Šesť závažných porušení práv detí počas vojny

Deti žijúce v konfliktných zónach na celom svete sú naďalej vystavené útokom v šokujúcom rozsahu.

Šesť závažných porušení práv detí počas vojny
(Zdroj: UNICEF/UN073959/Clarke for UNOCHA)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ohrozené sú mnohými formami násilia - od rozsiahleho zabíjania, mrzačenia, únosov a sexuálneho násilia až po verbovanie do ozbrojených skupín a útoky na školy a nemocnice, ako aj na základnú vodnú infraštruktúru.

S cieľom lepšieho monitorovania, prevencie a ukončenia týchto útokov Bezpečnostná rada OSN identifikovala a odsúdila šesť prípadov závažného porušovania práv detí počas vojny:

  • zabíjanie a mrzačenie detí,

  • nábor alebo využívanie detí v ozbrojených silách a ozbrojených skupinách,

  • útoky na školy alebo nemocnice,

  • znásilňovanie alebo iné závažné sexuálne násilie,

  • únosy detí,

  • odopretie prístupu k humanitárnej pomoci pre deti.

Ozbrojené sily a ozbrojené skupiny sú podľa medzinárodného humanitárneho práva povinné prijať opatrenia na ochranu civilistov vrátane detí, ktoré sú počas vojny obzvlášť zraniteľné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Zabíjanie a mrzačenie detí

Zabíjanie a mrzačenie detí môže byť výsledkom priameho zacielenia alebo nepriamych akcií, vrátane mučenia. K zabitiu a zmrzačeniu môže dôjsť v dôsledku krížovej paľby, pozemných mín, kazetovej munície, improvizovaných alebo iných nerozlišujúcich výbušných zariadení alebo aj v rámci vojenských operácií, demolácií domov, pátracích a zatýkacích akcií alebo samovražedných útokov.

Tragický dopad na deti má napríklad používanie výbušných zbraní - najmä v obývaných oblastiach. Len v roku 2020 boli výbušné zbrane a výbušné pozostatky vojny zodpovedné za najmenej 47 % všetkých detských obetí. Potvrdené údaje hovoria o viac ako 120 000 deťoch, ktoré boli v rokoch 2005-2022 zabité alebo zmrzačené počas ozbrojených konfliktov.

SkryťVypnúť reklamu
Dievča sa opiera o barlu v tábore pre vysídlencov v Sévaré v Mali.
Dievča sa opiera o barlu v tábore pre vysídlencov v Sévaré v Mali. (zdroj: UNICEF/UN0332638/Rose)

2. Nábor alebo využívanie detí v ozbrojených silách a ozbrojených skupinách

Týmto pojmom sa označuje povinný, nútený alebo dobrovoľný odvod alebo nábor detí do akéhokoľvek druhu ozbrojených síl alebo ozbrojených skupín. Účastníci ozbrojených konfliktov naďalej alarmujúcim spôsobom verbujú a využívajú deti. Využívanie chlapcov a dievčat ozbrojenými silami alebo skupinami sa môže mať rôzne formy - deti sú využívané ako bojovníci, kuchári, nosiči, poslovia a špióni, alebo sú vystavené sexuálnemu vykorisťovaniu.

V rokoch 2005 až 2022 bolo podľa potvrdených údajov viac ako 105 000 detí naverbovaných a využitých v ozbrojených konfliktoch. Predpokladá sa, že skutočný počet prípadov je oveľa vyšší.

SkryťVypnúť reklamu
Dve deti naverbované ozbrojenou skupinou stoja počas slávnostnej ceremónie pre deti, ktoré boli prepustené v Yambiu v Južnom Sudáne.
Dve deti naverbované ozbrojenou skupinou stoja počas slávnostnej ceremónie pre deti, ktoré boli prepustené v Yambiu v Južnom Sudáne. (zdroj: UNICEF/UN0202141/Rich)

3. Útoky na školy alebo nemocnice

Útoky na školy alebo nemocnice zahŕňajú útoky na školy alebo zdravotnícke zariadenia, ktoré spôsobia úplné alebo čiastočné zničenie týchto zariadení. Školy a nemocnice by mali byť chránenými priestormi, kde sú deti v bezpečí aj v čase konfliktu, avšak pokračujúce útoky na takéto zariadenia zdôrazňujú katastrofálny vplyv ozbrojených konfliktov na práva detí, vrátane práva na vzdelanie a zdravie.

V rokoch 2005 až 2022 Organizácia Spojených národov potvrdila viac ako 16 000 prípadov útokov (vrátane priamych útokov alebo útokov, pri ktorých sa dostatočne nerozlišovalo medzi civilnými a vojenskými cieľmi) na vzdelávacie a zdravotnícke zariadenia a chránené osoby, vrátane žiakov, hospitalizovaných detí, a tiež zdravotníckeho a školského personálu.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto útoky nielenže ohrozujú životy detí, ale tiež narúšajú ich vzdelávanie a obmedzujú ich prístup k lekárskej pomoci, čo môže mať celoživotný vplyv na ich vzdelanie, ekonomické príležitosti a celkové zdravie.

Dievčatá počas vyučovania v škole na východe Ukrajiny.
Dievčatá počas vyučovania v škole na východe Ukrajiny. (zdroj: UNICEF/UN0300571/Filippov)

4. Znásilňovanie alebo iné závažné sexuálne násilie

Znásilňovanie alebo iné závažné sexuálne násilie zahŕňa znásilnenie, iné sexuálne násilie, sexuálne otroctvo a/alebo obchodovanie s ľuďmi, nútenú prostitúciu, nútené manželstvo alebo tehotenstvo, nútenú sterilizáciu alebo sexuálne vykorisťovanie a/alebo zneužívanie detí. V niektorých prípadoch sa sexuálne násilie používa na zámerné ponižovanie obyvateľstva alebo na vyhnanie ľudí z ich domovov.

V rokoch 2005 až 2022 bojujúce strany v ozbrojených konfliktoch znásilnili, násilne vydali, sexuálne zneužili a dopustili sa iných závažných foriem sexuálneho násilia na najmenej 16 000 deťoch. Rozšírená stigmatizácia znásilnenia a sexuálneho násilia však znamená, že ide o obzvlášť málo hlásený problém. Sexuálne násilie neúmerne postihuje dievčatá, ktoré sa v rokoch 2016 až 2020 stali obeťami v 97 % prípadov.

Dievča tlačí rukou na drôtenú sieť okna v Nigérii.
Dievča tlačí rukou na drôtenú sieť okna v Nigérii. (zdroj: UNICEF/Kokic)

5. Únosy detí

Únosom detí sa rozumie nezákonné premiestnenie, zmocnenie sa, zadržanie alebo nútené zmiznutie dieťaťa, a to buď dočasné, alebo trvalé. Či už ide o úmyselný akt násilia alebo odplaty s cieľom vyvolať strach medzi obyvateľstvom, alebo o násilný nábor a/alebo sexuálne zneužívanie detí, únos je jednou z najrozšírenejších foriem násilia páchaných na deťoch v situáciách ozbrojeného konfliktu.

V rokoch 2005 až 2022 bolo potvrdených najmenej 32 500 prípadov detí unesených účastníkmi ozbrojených konfliktov. Chlapci tvoria tri štvrtiny z nich. Dievčatá sú však naďalej vystavené riziku únosu, a to aj na účely sexuálneho násilia a vykorisťovania. V mnohých prípadoch sú unesené deti aj obeťami iných závažných foriem násilia ako je zabíjanie, mrzačenie, sexuálne násilie alebo nábor do ozbrojených skupín. Môžu byť tiež držané ako rukojemníci alebo svojvoľne zadržiavané.

Chlapec, ktorého uniesla ozbrojená skupina, sa po prepustení pozerá z okna centra starostlivosti o deti podporovaného UNICEFom v Južnom Sudáne.
Chlapec, ktorého uniesla ozbrojená skupina, sa po prepustení pozerá z okna centra starostlivosti o deti podporovaného UNICEFom v Južnom Sudáne. (zdroj: UNICEF/UN0202117/Rich)

6. Odmietnutie prístupu k humanitárnej pomoci pre deti

Odmietnutie prístupu k humanitárnej pomoci pre deti zahŕňa úmyselné odopretie alebo sťaženie poskytovania humanitárnej pomoci nevyhnutnej pre prežitie detí, vrátane úmyselného znemožnenia prístupu humanitárnych alebo iných relevantných subjektov k postihnutým deťom v situáciách ozbrojeného konfliktu a pomoci deťom.

Organizácia Spojených národov v rokoch 2005 až 2020 potvrdila najmenej 14 900 prípadov odopretia prístupu k humanitárnej pomoci pre deti, pričom osemdesiat percent z týchto overených prípadov sa odohralo v rokoch 2016 až 2020, čo zdôrazňuje zvýšené úsilie o zdokumentovanie a overenie týchto incidentov. Bojujúce strany často bránia humanitárnym subjektom v prístupe k ľuďom v núdzi alebo bránia tomu, aby sa pomoc dostala k civilnému obyvateľstvu. Civilistom sa odopiera pomoc aj vtedy, keď sa humanitárni pracovníci stávajú terčom útokov a sú považovaní za hrozbu.

Nevybuchnutá munícia na predmestí Donecka na východe Ukrajiny.
Nevybuchnutá munícia na predmestí Donecka na východe Ukrajiny. (zdroj: UNICEF/UNI200697/Filippov)

V rokoch 2005 až 2022 bolo potvrdených viac ako 315 000 prípadov závažného porušenia práv detí, ktorých sa dopustili strany konfliktu vo viac ako 30 konfliktných situáciách v Afrike, Ázii, na Blízkom východe a v Latinskej Amerike. Skutočný počet je nepochybne oveľa vyšší, pretože prístupové a bezpečnostné obmedzenia, ako aj hanba, bolesť a strach, ktorými trpia obete, často bránia nahlasovaniu, dokumentovaniu a overovaniu týchto porušení.

Sýrsky utečenec drží škatuľu so zásobami v Libanone.
Sýrsky utečenec drží škatuľu so zásobami v Libanone. (zdroj: UNICEF/UN0326770/)

UNICEF a jeho partneri naďalej poskytujú starostlivosť a ochranu deťom, ktoré prežili vojnu, obhajujú ich záujmy a spolupracujú so všetkými stranami konfliktu s cieľom zabezpečiť dodržiavanie ich práv.

Obrázok blogu

Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  166x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu