Prvé kamióny UNICEF s humanitárnou pomocou dorazili na Ukrajinu

V dôsledku devastujúcej vojny viac ako 1 milión detí muselo opustiť svoje domovy

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

3. marec 2022: Mama Polina Chechet s plačom drží v náručí a bozkáva svoje novonarodené dieťatko v pôrodnici v Kyjeve. Od začiatku konfliktu sa rodiny skrývajú v podzemných krytoch, odrezané od prístupu k najzákladnejším službám. Nemocnice a pôrodnice presťahovali svojich pacientov do podzemia alebo fungujú pod paľbou. Státisíce ľudí sa ocitli bez pitnej vody vzhľadom na poškodenú infraštruktúru. Dochádzajú kriticky dôležité zdravotnícke pomôcky a krajina navyše bojuje s novou vlnou epidémie detskej obrny.
3. marec 2022: Mama Polina Chechet s plačom drží v náručí a bozkáva svoje novonarodené dieťatko v pôrodnici v Kyjeve. Od začiatku konfliktu sa rodiny skrývajú v podzemných krytoch, odrezané od prístupu k najzákladnejším službám. Nemocnice a pôrodnice presťahovali svojich pacientov do podzemia alebo fungujú pod paľbou. Státisíce ľudí sa ocitli bez pitnej vody vzhľadom na poškodenú infraštruktúru. Dochádzajú kriticky dôležité zdravotnícke pomôcky a krajina navyše bojuje s novou vlnou epidémie detskej obrny. (zdroj: © UNICEF/UN0601941/Boiko)

Správa UNICEFu z 10. marca 2022 uvádza, že v dôsledku devastujúcej vojny bolo už viac ako 1 milión detí prinútených opustiť Ukrajinu. Väčšina z nich spolu so svojimi rodinami našla útočisko v Poľsku, Maďarsku, Moldavsku, Rumunsku a na Slovensku.

“Obrovský počet detí, ktoré museli opustiť svoju vlasť, je dôkazom zúfalej situácie, v ktorej sa deti a ich rodiny na Ukrajine ocitli,” hovorí regionálny riditeľ UNICEF pre Európu a centrálnu Áziu Afshan Khan. “Deti opúšťajú svoje domovy a nechávajú za sebou všetko, čo poznali doteraz, aby sa dostali do bezpečia. Je to nesmierne smutné.”

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

UNICEF doteraz dopravil na Ukrajinu v 6 kamiónoch takmer 70 ton humanitárneho materiálu. Zásielka obsahuje pomôcky na osobnú ochranu, zdravotné, chirurgické a pôrodnícke sety.

UNICEF spolu so svojimi partnermi na Ukrajine doručuje zdravotnícky materiál do 22 nemocníc v 5 rôznych oblastiach zasiahnutých konfliktom, aby tak poskytol pomoc 20 000 deťom a ich matkám.

UNICEF opakovane vyzýva na zabezpečenie rýchleho a bezpečného prístupu humanitárnych pracovníkov k civilnému obyvateľstvu v núdzi, a tiež na vytvorenie humanitárnych koridorov pre civilistov, aby sa mohli dostať do bezpečia.

Ďalšie tri kamióny s pomocou už boli vypravené z centrálneho skladu UNICEF v Kodani – najväčšieho skladu humanitárneho materiálu na svete – prevážajúce život zachraňujúci materiál, akým sú potreby pre bábätká či hygienické sety. Tieto kamióny sa v súčasnosti nachádzajú na území Poľska. Na expedíciu sú pripravené ďalšie kamióny z Kodane a Turecka, príchod ktorých sa na Ukrajinu očakáva v priebehu nasledujúcich dní.

SkryťVypnúť reklamu

Na pomoc deťom a ich rodinám, ktorí prekročili ukrajinské hranice do Moldavska, Poľska, Rumunska a Bieloruska, UNICEF na hraniciach vystaval „Modré stany“. Ide o bezpečný priestor, kde ľuďom v pohybe poskytujeme základné informácie a tiež možnosť identifikácie detí bez doprovodu a odlúčených detí na zaistenie ich bezpečnosti.

“Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme pomohli deťom v núdzi a ich rodinám, avšak vojna musí skončiť. Mier je jediným akceptovateľným riešením,“ dodáva Khan.

20. február 2022: Sofia, 4 odfotená v jej dome, kde žije so svojou rodinou po bombardovaní separatistickými silami v Novognativke na východnej Ukrajine.
20. február 2022: Sofia, 4 odfotená v jej dome, kde žije so svojou rodinou po bombardovaní separatistickými silami v Novognativke na východnej Ukrajine.  (zdroj: © UNICEF/UN0597927/Maloletka)
25. február 2022, Kyjev: dievčatko pred troskami bytového domu, ktorý bol zničený výbuchom počas eskalujúceho konfliktu
25. február 2022, Kyjev: dievčatko pred troskami bytového domu, ktorý bol zničený výbuchom počas eskalujúceho konfliktu  (zdroj: © UNICEF/UN0597997/Skyba for The Globe and Mail)
26. február 2022: Ukrajinské ženy s deťmi v náručí na ukrajinsko-slovenskej hranici vo Vyšnom Nemeckom utekajú pred ozbrojeným konfliktom
26. február 2022: Ukrajinské ženy s deťmi v náručí na ukrajinsko-slovenskej hranici vo Vyšnom Nemeckom utekajú pred ozbrojeným konfliktom  (zdroj: © UNICEF/UN0600900/Lazar/AFP)
24. februára 2022, Kyjev: ľudia sa ukrývajú na stanici metra krátko po eskalácii konfliktu na Ukrajine.
24. februára 2022, Kyjev: ľudia sa ukrývajú na stanici metra krátko po eskalácii konfliktu na Ukrajine.  (zdroj: © UNICEF/UN0598010/Ratynskiy/UNIAN)
Za posledné dva dni malý Platon, 4, spáva v aute. Jeho starý otec ho spolu s jeho mamou Virou odviezol na hranice s Rumunskom. "Nikdy nezabudnem na pohľad môjho otca, keď sme sa lúčili na hranici. Bolo to po druhýkrát, keď som ho videla plakať."
Za posledné dva dni malý Platon, 4, spáva v aute. Jeho starý otec ho spolu s jeho mamou Virou odviezol na hranice s Rumunskom. "Nikdy nezabudnem na pohľad môjho otca, keď sme sa lúčili na hranici. Bolo to po druhýkrát, keď som ho videla plakať."  (zdroj: © UNICEF/UN0601676/Moldovan)
26. február 2022: Helena a jej brat Bodia z Ľvova na hraničnom prechode do Poľska pre peších v Medyke
26. február 2022: Helena a jej brat Bodia z Ľvova na hraničnom prechode do Poľska pre peších v Medyke  (zdroj: © UNICEF/UN0600232/Radwanski/AFP)
Hanna a jej 2-ročný a 4-mesačný syn. Bola dobrovoľníčkou v Charkove a pomáhala ľuďom, ktorí utiekli z východnej Ukrajiny. Teraz je na ceste do Bulharska za manželom. Cestuje vlakom už 48 hodín. Nemali jedlo ani vodu, ale na stanici im pomohli miestni ľudia. Nedarilo sa im zaspať. Jej mama a strýko nechceli odísť, sú vraj už starí a je to ich domov... „Nikdy som si nemyslela, že sa stanem utečenkyňou. Prišli sme vlakom, vo vozni pre 4 osoby sa nás tlačilo 13... Synček je vystrašný, vôbec nespí... Útoky boli celkom blízko, len dva domy od nás dopadla bomba... Bol najvyšší čas odísť... Dúfam, že sa o 2 – 3 mesiace budeme môcť vrátiť a že opäť uvidím svojich blízkych...“
Hanna a jej 2-ročný a 4-mesačný syn. Bola dobrovoľníčkou v Charkove a pomáhala ľuďom, ktorí utiekli z východnej Ukrajiny. Teraz je na ceste do Bulharska za manželom. Cestuje vlakom už 48 hodín. Nemali jedlo ani vodu, ale na stanici im pomohli miestni ľudia. Nedarilo sa im zaspať. Jej mama a strýko nechceli odísť, sú vraj už starí a je to ich domov... „Nikdy som si nemyslela, že sa stanem utečenkyňou. Prišli sme vlakom, vo vozni pre 4 osoby sa nás tlačilo 13... Synček je vystrašný, vôbec nespí... Útoky boli celkom blízko, len dva domy od nás dopadla bomba... Bol najvyšší čas odísť... Dúfam, že sa o 2 – 3 mesiace budeme môcť vrátiť a že opäť uvidím svojich blízkych...“ (zdroj: © UNICEF/UN0599971/Nicodim)
25. február 2022: kusy rakety ležiacej na detskom ihrisku v Kyjeve počas eskalujúceho konfliktu na Ukrajine
25. február 2022: kusy rakety ležiacej na detskom ihrisku v Kyjeve počas eskalujúceho konfliktu na Ukrajine  (zdroj: © UNICEF/UN0598012/Marienko/UNIAN)
2. marec 2022: dieťa, ktoré muselo opustiť svoju vlasť, so svojim medvedíkom v náručí pri prechode moldavsko-ukrajinskej hranice blízko mesta Palanca.
2. marec 2022: dieťa, ktoré muselo opustiť svoju vlasť, so svojim medvedíkom v náručí pri prechode moldavsko-ukrajinskej hranice blízko mesta Palanca.  (zdroj: © UNICEF/UN0601050/Doychinov/AFP)
28. február 2022: starostlivosť o bábätká v pôrodníckej klinike v Saltivke blízko Charkova, ktorá bola presťahovaná do podzemia nemocnice. Obyvatelia druhého najväčšieho mesta na Ukrajine sa skrývajú pred eskalujúcim konfliktom. Vedúci pôrodníckeho oddelenia opisuje podmienky, v ktorých fungujú: „Máme kyslíkový koncentrátor – naše deti potrebujú kyslík. Svetlo je napojené na generátor vlastnej výroby, avšak všetko funguje spoľahlivo.“ Lekári a sestry, ktorí kryt neopustili už 5 dní, sa starajú o mamičky a ich bábätká, tehotné ženy a 17 opustených bábätiek...
28. február 2022: starostlivosť o bábätká v pôrodníckej klinike v Saltivke blízko Charkova, ktorá bola presťahovaná do podzemia nemocnice. Obyvatelia druhého najväčšieho mesta na Ukrajine sa skrývajú pred eskalujúcim konfliktom. Vedúci pôrodníckeho oddelenia opisuje podmienky, v ktorých fungujú: „Máme kyslíkový koncentrátor – naše deti potrebujú kyslík. Svetlo je napojené na generátor vlastnej výroby, avšak všetko funguje spoľahlivo.“ Lekári a sestry, ktorí kryt neopustili už 5 dní, sa starajú o mamičky a ich bábätká, tehotné ženy a 17 opustených bábätiek... (zdroj: © UNICEF/UN0599033/Brynza)

Aj Vy máte možnosť s UNICEFom pomôcť deťom a ich rodinám, ktoré museli v dôsledku ozbrojeného konfliktu opustiť svoje domovy.

SkryťVypnúť reklamu
Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  85x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu