú z pomyslenia na opustenie podzemia strach. „Kľúčovým problémom je pokles sociálnych kontaktov a chýbajúca školská dochádzka,“ hovorí Marína. 

SkryťVypnúť reklamu
Deti v charkovskom metre počas aktivít s dobrovoľníkmi používajú pomôcky poskytnuté UNICEFom
Deti v charkovskom metre počas aktivít s dobrovoľníkmi používajú pomôcky poskytnuté UNICEFom (zdroj: Khrystyna Pashkina)

Vadim, 14, hovorí, že granát zasiahol jeho školu a všetky okná sa triasli. Dnes žije so svojou mamou vo vlaku metra. „Niekedy je tu zima,“ smutne hovorí. „Ale inak sa to tu dá vydržať. Vyučovanie tu je iné ako v škole, kde v triede sedelo 30 žiakov, niekto vysvetľovanému učivu porozumel a iný nie. Tu nám všetko vysvetľujú osobne, nebojíme sa pýtať otázky.“

Vadim, 14, si zapisuje poznámky počas hodiny matematiky na nástupišti charkovského metra, kde sa ukrýva pred vojnou
Vadim, 14, si zapisuje poznámky počas hodiny matematiky na nástupišti charkovského metra, kde sa ukrýva pred vojnou (zdroj: Khrystyna Pashkina)

Učitelia, psychológovia, športoví a taneční inštruktori robia všetko pre to, aby ich odbornými znalosťami deťom pobyt v metre spríjemnili. „Všetko sú to ľudia, ktorí už majú nejakú skúsenosť s formálnym či neformálnym vzdelávaním detí,“ hovorí hrdo Marína. „A teraz tu pracujú ako dobrovoľníci s deťmi a mladými ľuďmi.“

SkryťVypnúť reklamu

Pre deti ako Sonia majú hodiny v metre obrovskú dôležitosť. Avšak nič na svete im nemôže nahradiť to najdôležitejšie, čo stratili – domov. „Máme teraz dve hodiny denne – matematiku alebo ukrajinský jazyk a potom hodinu hudby,“ hovorí Sonia. „Našla som si tu veľa kamarátov. Ale stále snívam o tom, že sa vrátime domov a všetko bude opäť v poriadku.“

Dobrovoľníci organizujú aktivity pre deti v charkovskom metre
Dobrovoľníci organizujú aktivity pre deti v charkovskom metre (zdroj: UNICEF)

S eskalujúcim konfliktom sa UNICEF Ukrajina snaží o budovanie siete mimovládnych organizácií a organizácií pre mladých po celej krajine, aby šírili osvetu o dopade vojny na mentálne zdravie a zdôrazňovali dôležitosť psychického zdravia tých, ktorí boli vojnou zasiahnutí.

Už viac ako 4500 detí a mladých ľudí sa zúčastnilo na aktivitách organizovaných dobrovoľníkmi v charkovskom metre. UNICEF so svojimi partnermi plánuje do aktivít zapojiť asi 500 dobrovoľníkov, učiteľov a psychológov na pomoc deťom a mladistvým, ktorí museli opustiť svoje domovy. „Našim cieľom nie je len uspokojovanie základných potrieb detí a mladých ľudí, akými sú jedlo, voda či hygiena, ale tiež pokračovať v ich vzdelávaní či poskytovať im psychosociálnu pomoc,“ hovorí Lilia Ljubomudrova zodpovedná v UNICEFe za vzdelávanie mladých ľudí. „Zostávať odolným a budovať si mechanizmy vyrovnávania sa s traumatickými zážitkami je mimoriadne dôležité, najmä pre deti a mladých ľudí. Je to beh na dlhé trate a odolnosť je kľúčovým faktorom na prežitie vo vojne i po jej skončení.“

Pomôžte aj Vy deťom a ich rodinám, ktoré sa v dôsledku vojnového konfliktu na Ukrajine ocitli v mimoriadne ťažkej životnej situácii. Pošlite SMS v hodnote 3 EUR s textom UKRAJINA na číslo 844.

Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  166x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu