reklama

Obzretie za rokom 2021: kde všade pomáhal UNICEF

Dva roky pandémie zanechali viditeľné stopy v životoch nás všetkých, aj miliónov detí na celom svete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vážne podvyživené dieťatko v náručí svojej mamy vo výživovom centre podporovanom UNICEFom v Tigraji, Etiópia.
Vážne podvyživené dieťatko v náručí svojej mamy vo výživovom centre podporovanom UNICEFom v Tigraji, Etiópia. (zdroj: © UNICEF/UN0539132/Leul Kinfu)

Školské lavice zívali prázdnotou. Rodiny sa ocitli na hrane chudoby. Očkovacie programy zachraňujúce životy boli pozastavené.

Humanitárna kríza v roku 2021 bola devastujúcou kombináciou pandémie, ozbrojených konfliktov, chudoby a rastúceho dopadu klimatickej zmeny. V Južnej Amerike tisíce detí a ich rodín utekali pred chudobou a násilím cez hustý tropický les Darien Gap, ktorý je jednou z najnebezpečnejších migračných ciest na svete. Už aj predtým ťažká humanitárna kríza v Afganistane, Jemene, Sýrii a Demokratickej republike Kongo sa ešte viac zhoršila. Počet detí trpiacich život ohrozujúcou podvýživou naďalej stúpa. Následky klimatickej zmeny majú dopad na mieru, frekvenciu a intenzitu krízy s ťažkými dopadmi na mnoho rodín. Pozrime sa spolu, akým výzvam čelil UNICEF v náročnom roku 2021.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cyklón Eloise v Mozambiku

Dievčatko hľadá prístrešie v budove školy v Beira, aby sa schovalo pred silným vetrom a dažďom spôsobeným cyklónom Eloise.
Dievčatko hľadá prístrešie v budove školy v Beira, aby sa schovalo pred silným vetrom a dažďom spôsobeným cyklónom Eloise. (zdroj: UNICEF/UN0405560/Franco)

V Mozambiku rok 2021 začal mimoriadne silnou búrkou, ktorá zasiahla oblast stále sa spamätávajúcu z cyklónu Idai spred dvoch rokov. Zničil domy, vyhnal rodiny z domovov a spôsobil značnú potravinovú neistotu. Cyklón Eloise bol silnou pripomienkou toho, že deti sú najviacpostihnuté následkami klimatických katastrof a že je nevyhnutné tvrdo pracovať na zlepšovaní poskytovania pomoci najzraniteľnejším komunitám.

Podvýživa v Jemene

Dieťatko trpiace podvýživou vo výživovom centre nemocnice v Adene, Jemen.
Dieťatko trpiace podvýživou vo výživovom centre nemocnice v Adene, Jemen. (zdroj: © UNICEF/UN0538258/Noman)

Život v Jemene sa pre mnohé deti stal neznesiteľným. Dlhé roky prebiehajúceho ozbrojeného konfliktu a ekonomickej krízy, pandémia COVID-19 a nedostatok finančných prostriedkov na riešenie zlej humanitárnej situácie dostávajú ľudí na hranu ich možností, a mnoho detí je vystavených riziku vážnej podvýživy. Varovanie UNICEFu o tom, že bez pomoci sú ohrozené stovky tisíce detských životov, ktoré vydal ešte vo februári bolo len ďalším upozornením na extrémnu vážnosť situácie v krajine.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Desať rokov trvania ozbrojeného konfliktu v  Sýrii

Dievčatko si nesie balík so zimným oblečením v tábore pre vysídlené osoby v severovýchodnej Sýrii
Dievčatko si nesie balík so zimným oblečením v tábore pre vysídlené osoby v severovýchodnej Sýrii (zdroj: UNICEF/UN0497211/Souleiman)

Vojna v Sýrii spôsobila, že životy a budúcnosť ďalších generácií detí visí na vlásku. Desaťročie konfliktu malo zničujúci dopad na deti a ich rodiny, s tisícami obetí a stovkami tisícami trpiacimi hladom a chronickou podvýživou. V marc isa rodiny v severnej Sýrii spamätávali z ďalšej tuhej zimy /zasiahli ich prívalové dažde či množstvá snehu/, ktorú museli prečkať v stanoch, dočasných prístrešiach či zničených budovách.

Kríza v severnej Etiópii

Dieťatko pri lekárskej prehliadke zameranej na podvýživu v Tigraji, Etiópia.
Dieťatko pri lekárskej prehliadke zameranej na podvýživu v Tigraji, Etiópia. (zdroj: UNICEF/UN0494304/Nesbitt)

Šesť mesiacov po vypuknutí ozbrojeného konfliktu v severnej Etiópii rodiny v regióne boli vystavené mnohovrstvovej kríze s koncom v nedohľadne. Do polovice apríla bolo vysídlených z domovov viac ako jeden million ľudí, mnoho rodín bolo rozdelených a det isa ocitli vo vážnom riziku násilia. Desaťtisíce ďalších detí a ich rodín sú ohrozené podvýživou následkom zničeného poľnohospodárstva, potravinovej produkcie, zdravotného systému, zásobovania vodou a ďalších služieb, na ktorých závisia ich životy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Voda pod paľbou na Ukrajine

Dievčatko stojace pred jej domom na východnej Ukrajine.
Dievčatko stojace pred jej domom na východnej Ukrajine. (zdroj: UNICEF/UN0243129/Morris VII Photo)

Správa UNICEFu vydaná v máji odhalila, že od roku 2017 Ukrajina zažila viac ako 380 útokov na vodné zdroje. Útoky na zdroje pitnej vody, vodovody a sanitáciu a ich zamestnancov ohrozujú milióny životov detí na celom svete. Tým, že rodiny nemajú prístup k pitnej vode a čistým toaletám, sa mnohonásobne zvyšuje riziko nákazy infekčnými chorobami spôsobenými znečistenou vodou.

Pretrvávajúce násilie v Palestíne

Palestínsky chlapec stojí po členky vo vode na mieste jeho niekdajšieho domu  v Gaze, z ktorého ostali len trosky.
Palestínsky chlapec stojí po členky vo vode na mieste jeho niekdajšieho domu v Gaze, z ktorého ostali len trosky. (zdroj: UNICEF/UN0464412/El Baba)

Deti v pásme Gazy boli vystavené násiliu v konflikte, ktorý eskaloval v máji. Vyhaslo mnoho životov a bolo zničených vela rodín, čo na deťoch zanechalo zničujúce následky. V pásme Gazy boli zničené školy a nemocnice, domy a kancelárie boli zrovnané so zemou. Mnoho rodín muselo opustiť svoje domovy. V Izraeli bolo tiež poškodených mnoho škôl, domov a budov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Južná Ázia ťažko zasiahnutá vlnou COVID-19

Pracovníci triedia kyslíkové bomby na predmestí Amritsaru v Indii, ktoré sú následne distribuované do nemocníc na liečbu pacientov chorých na COVID-19.
Pracovníci triedia kyslíkové bomby na predmestí Amritsaru v Indii, ktoré sú následne distribuované do nemocníc na liečbu pacientov chorých na COVID-19. (zdroj: UNICEF/UN0455355/Nanu/AFP)

Obrovský nárast prípadov ochorenia COVID-19 v južnej Ázii, ktorá je domovom takmer 2 miliárd obyvateľov, vytvoril extrémny tlak na zdravotné systémy v regióne. Chudobné rodiny platili obzvlášť vysokú cenu. Centrom krízy sa stal zúfalý nedostatok kyslíka, na čo UNICEF v Indii reagoval budovaním kyslíkových staníc a dodávkami tisícok kyslíkových koncentrátorov na priamu podporu boja proti pandémii v prvej línii.

Desať rokov nezávislosti Južného Sudánu

Dievčatko stojí na kraji cesty pri vozidle UNICEF v Jube, Južný Sudán.
Dievčatko stojí na kraji cesty pri vozidle UNICEF v Jube, Južný Sudán. (zdroj: UNICEF/UN0548054/Grarup)

Desať rokov od vyhlásenia nezávislosti Južného Sudánu potrebuje okamžitú humanitárnu pomoc viac detí ako kedykoľvek predtým. Výbuchy násilia a pretrvávajúceho konfliktu, opakujúce sa záplavy a suchá a ďalšie extrémy počasia spôsobené klimatickou zmenou aprehlbujúca sa ekonomická kríza viedli k enormne vysokej potravinovej neistote, a jednej z najhorších humanitárnych kríz v súčasnosti.

Humanitárna kríza v Afganistane

Deti sa držia za ruky vo voľnočasovom centre v tábore pre vysídlené osoby v Herate, Afganistan.
Deti sa držia za ruky vo voľnočasovom centre v tábore pre vysídlené osoby v Herate, Afganistan. (zdroj: UNICEF/UN0530720/Bidel)

Afganistan bol už aj predtým jedným z najnebezpečnejších miest na zemi pre deti. S eskaláciou krízy v auguste sa však situácia ešte zhoršila. Ozbrojený konflikt, sucho a pandémia COVID-19 mali za následok vznik humanitárnej pohotovosti. Mnoho detí v Afganistane žije s ranami na duši a boli svedkom scén, aké by nikdy žiadne dieťa nemalo vidieť.

…a na Haiti

Chlapec stojí pred svojim domom zničeným zemetrasením v auguste 2021, Haiti.
Chlapec stojí pred svojim domom zničeným zemetrasením v auguste 2021, Haiti. (zdroj: UNICEF/UN0516348/Haro)

Zilné zemetrasenie na Haiti v auguste zničilo domy, školy a nemocnice. Už aj pred touto prírodnou katastrofou na Haiti prebiehala zložitá kríza pozostávajúca z rastúcej politickej nestability, nárastu vplyvu ozbrojených gangov,násilia a neistoty, občianskych nepokojov a zvyšujúcej sa potravinovej neistoty a podvýživy. Zemetrasenie však zanechalo desaťtisíce detí a ich rodín bez základnej zdravotnej starostlivosti, čistej vody a strechy nad hlavou.

Vzdelávacia kríza spustená pandémiou COVID-19

Inštalácia UNICEF "Nesmieme strácať čas" v centrále UNICEF New York
Inštalácia UNICEF "Nesmieme strácať čas" v centrále UNICEF New York (zdroj: UNICEF/UN0521586/Gary He/UNICEF via Getty Images)

UNICEF v septembri oznámil, že deti na celom svete vynechali celkovo viac ako 1,8 trilióna – počet stále narastá - vyučovacích hodín na prezenčnom vyučovaní v triede od začiatku pandémie a následných lockdownov. Následkom toho boli študenti odrezaní od možnosti vzdelávania a ďalších veľkých výhod, ktoré chodenie do školy poskytuje.

Prechod cez Darien Gap

Žena so svojím dieťaťom v registračnom centre utečeneckého tábora v Bajo Chiquito, Panama.
Žena so svojím dieťaťom v registračnom centre utečeneckého tábora v Bajo Chiquito, Panama. (zdroj: UNICEF/UN0559479/Urdaneta)

UNICEF v októbri upozornil, že počet detí, ktoré prekročia džungľu oddeľujúcu Kolumbiu a Panamu Darien Gap, dosiahol svoje historické maximum. Počas prechodu tohoto hustého lesa sú rodiny migrantov obzvlášť vystavené násiliu vrátane sexuálneho násilia, obchodu s ľuďmi a vydieraniu zo strany kriminálnych gangov. Deti, ktoré prekračujú Darien Gap, sú tiež vystavené riziku ochorenia na hnačku, poruchami dýchacích ciest, dehydratácii a ďalším problémom vyžadujúcim okamžitú liečbu.

Klimatická kríza je krízou detských práv

Študenti odfotení v školskej knižnici na Fidži zničenej cyklónom Yasa.
Študenti odfotení v školskej knižnici na Fidži zničenej cyklónom Yasa. (zdroj: UNICEF/UN0396379/Stephen/Infinity Images)

Extrémne prejavy počasia akými sú cyklóny či vlny horúčav sa stávajú čoraz častejšímiii a intenzívnejšími, ohrozujú životy detí a ničia infraštruktúru potrebnú k rozvoju ich potenciálu. Povodne ničia zdroje pitnej vody a sanitáciu, čo vedie k nárastu ochorení ako cholera, na ktorú sú deti mimriadne citlivé. UNICEF sa v novembri zúčastnil svetovej klimatickej konferencie COP26 a jeho snahou bolo zabezpečiť, aby bola klimatická kríza uznávaná ako kríza detských práv.

Neznesiteľné podmienky v Demokratickej republike Kongo

Dve deti a žena na fotografii v tábore Rhoa pre vnútorne vysídlené osoby v Demokratickej republike Kongo.
Dve deti a žena na fotografii v tábore Rhoa pre vnútorne vysídlené osoby v Demokratickej republike Kongo. (zdroj: UNICEF/UN0563516/Alhindawi)

Desaťtisíce detí žijú v neprístupnom tábore pre vysídlených ľudí vybudovanom na vrchu kopca v provincii Ituri v DRC. Žijú v neznesiteľných podmienkach bez zodpovedajúcej výživy, prístrešia, ochrany, bezpečnosti, toaliet a vody, ako upozornil UNICEF vo svojej správe v decembri. Dramatický nárast počtu obyvateľov tábora Rhoe bol zapríčinený útokmi ozbrojených skupín na blízke menšie tábory, čo prinútilo tisíce ľudí hľadať tu útočisko.

Výziev je veľa a UNICEF neprestáva neúnavne pracovať na tom, aby čo najväčšiemu počtu detí zabezpečil dôstojné podmienky na život, aby mohli rozvíjať svoj potenciál a aby pre nich budúcnosť bola skutočne lepšia. Bez Vašej pomoci to však nedokážeme. Pomôžte nám pomáhať aj v roku 2022, staňte sa Svetoým rodičom UNICEF.

Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  160x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu