
Etiópia, apríl - máj 2022
Po troch po sebe nasledujúcich veľmi slabých obdobiach dažďa, štyri krajiny v tzv. Rohu Afriky postili najhoršie suchá za niekoľko posledných desaťročí. Celkovo v Djibouti, Etiópii, Keni a Somálsku viac ako 10 miliónov detí potrebuje urgentnú pomoc, a životy viac ako 1,7 miliónov detí v tomto regióne sú ohrozené vážnou podvýživou. V Etiópii v oblastiach postihnutých suchom, miera podvýživy u detí mladších ako 5 rokov vo februári 2022 vzrástla o 15% v porovnaní s februárom 2021.

Afganistan, január 2022

17. januára 2022 dve po sebe nasledujúce zemetrasenia s magnitúdou 5,6 a 5,3 Richterovej stupnice zasiahli provinciu Badghis na západe Afganistanu. O život tam prišlo 25 ľudí a viac ako 1500 rodín v regióne Qadis a Qala-e-Naw bolo katastrofou ťažko zasiahnutých. Najväčšie škody zemetrasenie napáchalo v odľahlých dedinách, kde tak boli tisíce detí a ich rodín ponechaných bez jedla a strechy nad hlavou.
Hneď po zemetrasení UNICEF Afganistan zmobilizoval svoje tímy, ktoré mali za úlohu v teréne zmapovať rozsahy škôd a pomôcť deťom a ich rodinám, ktoré ostali bez domova. Pomoc spočívala v distribúcii nevyhnutného humanitárneho materiálu, akým sú hygienické balíčky, celtové stany, jedlo a ďalšie.
Provincia Badghis je historicky jednou z najchudobnejších a najmenej rozvinutých regiónov v krajine. Zemetrasenie oblasť zasiahlo v čase, keď ľudia v tejto oblasti už bojovali s ťažkosťami spôsobenými šokmi z prehlbujúcej sa humanitárnej krízy, potravinovou neistotou, suchami, nezamestnanosťou, násilím a tuhými zimami. Kombinácia už predtým exstujúcej krízy a škôd spôsobených zemetrasením bude mať za následok, že sa oveľa viac rodín ocitne pod hranicou chudoby, ktorá pretrvá po mnohé generácie.
Ukrajina, apríl 2022

Sedemročný Kyryl začal chodiť do školy práve vtedy, keď vypukla vojna. Jazdí na bicykli ku svojej starej mame, ktorá býva v Novoselivke na predmestí Černihivu. Jeho mama ide hneď za ním. Táto malá dedinka bola viac ako mesiac dejiskom krutých bojov, a oblasť bola takmer celkom zničená.
So zhoršujúcou sa humanitárnou situáciou v krajine bolo vážne narušené poskytovanie základných služieb a rodiny prišli o svoje domovy, majetok, živobytie a zdroje príjmov. Na zvrátenie negatívneho dopadu na rodiny a deti na Ukrajine, potrebujú títo zabezpečiť bezodkladný prístup k zdravotnej starostlivosti, pitnej vode a toaletám, prístrešiu, ochrane a vzdelaniu.
Irak, marec 2022

Explozívne zbrane zabijú a zrania každoročne tisíce civilistov. Míny a nevybuchnutá alebo opustená munícia /tzv. pozostatky vojny/ stále spôsobujú mnoho úmrtí a zranení po celom svete. Ozbrojené konflikty sa čoraz častejšie odohrávajú v husto zaľudnených oblastiach, v mestách, kde deti predstavujú vysoký podiel obyvateľstva. Keď sú v týchto oblastiach použité explozívne zbrane, viac ako 90% obetí predstavujú civilisti – mnohi z nich sú deti alebo ich rodičia. Na svoju zvedavosť často doplácajú deti – a stávajú sa obeťami nevybuchnutej munície, ktorú v nevedomosti považujú za hračku. Niektoré z týchto zbraní sú bežné predmety z domácností, ktoré boli prerobené na výbušniny.
Irak stále patrí ku krajinám najviac kontaminovaným mínami a inými výbušninami. Iba v roku 2021 tu 52 detí prišlo o život a 73 bolo zranených opustenou nevybuchnutou muníciou nachádzajúcou sa v krajine. UNICEF v krajine pracuje spolu s partnermi, aby zabránili vzniku ďalších zranení a úmrtí detí explozívymi zbraňami. Posilňujú systémy ochrany detí a vzdelávacích programov na zvyšovanie povedomia o nebezpečenstve explozívnych zbraní. V roku 2021 UNICEF poskytol školenia o predchádzaní zranení explozívnymi zbraňami 4 128 profesionálom na zaistenie čo najväčšej bezpečnosti deťom a ich rodinám žijúcm v Iraku.
Deti, ktoré boli zasiahnuté explozívnymi zbraňami, často utrpia vážne fyzické zranenia a v neposlednom rade psychickú traumu. Niektoré stratili zrak, sluch či prišli o končatiny. Takmer všetky z nich potrebujú dlhodobú psychosociálnu podporu. Školy nie sú vybavené na ich rovnocenné zaradenie do procesu vzdelávania, a mnoho detí sa stáva obeťami šikany a odmietania zo strany spolužiakov. Explozívne zbrane majú však na životy detí aj nepriamy dopad. V husto obývaných oblastiach explozívne zbrane ničia základnú infraštruktúru – vodné potrubia, toalety a hygienické stanice, nemocnice a školy – a deti tak prichádzajú o prístup k základným službám. Tento faktor ešte viac zvyšujú hrozby, ktorým už deti čelili aj predtým – musia opustiť svoje domovy či sú vystavené zvýšenému riziku infekčných ochorení.
Sýria, február 2022

Konflikt v Sýrii trvá už takmer 11 rokov. Treskúca zima a silné dažde zhoršili už aj tak zlú situáciu zraniteľných rodín. Ekonomická kríza, nedostatok paliva a iných materiálov na kúrenie extrémne sťažujú ľuďom možnosť zostať v teple a zohriať sa. Nevedia pre svoje deti zabezpečiť uspokojenie ich základných potrieb, ani im zabezpečiť teplé oblečenie. Pandémia COVID-19 celú situáciu ešte viac zhoršila.
Aby pomohol deťom zostať počas zimy v teple, UNICEF distribuoval v táboroch a dočasných prístreškoch sady zimného oblečenia pre deti vo veku 0 – 14 rokov. Každá sada obsahuje zimnú bundu, vlnený sveter, súpravu termoprádla, teplé zimné nohavice, vlnenú čiapku, šál, rukavice, ponožky, zimné topánky a teplé pyžamo. Sady pre bábätká obsahujú tiež kombinézu, bavlnené rukavice, čiapku a ponožky, teplú deku, bundu, batoh na nosenie bábätka a hygienické potreby.
Teraz máte aj Vy možnosť pomôcť s UNICEFom deťom, ktoré sa v dôsledku vojnového konfliktu, prírodnej katastrofy či klimatickej zmeny ocitli v mimoriadne ťažkej situácii. Staňte sa Svetovým rodičom UNICEF a pomáhajte pravidelne. Pravidelná pomoc je najefektívnejším druhom pomoci.