Ubehol už rok...

Od 24. 2. 2022, kedy vypukla vojna na Ukrajine, zažila generácia detí 12 mesiacov násilia, strachu, strát a tragédií.

Ubehol už rok...
(Zdroj: © UNICEF/UN0773888/Filippov)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Neexistuje jediný aspekt života detí, ktorý by týmto konfliktom nebol ovplyvnený. Podľa údajov, ktorými disponuje UNICEF, prišlo doteraz o život 438 detí a ďalších 854 bolo zranených.

Vojna zničila niekoľko tisíc základných a stredných škôl. V dôsledku toho asi 5 miliónov detí nepokračuje vo vzdelávaní, čo tiež negatívne ovplyvní ich životy v budúcnosti. Žiaci tiež stratili  zmysel pre štruktúru, bezpečie, normálnosť a nádej, ktorú poskytuje trieda.

Nazar (13) pózuje vo svojej ťažko poškodenej škole v dedine Olyzarivka na Ukrajine. Nazarova matka Alina je zástupkyňou riaditeľa školy a zároveň učí chémiu a biológiu. Ich dedina bola miestom ťažkých bojov v prvých fázach eskalácie vojny.
Nazar (13) pózuje vo svojej ťažko poškodenej škole v dedine Olyzarivka na Ukrajine. Nazarova matka Alina je zástupkyňou riaditeľa školy a zároveň učí chémiu a biológiu. Ich dedina bola miestom ťažkých bojov v prvých fázach eskalácie vojny.  (zdroj: © UNICEF/UN0689612/Gilbertson - Highway Child)

 "Deti na Ukrajine zažili rok plný hrôzy," povedala výkonná riaditeľka UNICEF Catherine Russellová. "Milióny detí chodia spať uzimené a vystrašené a prebúdzajú sa v nádeji, že sa táto brutálna vojna skončí. Deti boli zabité a zranené, mnohé prišli o rodičov a súrodencov, o svoje domovy, školy a ihriská. Žiadne dieťa by nikdy nemalo znášať takéto utrpenie."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dôsledku hospodárskej krízy zaznamenal veľký počet rodín výraznú stratu príjmu. To malo, spolu so zničenou infraštruktúrou a energetickou krízou vyvolanou vojnou, negatívny dopad na blahobyt detí a rodín. Podľa nedávneho prieskumu UNICEF 80 % respondentov zaznamenalo zhoršenie svojej ekonomickej situácie, pričom z analýzy UNICEF vyplýva, že percento detí žijúcich v chudobe sa takmer zdvojnásobilo - zo 43 % na 82 %. Situácia je obzvlášť závažná pre 5,9 milióna ľudí, ktorí sú v súčasnosti na Ukrajine vnútorne vysídlení. Ďalších 7,9 milióna utečencov (prevažne ženy a deti) Ukrajinu opustilo a hľadalo útočisko v iných európskych krajinách, vrátane Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Deti a rodiny na Ukrajine nemajú prístup k základným službám. Uvádza sa, že viac ako 1 000 zdravotníckych zariadení bolo poškodených alebo zničených ostreľovaním a leteckými útokmi, pričom tieto útoky zabíjajú a spôsobujú vážne zranenia pacientov (vrátane detí), ako aj zdravotníckeho personálu a obmedzujú prístup k starostlivosti. Tisícom detí, ktoré utekajú pred konfliktom, chýbajú dôležité vakcíny na ochranu pred detskou obrnou, osýpkami, záškrtom a inými život ohrozujúcimi chorobami.

Oleksandr je na prechádzke na dvore so svojou dvojročnou dcérou Michelle v meste Saltivka na Ukrajine.
Spolu so svojou manželkou robia všetko pre to, aby ju ochránili.
Oleksandr je na prechádzke na dvore so svojou dvojročnou dcérou Michelle v meste Saltivka na Ukrajine. Spolu so svojou manželkou robia všetko pre to, aby ju ochránili.  (zdroj: © UNICEF/UN0770708/Filippov)

Vojna má ničivý vplyv aj na duševné zdravie a pohodu detí. Odhaduje sa, že 1,5 milióna detí je ohrozených depresiou, úzkosťou, posttraumatickou stresovou poruchou a inými problémami duševného zdravia, ktoré môžu mať dlhodobé účinky a dôsledky.

SkryťVypnúť reklamu

 "Deti potrebujú ukončenie tejto vojny a trvalý mier, aby mohli znovu prežiť svoje detstvo, vrátiť sa do normálneho života a začať sa liečiť a zotavovať," povedala C. Russellová. "Kým sa tak stane, je absolútne nevyhnutné, aby sa duševné zdravie a psychosociálne potreby detí stali prioritou. To by malo zahŕňať veku primerané opatrenia na poskytovanie výchovnej starostlivosti, budovanie odolnosti, a najmä staršie a dospievajúce deti by mali dostať priestor vyjadriť svoje obavy."

15-ročná Dáša absolvuje psychologické vyšetrenie s lekárkou mobilného tímu UNICEF Svitlanou vo svojom dome v meste Izjum na Ukrajine.
Šesť mesiacov Dáša a jej rodina znášali izoláciu, hlad a strach.
Uľavilo sa jej, keď rodinu navštívil mobilný tím UNICEF.
15-ročná Dáša absolvuje psychologické vyšetrenie s lekárkou mobilného tímu UNICEF Svitlanou vo svojom dome v meste Izjum na Ukrajine. Šesť mesiacov Dáša a jej rodina znášali izoláciu, hlad a strach. Uľavilo sa jej, keď rodinu navštívil mobilný tím UNICEF. (zdroj: © UNICEF/UN0773880/Filippov)

Od 24. februára 2022 UNICEF vďaka podpore medzinárodného spoločenstva:

- poskytol učebné pomôcky 770 000 deťom,
- zapojil 1,4 milióna detí do formálneho a neformálneho vzdelávania,
- poskytol podporu v oblasti duševného zdravia a psychosociálnu podporu 2,9 miliónom detí a opatrovateľov,
- poskytol 352 000 ženám a deťom ochranu pred rodovo podmieneným násilím,
- zabezpečil prístup k bezpečnej vode pre 4,6 milióna ľudí,
- poskytol zdravotnícke služby pre 4,9 milióna ľudí,
- poskytol viacúčelovú peňažnú pomoc pre 1,4 milióna ľudí na území Ukrajiny a 47 494 domácnostiam v susedných krajinách.
Poľské dievčatká (na foto zľava) Agatka (6 r.), Maja (6 r.) a ich ukrajinská spolužiačka Lera (6 r.) sa spolu hrajú na detskom ihrisku Materskej školy č. 83 v Gdansku. Materská škola je jednou z tridsiatich, ktoré v Gdansku podporuje UNICEF.
Poľské dievčatká (na foto zľava) Agatka (6 r.), Maja (6 r.) a ich ukrajinská spolužiačka Lera (6 r.) sa spolu hrajú na detskom ihrisku Materskej školy č. 83 v Gdansku. Materská škola je jednou z tridsiatich, ktoré v Gdansku podporuje UNICEF.  (zdroj: © UNICEF/UN0771019/Reklajtis)

UNICEF sa naďalej zasadzuje predovšetkým za ukončenie nepriateľských akcií a vyzýva k bezpečnému, rýchlemu a neobmedzenému prístupu k humanitárnej pomoci, ako aj k ukončeniu útokov na deti a infraštruktúru, vrátane škôl, nemocníc a vodovodných a kanalizačných systémov. Tiež požaduje zastavenie používania výbušných zbraní v obývaných oblastiach, pretože tie sú priamo zodpovedné za smrť a zmrzačenie stoviek detí.

SkryťVypnúť reklamu

UNICEF nie je financovaný z prostriedkov OSN, ani zo štátneho rozpočtu SR. Pomáhame len vďaka našim podporovateľom.

Príspevky darcov umožnia UNICEF-u poskytovať, udržiavať a rozširovať životne dôležité služby v oblasti zdravia a výživy, ochrany detí, vody a hygieny.

Aj Slovensko má svojich hrdinov, ktorí pomáhajú odídencom z Ukrajiny. Jednou z nich je Natália, koordinátorka v centre Modrý bod (Blue Dot) v Košiciach.
Aj Slovensko má svojich hrdinov, ktorí pomáhajú odídencom z Ukrajiny. Jednou z nich je Natália, koordinátorka v centre Modrý bod (Blue Dot) v Košiciach.  (zdroj: © UNICEF/UN0789463/Kazimirova)

ĎAKUJEME, že nezabúdate na ukrajinské deti ani po roku od vypuknutia vojny.

Obrázok blogu
Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  166x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu