Kríza, krízička, konca sa nik nedočká.

Bojoval by som proti kríze, keby som si myslel, že je to OK. Ale bojovať nebudem! Mám si kupovať viacej klobás, viacej salámy a viacej chleba? Mám začať viacej žrať a priberať len preto, aby som zahnal krízu? Mám si kupovať viacej oblečenia? Mám míňať viacej, aby bankári mohli mať miliardové bonusy? Viem, že kríza zasahuje každého. Fabriky prepúšťajú, obchod stagnuje, ľuďom klesajú príjmy. Napriek tomu mi to vôbec nevadí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

 

Medzinárodný menový fond zrátal, že doteraz bolo na záchranu ekonomík použitých 11 biliónov dolárov. Väčšina, približne 9,2 bilióna, samozrejme išlo do bohatých rozvinutých krajín. Tí to predsa potrebujú najviac! Zvyšok šiel do chudobných krajín, ktoré nič nemajú a teda aj nič potrebujú. Ale aby som neurazil. Majú veľa obyvateľov, nádhernú a rôznorodú kultúru a astronomické dlhy voči bohatému severu. Odkiaľ sa však všetky tieto prostriedky naraz vzali? Zo skrine, z ponožky, ani zo sejfov ich nevytiahli. Banky peniaze samé potrebujú (len v USA ich tento rok skrachovalo 69). Peniaze na stromoch nerastú a najbohatšia krajina na svete je v najväčších exkrementoch. Zlata, diamantov, ropy, či plynu nie je neobmedzené množstvo, hoci to tak vyzerá. Ropu i plyn ťažíme ostošesť a zásob napriek tomu neubúda. Odkiaľ teda tieto peniaze pochádzajú?!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

MMF vie odkiaľ tie peniaze budú. Nepovie nám to priamo, na to nemá odvahu, ale prostredníctvom čísel, ktorým rozumie málokto. Sú to zdroje z budúcnosti. Konzumujeme to, čo sme ešte nevyrobili, nevyťažili a dokonca ani nenašli, respektíve nevynašli. Prejedáme budúcnosť našich detí. Celý svet žije na úver a hnacím motorom rozvinutých ekonomík je spotreba. Jeden hamburger ťa nasýti, ale daj si radšej dva, alebo tri, keď na to máš. A hranolčeky s kečupom so zmrzlinou k tomu. Neboj sa! Na obezitu lieky máme a môžeš si prípadne kúpiť rotoped, alebo kazetu s power jógou, pilátes, alebo len obyčajné činky. Kúpiš si väčšie oblečenie a potom zaplatíš za redukčnú diétu, pretože sa chceš zmestiť do niečoho nového trendového. Niekde môžeš dokonca zažalovať fastfood a vysúdiť veľa peňazí na ešte viacej hamburgerov, pizzy a koly. Takto dáš zarobiť výrobcovi, obchodníkovi, bankárovi, manažérovi, trénerovi, ale tiež lekárovi, plastickému chirurgovi, či reklamnému mágovi.

SkryťVypnúť reklamu

Štátny dlh Japonska bude v roku 2O14 239% z jeho HDP. Znamená to, že japonci budú dlžiť takmer dva a pol krát viac ako dokážu za celý rok vyrobiť. Nemajú ropu, plyn, uhlie, farebné kovy a vyspelé technológie má aj Čína, India, kdekto. Tak z čoho to chcú zaplatiť? Američania budú na tom zdanlivo lepšie. Budú dlžiť len 119% HDP. 15 biliárd dolárov. Ale to je relatívne. Logo Microsoft oceňujú na miliardy, ale reálna hodnota to nie je. Studňa na púšti má väčšiu hodnotu. Najväčší konzumenti budú najviac dlžiť. Paradox, alebo nezmysel? Alebo žeby neuveriteľná hlúposť?

Predstavte si, že by týchto 11 biliónov dolárov bolo rozdelených medzi ľudí. Každý, Jožko, Horst, Bjorn, Lin Dan, či Mobutu by dostali nejaké doláriky a mohli by ich utratiť na čokoľvek. Problém by vznikol okamžite. Tie zelené papieriky by nikto nechcel, pretože by ich mali všetci. Stodolárovky by sme používali na podpaľovanie a pozerali akým farebným ohňom horia. Preto je dobre, že konečne prišla kríza. Keď sa psy a mačky v Amerike, či Japonsku majú lepšie ako deti v Afrike, tak niečo nie je v poriadku. Keď vyrábame elektronických tlmočníkov pre čivavy, či pozlátené záchody vykladané diamantami a zároveň drancujeme oceány, či rúbeme tisícročné pralesy, tak si tú krízu zaslúžime. Za našu spupnosť, nenásytnosť, bezohľadnosť, sebectvo a povýšenectvo.

SkryťVypnúť reklamu

Kríza je ozdravný proces, tak ako horúčka. Telo sa zbavuje škodlivín a škodnej zvýšením teploty. Nás sa Zem snaží zbaviť epidémiami, rýchlo mutujúcimi vírusmi, prípadne prírodnými katastrofami. Premnožili sme sa a sme pre ňu škodná. Škodíme jej, ale aj sami sebe. Táto kríza je možno predposledná. Tá posledná zmetie tento chorý konzumný systém a zavedie niečo lepšie, racionálne, trvalo udržateľné. Inak nás čaká anarchia, apokalypsa, alebo žeby revolúcia? Môžeme si vybrať. Po nás potopa, alebo radšej vojna? Aká je vaša voľba?

Martin Urminský

Martin Urminský

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  2x

filozof, andragóg, šuflíkový básnik, prekladateľ, píšuci muškár, cestovateľ, vášnivý kuchár, aktivista, trápny humorista a nenásilný bojovník proti tomuto sebadeštruktívnemu systému...SME je sofistikovaným Rudým Právom súčasnosti. SME neinformuje. SME šíri propagandu. Už tu neblogujem...na protest proti cenzúre.Viac na: https://www.youtube.com/channel/UCzuqAe1Tvf5unXoaLMfaaeFg Zoznam autorových rubrík:  VážneVeseléPoézia

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu