Pomoc UNRRA neboli len žuvačky, cigarety či arašidové maslo

Československo po 2. svetovej vojne prijalo od UNRRA pomoc vo výške viac ako 300 mil. USD, dnes máme možnosť pomôcť my

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Deti sa tešia z ich prvého jedla od UNRRA, cca 1946.
Deti sa tešia z ich prvého jedla od UNRRA, cca 1946. (zdroj: © UNICEF/UNI99421/Unknown)

Slovensko sa vstupom do EÚ zaradilo medzi ekonomicky najsilnejšie krajiny, z čoho nám vyplýva aj záväzok pomáhať krajinám, ktoré túto pomoc potrebujú. Ich obyvatelia sa v dôsledku nestabilnej politickej situácie, ozbrojeného konfliktu, prírodných katastrof či klimatickej zmeny ocitli v núdzi. Dnes teda ostatným pomáhame svojim dielom aj my. Mohli by sme povedať, že svojim spôsobom splácame svoj historický záväzok, pretože keď sme sa ešte ako Československo po 2. svetovej vojne ocitli v podobne ťažkej situácii my, aj nám bola poskytnutá pomoc.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obyvatelia Československa vtedy, na sklonku 2. svetovej vojny, prežívali niečo podobné ako milióny ľudí v krajinách, kde UNICEF pomáha dnes. V Československu po vojne zabezpečovala pomoc UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration - Správa Spojených národov pre hospodársku pomoc a obnovu). Jej úlohu na seba v roku 1946 prevzal novozaložený Detský fond OSN, ktorý dodnes poznáme pod skratkou UNICEF (predtým United Nations International Emergency Children ́s Fund, dnes už len ako United Nations Children ́s Fund). UNICEF bude v decembri oslavovať 75. výročie od svojho vzniku. Už 75 rokov neúnavne pomáha všade tam, kde je pomoc najpotrebnejšia.

Skryť Vypnúť reklamu

Na pomoci UNRRA sa v novembri roku 1943 dohodlo vo Washingtone 44 krajín, ktoré neskôr vytvorili Organizáciu spojených národov (OSN). Cieľom UNRRA bolo zabrániť hladu a šíreniu epidémií (v živej pamäti mali vtedy epidémiu španielskej chrípky, ktorá si vyžiadala množstvo životov), poskytnúť okamžitú pomoc deťom a matkám ťažko zasiahnutých 2 svetovou vojnou a pomôcť postihnutým krajinám zabezpečiť obnovu zničeného priemyslu a poľnohospodárstva. Najväčší objem pomoci v rámci UNRRA poskytli Spojené štáty americké, Veľká Británia a Kanada. Aktivity UNRRA sa týkali primárne distribúcie jedla, oblečenia, liekov, paliva a stavebných materiálov, tiež organizovala starostlivosť o vojnových zajatcov či utečencov. Vo vojnou poškodených krajinách sa z prostriedkov pomoci UNRRA zabezpečovala obnova priemyslu a poľnohospodárstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudia pomáhajú vykladať pomoc od UNRRA, cca 1946.
Ľudia pomáhajú vykladať pomoc od UNRRA, cca 1946. (zdroj: © UNICEF/UNI43119/Unknown)

Československo bolo jedným zo 16 štátov, ktoré požiadali UNRRA o pomoc. Krajina bola ťažko zasiahnutá vojnou, hoci priame vojnové škody neboli take veľké ako v susednom Poľsku. Celkové škody spôsobené šesťročnou nemeckou okupáciou boli napokon vyčíslené na sumu 10 miliárd USD.  UNRRA preto zaradila Československo na 6. miesto v poradí krajín, ktoré potrebovali pomoc. Celkový objem pomoci v Československu dosiahol výšku 335 miliónov USD. Československo nebolo len štátom, ktorý pomoc prijímal, ale vďaka veľmi dobrej úrode v roku 1946 sme mohli aj my pomôcť dodávkami rôznych poľnohospodárskych plodín. Do pomoci UNRRA sme prispeli hlavne cukrom, zemiakmi a čiernym uhlím pre Poľsko, Juhosláviu a Rakúsko v celkovej hodnote 8,5 milióna USD.

Skryť Vypnúť reklamu

Potraviny tvorili približne 45% objemu hodnoty celkovej pomoci UNRRA Československu. Išlo najmä o obilie, múku, kondenzované a sušené mlieko, mäsové konzervy, ovsené vločky, kávu, čaj, kakao, čokoládu, sušené vajcia, sardinky, cestoviny, ryžu, hrozienka, sušienky, džemy či maslo. Množstvo z distribuovaných potravín bolo dovtedy na našom území celkom neznámych a ľudia často nevedeli, na čo slúžia, čo z nich pripraviť a ako ich konzumovať. Mnohokrát boli prekvapení či nedôverčiví, kým si doposiaľ neznáme potraviny a chute získali ich dôveru. Tak to bolo napríklad s kakaom, grapefruitovým či paradajkovým džúsom či azda najtypickejším príkladom neznámej pochúťky – arašidovým maslom. Balíčky s potravinovou pomocou, ktoré sa distribuovali krátko po skončení vojny, boli primárne určené pre amerických vojakov, a obsahovali napríklad aj cigarety či žuvačky. Tie sa často stávali predmetom rôznych výmenných obchodov, nakoľko u nás mali nevídanú hodnotu. Potravinami boli zásobované určité skupiny obyvateľstva /bezplatné stravovanie detí v školách, nemocnice/, časť potravín smerovala do obchodov, kde sa predávala. Isté je, že bez potravinovej pomoci UNRRA by v Československu po vojne hladovalo veľmi veľa ľudí. Prvý vlak naložený mäsovými konzervami, oblečením, topánkami, liekmi a zdravotníckym materiálom dorazil do Trebišova 2. mája 1945 z rumunského prístavu Constanza.

Deti pijú čerstvo podojené mlieko od kravy, ktorá bola súčasťou pomoci UNRRA, cca 1946.
Deti pijú čerstvo podojené mlieko od kravy, ktorá bola súčasťou pomoci UNRRA, cca 1946. (zdroj: © UNICEF/UNI43100/Vachon)

Okrem potravín boli v rámci pomoci UNRRA do Československa privezené oblečenie, topánky, látky, lieky /vzácny penicilin/, zdravotnícky material, vybavenie sanitiek, zubárske nástroje, mydlo, traktory, autobusy, umelé hnojivá, benzín, nafta, petrolej, lieh, meď, nikel, oceľ, mostové konštrukcie, živé zvieratá /kravy, ovce, kone/ či dokonca 60 000 kusov liahňových vajec.

Činnosť UNRRA bola v Československu oficiálne ukončená v júni 1947, avšak jej pomoc dobiehala ešte niekoľko nasledujúcich mesiacov. Na pomoc UNRRA nadviazala činnosť iných orgánov OSN a najmä známy plán povojnovej obnovy Spojených štátov amerických – Marshallov plán, ktorý bol však pod tlakom Sovietskeho zväzu Československom odmietnutý ako nebezpečenstvo zvýšeného vplyvu Spojených štátov na dianie v strednej Európe. Spustila sa železná opona a o pomoci UNRRA sa odvtedy nesmelo rozprávať, stala sa akousi trinástou komnatou. Avšak pri slove UNRRA sa ešte aj dnes pamätníkom rozžiaria tváre a nadšene si spomínajú na krásne zabalené neznáme potraviny, sladkosti či žuvačky, ktoré boli pre nich ako pre deti ťažko skúšané vojnou zdrojom obrovskej radosti a nadšenia.

Dnes pomáha Slovensko vo svete cez oficiálnu pomoc krajiny pod značkou SlovakAid. Avšak prostredníctvom UNICEFu má každý z nás jedinečnú možnosť pomôcť deťom, ktoré nemajú to šťastie vyrastať v dostatku a mieri, ktoré sú sužované hladom a chudobou, ozbrojenými konfliktmi, chorobami, ktoré nemajú prístup ku vzdelaniu či zdravotnej starostlivosti. Našim starým rodičom po 2. svetovej vojne pomohla UNRRA, pomôžme dnes my na oplátku prostredníctvom UNICEF deťom, ktoré sa ocitli v núdzi.

Obrázok blogu
Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  47x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu