Obstarávanie a následná distribúcia vakcín proti COVID-19 je najväčšou operáciou svojho druhu. Úlohou UNICEF je koordinácia obstarávania, zabezpečenie medzinárodnej nákladnej prepravy a prepravy vakcín v jednotlivých krajinách, v rámci globálneho mechanizmu COVAX Facility.
Hlavnou úlohou COVAX Facility je zabezpečiť spravodlivý prístup k vakcín proti COVID-19 pre všetky zúčastnené krajiny - v súčasnosti je ich 189.
Je to najlepší spôsob, ako zabezpečiť, že s dostupnosťou vakcín nebude žiadna krajina tlačená do úzadia. Bolo by to nielen nespravodlivé, bolo by to nerozumné. Celý svet zostane voči vírusu zraniteľný, kým pred ním nebudú chránené aj krajiny s najslabším zdravotným systémom.
Čo je COVAX Facility?
COVAX je jedným z troch pilierov akcelerátora (Access to COVID-19 Tools - ACT), ktorý v apríli 2020 iniciovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), Európska komisia a Francúzsko v reakcii na pandémiu. Spojenie vlád, globálnych zdravotníckych organizácií, výrobcov, vedcov, súkromného sektora, občianskej spoločnosti a filantropie s cieľom poskytnúť inovatívny a spravodlivý prístup k diagnostike, liečbe a vakcínam COVID-19. Je to jediné skutočne globálne riešenie tejto pandémie, ktorého cieľom je zabezpečiť, aby ľudia vo všetkých kútoch sveta mali zabezpečený prístup k vakcínam COVID-19, akonáhle budú k dispozícii - bez ohľadu na to, či sú bohaté alebo chudobné.

Ako?
Prostredníctvom COVAX Facility - pod vedením GAVI, the Vaccine Alliance, WHO a CEPI- UNICEF s partnermi spolupracuje s výrobcami na obstarávaní dávok vakcín proti COVID-19, ako aj na preprave, logistike a skladovaní. V spolupráci s PAHO revolving fund vedieme obstarávanie a dodávku pre 92 krajín s nízkymi a strednými príjmami, a zároveň podporujeme obstarávanie pre viac ako 97 krajín s vyššími strednými a vyššími príjmami. Spolu to predstavuje viac ako štyri pätiny svetovej populácie.
Kedy?
Po schválení bezpečnej a účinnej vakcíny WHO, začne UNICEF operáciu na prepravu vakcín od výrobcov do cieľových krajín. Prvé 2 miliardy dávok sú určené na ochranu zdravotníckych pracovníkov a sociálnych pracovníkov v prvej línii, ako aj vysoko rizikových a zraniteľných osôb.
Prečo UNICEF?
Ako najväčší nákupca vakcín na svete má UNICEF jedinečnú a dlhoročnú skúsenosť v oblasti obstarávania a logistiky na pomoc deťom v núdzi. UNICEF ročne zaobstará viac ako 2 miliardy dávok vakcín na rutinnú imunizáciu a reaguje tak aj na vzniknuté epidémie v takmer 100 krajinách sveta. Sme hlavným partnerom pre obstarávanie GAVI, the Vaccine Alliance, a za posledných 20 rokov sme pomohli viac ako 760 miliónom detí život zachraňujúcimi vakcínami, čím sme zabránili viac ako 13 miliónom úmrtí.

Pri globálnom očkovaní zdravotníckych pracovníkov zabezpečujeme, aby sa zdravotnícky personál mohol vrátiť do práce, aby deťom a ich matkám mohol poskytnúť nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť - očkovanie, liečbu podvýživy a iných život ohrozujúcich chorôb, ako je malária a hnačky, ako aj pôrodnícke služby, prenatálnu a postnatálnu starostlivosť. Ide o základné služby, bez ktorých sú v ohrození milióny životov detí vzhľadom na rozsiahle narušenie základných služieb počas lockdownov. Nemôžeme dovoliť, aby jedna epidémia viedla k prepuknutiu ďalších, ktoré by mohli zruinovať roky pokroku v oblasti zdravia detí.
Prečo UNICEF žiada vlády, aby uprednostnili pri očkovaní učiteľov?
Reakciou na pandémiu COVID-19 je v mnohých krajinách zatváranie škôl. Pred mesiacom klesol v dôsledku pandémie počet detí v predškolských zariadeniach zhruba na 230 miliónov, čo je pokles o 1, 5 miliardy.

V novembri však tento počet stúpol o 387 percent, čo ovplyvnilo ďalších 90 miliónov študentov na celom svete. To znamená, že školy a učebne sa zatvorili pre takmer každého piateho školáka na svete (350 miliónov študentov).
Zatváranie škôl má obrovský vplyv nielen na vzdelanie, ale aj na zdravie, výživu, bezpečnosť a mentálne zdravie. Čím dlhšie nebudú deti chodiť do školy, tým menšia je pravdepodobnosť ich návratu, a tým ťažšie sa vrátia do zamestnania aj ich rodičia.
Žiadame vlády, aby uprednostnili učiteľov, ktorí by mali byť zaočkovaní proti COVID-19 po zdravotníckych pracovníkoch v prvej línii, aby boli ochránení pred komunitným prenosom a mohli pokračovať vo svojom poslaní a ďalej vyučovať.
Naďalej tiež vyzývame vlády, aby uprednostnili znovuotvorenie škôl a zároveň prijali všetky dostupné opatrenia na ich bezpečné otvorenie.