Americké pravidlá a ekonomické kamikadze.

V medzinárodnej politike je to zložité, pretože politikom na prsty pozerá veľa ľudí, ba aj celé národy i kontimenty. Ak niečo pokašlete, môže byť z toho medzinárodná blámáž, ale dokonca aj vojna. Aby sa predišlo neželaným vojnám národy si vymysleli a odsúhlasili pravidlá, podľa ktorých sa správajú, konajú, jednajú. Tie pravidlá vraj platia rovnako pre každého. Malý štátik, alebo veľmoc. Aspoň tak sa to tvrdí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Realita je však iná. Dva štáty sa už roky správajú akoby sa ich tieto pravidlá netýkali. Jedným z nich sú Spojené štáty. USA sa správajú ako medzinárodný policajt a často vyzývajú iné krajiny k ich dodržiavaniu. Je faktom, že veľký a silný si môže dovoliť viacej ako malý a slabý. Tak je to v prírode. A medzi ľuďmi vlastne tiež. Otázka je, prečo máme medzinárodné pravidlá a dohody, keď sa nakoniec aj tak držíme tých prirodzených a univerzálnych. Tých, ktoré vytvorila príroda.

USA tlačia na Čínu, aby revalvovala podhodnotený juan. Vyhrážajú sa sankciami, žalobami, obchodnou vojnou. Zároveň tlačia nové doláre zo vzduchu, čím znehodnocujú čínske dolárové aktíva. Malé percentíčka, ale reálne ide o obrovské miliardy. Čína spolu s Japonskom sú najväčší veritelia Spojených štátov. Dá sa zjednodušene povedať, že časť Ameriky patrí Japonsku a Číne. Veľkosť tejto časti sa dá vyjadriť peniazmi. Keď Američania tlačia nové peniaze, tak logicky množstvo dolárov stúpa, ale ich hodnota sa znižuje. Revalvácia juana spojená s tlačením dolárov znamená pre Číňanov obrovské straty. Priame i nepriame. Revalváciou stratia konkurenčnú výhodu pri exporte. Potom klesne rast čínskeho HDP a klesne aktívne saldo zahranično obchodnej bilancie. Skrátka niekoľkonásobná strata. Američania sú v takých ekonomických problémoch, že robia všetko len aby sa udržali nad vodou. Aj ekonomické kamikadze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhá záležitosť, ktorá ma prekvapila je expresná extradícia „obchodníka so smrťou" Viktora Buta do Spojených štátov. Hoci But v USA v živote nebol a nikdy nebol v USA stíhaný, napriek tomu USA požiadali Thajsko o jeho vydanie. Argumentovali tým, že But predával zbrane FARC (kolumbijskej guerille) a tieto zbrane „mohli byť použté na zabíjanie amerických občanov". Zvlášna argumentácia. Ak rovnakú medzinárodno-právnu logiku použije Rusko v súvislosti s konfliktom s Gruzínskom, tak Američania budú musieť vážne prehodnotiť svoju doterajšiu zahraničnú politiku. Gruzínsko nielen mohlo, ale aj použilo zbrane Spojených štátov proti ruským občanom. Vznikol tak ďalší vážny precedens v neprospech Spojených štátov.

SkryťVypnúť reklamu

Je zrejmé, že ekonomická neistota USA má negatívny vplyv aj na ich zahraničnú politiku. Predtým ju negatívne ovplyvňoval inteligenčný potenciál Busha mladšieho. Teraz ju ovplyvňuje už končiaci a anachronický americký systém „užívaj dnes a plať zajtra" a neochota, či neschopnosť američanov šetriť.

Martin Urminský

Martin Urminský

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  2x

filozof, andragóg, šuflíkový básnik, prekladateľ, píšuci muškár, cestovateľ, vášnivý kuchár, aktivista, trápny humorista a nenásilný bojovník proti tomuto sebadeštruktívnemu systému...SME je sofistikovaným Rudým Právom súčasnosti. SME neinformuje. SME šíri propagandu. Už tu neblogujem...na protest proti cenzúre.Viac na: https://www.youtube.com/channel/UCzuqAe1Tvf5unXoaLMfaaeFg Zoznam autorových rubrík:  VážneVeseléPoézia

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu