Stupňujúca sa kríza na Ukrajine: obeťami sú deti

Budúcnosť a životy detí a ich rodín v oblastiach zasiahnutých konfliktom sú neisté.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Polina, 7, z východnej Ukrajiny nesie jazvy zo zranení, ktoré utrpela pri výbuchu šrapnelu pred domom jej rodičov keď mala jeden rok. Jej stará mama pri výbuchu zahynula a rodičia boli vážne zranení. Rodina sa ocitla na hranici chudoby a UNICEF im pomáha prečkať najťažšie obdobie.
Polina, 7, z východnej Ukrajiny nesie jazvy zo zranení, ktoré utrpela pri výbuchu šrapnelu pred domom jej rodičov keď mala jeden rok. Jej stará mama pri výbuchu zahynula a rodičia boli vážne zranení. Rodina sa ocitla na hranici chudoby a UNICEF im pomáha prečkať najťažšie obdobie.  (zdroj: © UNICEF/UN0504358/Filippov)

So zvyšujúcim sa napätím na Ukrajine UNICEF znásobuje svoje snahy doručiť čo najväčší objem pomoci státisícom detí a rodín, ktorých životy a budúcnosť sú neisté. UNICEF pracuje na zmiernení následkov viac ako sedem rokov trvajúceho konfliktu a poskytuje humanitárnu pomoc rodinám v núdzi – zabezpečuje im prístup k pitnej vode, zdravotnej starostlivosti, výživu a ochranu.

Zničená škola na východnej Ukrajine. Pozdĺž kontaktnej línie bolo za sedem rokov ozbrojeného konfliktu zničených viac ako 750 vzdelávacích inštitúcií..
Zničená škola na východnej Ukrajine. Pozdĺž kontaktnej línie bolo za sedem rokov ozbrojeného konfliktu zničených viac ako 750 vzdelávacích inštitúcií.. (zdroj: © UNICEF/UN0584680/Filippov 6)

Deti a ich rodiny na východnej Ukrajine už dlho trpia v dôsledku prebiehajúceho ozbrojeného konfliktu a politickej a sociálnej nestability.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správa UNICEF z decembra 2021 hovorí o tom, ako obmedzený prístup k základným službám ohrozuje psychické a fyzické zdravie detí na Ukrajine. Zdravotný system je pod zvýšeným tlakom v dôsledku pandémie COVID-19 a čoraz viac detí sa ocitlo pod hranicou chudoby. Státisíce ľudí potrebovali zabepečiť prístup k pitnej vode. Množstvo škôl bolo zničených alebo im chýbali pomôcky či učitelia, a preto bola potrebná pomoc v zabezpečovaní kontinuity vzdelávania detí.

Vika, 7, na ceste do školy s batohom plným školských pomôcok od UNICEFu. Cestou počuje vzdialené zvuky mínometov, ale nevenuje im pozornosť. Vika žije v meste Avdiivka, ktoré je v blízkosti "kontaktnej línie" medzi územím kontrolovaným ukrajinskou vládou a územím ovládaným separatistami. Konflikt trvá už sedem rokov.
Vika, 7, na ceste do školy s batohom plným školských pomôcok od UNICEFu. Cestou počuje vzdialené zvuky mínometov, ale nevenuje im pozornosť. Vika žije v meste Avdiivka, ktoré je v blízkosti "kontaktnej línie" medzi územím kontrolovaným ukrajinskou vládou a územím ovládaným separatistami. Konflikt trvá už sedem rokov. (zdroj: © UNICEF/UN0581430/Filippov)

UNICEF je na mieste konfliktu na východnej Ukrajine, aby mohol deťom poskytnúť nevyhnutnú pomoc

S rastúcim politickým napätím sa situácia detí v posledných týždňoch stala ešte zložitejšou. Narastajú obavy z možnej vojenskej konfrontácie, hoci na všetkých úrovniach prebiehajú diplomatické rozhovory s cieľom nájsť mierové riešenie.

SkryťVypnúť reklamu
Vystrelená raketa zarytá v zemi v mieste jej dopadu na čističku vody v Lysychansku na východnej Ukrajine, ktorá sa ocitla pod ťažkou paľbou v roku 2014.
Vystrelená raketa zarytá v zemi v mieste jej dopadu na čističku vody v Lysychansku na východnej Ukrajine, ktorá sa ocitla pod ťažkou paľbou v roku 2014. (zdroj: © UNICEF/UN0432351/Getman 11_1954.jpg)

Krízové tímy humanitárnych pracovníkov UNICEF a partnerov zvyšujú svoje úsilie o zabezpečenie čistej vody rodinám v oblastiach, kde verejné vodovody takmer nefungujú. Poskytujú tiež základnú zdravotnú starostlivosť, výživu a podporné vzdelávanie na miestach, kde tieto služby fungujú len veľmi obmedzene alebo nefungujú vôbec. Zameriavajú sa tiež na ochranu detí pred násilím a zneužívaním či pred zvýšeným nebezpečenstvom výbuchu mín či iných zbraní.

Od začiatku ozbrojeného konfliktu, ktorý trvá už sedem rokov,  bolo na východnej Ukrajine zničených viac ako 750 vzdelávacích inštitúcií na obidvoch stranách kontaktnej línie.
Od začiatku ozbrojeného konfliktu, ktorý trvá už sedem rokov, bolo na východnej Ukrajine zničených viac ako 750 vzdelávacích inštitúcií na obidvoch stranách kontaktnej línie.  (zdroj: © UNICEF/UN0584684/Filippov 9)
 V prímorskom mestečku Shyrokyne na východnej Ukrajine neostali žiadni obyvatelia a žiadne nepoškodené budovy. Od začiatku ozbrojeného konfliktu bolo zničených viac ako 750 vzdelávacích inštitúcií na oboch stranách kontaktnej línie a v mnohých ďalších bolo vzdelávanie prerušené.
V prímorskom mestečku Shyrokyne na východnej Ukrajine neostali žiadni obyvatelia a žiadne nepoškodené budovy. Od začiatku ozbrojeného konfliktu bolo zničených viac ako 750 vzdelávacích inštitúcií na oboch stranách kontaktnej línie a v mnohých ďalších bolo vzdelávanie prerušené. (zdroj: © UNICEF/UN0584689/Filipov 3)

Nevyhnutnú pomoc potrebuje približne 3,4 milióna ľudí vrátane 510 000 detí žijúcich v oblasti Donecku a Luhansku, kde sa miera detskej chudoby pohybuje na úrovni 65%, resp. 57%.

SkryťVypnúť reklamu
Polina, 7, z východnej Ukrajiny v náručí svojej mamy. Polina utrpela zranenia pri výbuchu míny pred ich domom počas ozbrojeného konfliktu. Jej stará mama zahynula a rodičia boli tiež ťažko zranení. UNICEF poskytuje psychosociálnu pomoc ľuďom, ktorí utrpeli zranenia alebo prišli o svojich blízkych následkom výbuchu mín alebo inej munície v prebiehajúcom konflikte na Ukrajine.
Polina, 7, z východnej Ukrajiny v náručí svojej mamy. Polina utrpela zranenia pri výbuchu míny pred ich domom počas ozbrojeného konfliktu. Jej stará mama zahynula a rodičia boli tiež ťažko zranení. UNICEF poskytuje psychosociálnu pomoc ľuďom, ktorí utrpeli zranenia alebo prišli o svojich blízkych následkom výbuchu mín alebo inej munície v prebiehajúcom konflikte na Ukrajine. (zdroj: © UNICEF/UN0504361/Filippov)

Systém zdravotníctva vážne poškodený v dôsledku sedem rokov trvajúceho konfliktu

Ukrajinský zdravotnícky systém vrátane krízových služieb – ktoré už boli aj predtým na nízkej úrovni – je vystavený dvojnásobnému tlaku ozbrojeného konfliktu a pandémie COVID-19. Miera zaočkovanosti na Ukrajine je jednou z najnižších vo východnej Európe, napriek dostatočným dodávkam vakcín. A hoci sa miera zaočkovanosti detí proti bežným ochoreniam v posledných rokoch zvýšila, pokrytie stále nie je dostatočné, čo zvyšuje riziko vypuknutia nákazy osýpok.

Illia, 13, z malej dediny Nyzhnia Olkhova v blízkosti "kontaktnej línie" každý deň chodí po pitnú vodu do blízkej dediny. Stovky rodín v regióne Luhansk sa musia denne rozhodovať, či sa vyberú po pitnú vodu do susedných dedín alebo budú riskovať použitie znečistenej vody z ich studní.
Illia, 13, z malej dediny Nyzhnia Olkhova v blízkosti "kontaktnej línie" každý deň chodí po pitnú vodu do blízkej dediny. Stovky rodín v regióne Luhansk sa musia denne rozhodovať, či sa vyberú po pitnú vodu do susedných dedín alebo budú riskovať použitie znečistenej vody z ich studní.  (zdroj: © UNICEF/UNI390373/Filippov 11)

UNICEF tímy v teréne  neúnavne pracujú na vypĺňaní medzier v krízových dodávkach materiálu pre tých najzraniteľnejších. Pomoc poskytujú prostredníctvom dvoch kancelárií v oblastiach kontrolovaných vládou a ďalších dvoch v oblastiach kontrolovaných separatistami oddelených “kontaktnou líniou”. V roku 2021 bola v rámci programov UNICEF poskytnutá pomoc 800 000 ľuďom vrátane 128 000 deťom priamo zasiahnutých konfliktom.

SkryťVypnúť reklamu
Larysa, 63, z mesta Pishchevik na východnej Ukrajine sa vracia domov s vodou, ktorú distribuujú v lokálnom distribučnom bode.
Larysa, 63, z mesta Pishchevik na východnej Ukrajine sa vracia domov s vodou, ktorú distribuujú v lokálnom distribučnom bode. (zdroj: © UNICEF/UN0432299/Volskyi 01_Copy of DSC_0574.JPG)

Prioritou je rozšíriť dosah týchto služieb na všetky komunity, ktoré to najviac potrebujú na oboch stranách ozbrojeného konfliktu. Aj Vy máte možnosť prostredníctvom nákupu niektorého z Darčekov pre život pomôcť deťom a ich rodinám, ktoré sa v dôsledku pretrvávajúceho konfliktu ocitli vo veľmi ťažkej situácii.

Obrázok blogu
(zdroj: UNICEF)
Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  87
  •  | 
  • Páči sa:  86x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu