Vláda Spojených štátov vydáva dlhopisy a predáva ich Fedu, ktorý jej poskytuje financie. Fed je súkromná nezisková inštitúcia, ktorá pozostáva z 12 federálnych bánk, ktoré spoločne tvoria centrálnu banku USA. Akcie týchto bánk sú nepredajné, neprevoditeľné, nevyplývajú z nich žiadne majetkové práva a patrí im pevná dividenda vo výške 6%. Špeciálne postavenie má Federálna banka v New Yorku, ktorá jediná má na starosti medzinárodné zúčtovanie. Je to trošku komplikovanejšie, ale teoreticky stačí ovládať zopár bánk a ovládate celý Fed. Prakticky Fed od začiatku ovládajú konkrétne rodiny, prostredníctvom konkrétnych bánk. Fed navonok riadi Rada 12 guvernérov, z ktorých je jeden predseda a jeden podpredseda. V súčasnej rade sú len traja. Federálny rezervný systém má za úlohu plniť nasledujúce úlohy a ciele:
Dosiahnutie cenovej stability a plnej zamestnanosti. Za týmto účelom FED vykonáva monetárnu politiku pri využití monetárnych a úverových nástrojov.
Dohľad a regulácia bánk a finančných inštitúcií so snahou zabezpečiť funkčnosť finančného systému a ochranu úverových práv spotrebiteľov.
Udržiavanie stability finančného systému a odstraňovanie systematického rizika, ktoré môže vzniknúť na finančných trhoch
Poskytovanie niektorých finančných služieb pre vládu, Spojených štátov amerických, amerických finančných inštitúcií a zahraničných štátnych inštitúcií a vykonávanie dohľadu nad národným platobným systémom.
Zaujímavosťou je, že prapôvodným poslaním Fedu bolo zabránenie bankovým panikám. Žiadne dodržiavanie cenovej stability alebo znižovanie nezamestnanosti ako je tomu dnes. Celý federálny systém so všetkými bankami mal zabezpečovať menový systém, tak aby dopad finančných kríz na súkromné banky bol čo najmenší a nespôsobil ich zánik. Pekný matrix. Fed urobil presný opak. Urobil niektoré banky tak veľké, že nemôžu skrachovať, pretože by zničili celý globálny finančný systém.
Fed teda reguluje množstvo dolárov v obehu a požičiava ich vláde Spojených štátov. Ďalší bankový matrix je v tom, že všetky záväzky a pohľadávky v prípade zrušenia, či bankrotu Fedu preberá vláda Spojených štátov. Polopatisticky povedané dlžník ručí a preberá všetky záväzky a pohľadávky veriteľa. Medzi mnohými otázkami mi príde najlogickejšia, prečo vláda USA používa Fed? Je to outsourcing výroby a distribúcie vlastnej meny súkromným bankám. Taká hlúposť je možná len v Amerike.
Bankový systém umožnil tvoriť peniaze aj komerčným a investičným bankám. Čiže nielen centrálne banky vytvárajú peniaze. Banky riadia samozrejme ľudia. Ľudom sa páči mať moc tvoriť peniaze. Predstavte si seba s touto možnosťou. Banky začali nafukovať pomer fyzických peňazí a peňazí, ktoré vytvorili ony. Kontrolné orgány privierali oči a politici im následne schvaľovali potrebné zákony. Zadarmo to nerobili. Banky okrem politikov skorumpovali aj univerzity. Profesori ekonómie z Harvardu a iných univerzít dostávali stonásobky ich učiteľských platov, keď im šli na ruku. Vďaka nim dostala chamtivosť vedecký základ. Nielen Američania začali žiť na dlh. Dlhy mali obyčajní ľudia, ale aj štáty. Americká vláda si už 126 krát zvýšila strop maximálneho zadĺženia. Banky vyrábajú peniaze a dávajú ich politikom, ktorí každoročne hospodária s väčším dlhom. Ideálna kombinácia. Aj vám by sa páčilo, keby ste si mohli každý rok zvyšovať dlh s tým, že by ste vedeli, že ho nikdy nezaplatíte.
Banky sa museli dostať na hranicu, ktorá už vážne ohrozovala celý systém. Začali biť na poplach a politici pochopili, že musia konať. Banky opakovane zachránili a pokúsili sa nastaviť regulácie. Banky sú o krok vpredu, pretože už skôr vymysleli deriváty. Sú to odvodené cenné papiere a nie sú nijak regulované. Naopak. Američania si prijali zákon, že nesmú byť regulované. Okrem opcií a futures vznikli CDO, CDS, CFD, ETF, atď. Tieto papiere sú vlastne sekundárne stávky na niečo, čo bude rásť, alebo klesať. Zarábať sa dá na oboch. Do systému sa však dostali ďalšie nové peniaze. Napríklad papierového zlata je približne 20x viacej ako fyzického. Ďalšie peniaze vznikli vďaka americkým vojenským operáciám. Úroky a záchranné balíky pre banky a poisťovne vytvárajú ďalšie a ďalšie peniaze. Bankový systém sú snehové gule plné dlhov, ktoré neustále rastú. Po každej kríze vzniknú ešte väčšie banky. Preto EU vydala zoznam takzvaných systémových bánk, ktoré nesmú padnúť. Reálne svet ovláda len približne 10 globálnych korporácii. Poznáte hru monopoly? A viete ako vždy skončí?
Toto napísal jeden radšej nemenovaný bankár v roku 1913 tesne pred vznikom Fedu:
Tých zopár, ktorí rozumejú systému sa buď budú zaujímať o jeho profit, alebo budú tak závislí na jeho výhodách, že nebude žiadny odpor tejto triedy, zatiaľ čo na druhej strane veľká masa ľudí, mentálne neschopných pochopiť tú obrovskú výhodu kapitálu ktorý pochádza zo systému, bude nosiť svoje bremená bez sťažností a možno dokonca bez podozrenia, že systém je nepriateľský k ich záujmom."
Čo k tomu dodať? Ľudia si zaslúžia pravdu. Potrebujú ju, aby pochopili, že banky nemôžu vládnuť svetu. Nemôžu ovplyvňovať politiku a vlastné regulácie. Nemôžu riskovať a svoje straty nechať platiť štátom ergo daňovým poplatníkom. Banky nemôžu vytvárať ľudský spoločenský systém založený na dlhoch. Ľudia musia pochopiť, že život na úver z nich robí moderných otrokov. Ľudia musia pochopiť, že bankový systém je zlý a nespravodlivý. Ničí budúcnosť našich detí. Ničí našu spoločnosť i prírodu.
Ako to skončí? Neviem. Čítal som však, že chamtiví a lakomí ľudia skončia zle a každé lietadlo raz musí pristáť.