
Začalo to nenápadne. Najprv WikiLeaks uverejnili vedeckú korešpondenciu týkajúcu sa globálneho otepľovania. Vtedy to nevadilo nikomu z americkej administratívy, ani svetovým politikom. Prekážalo to len vedcom, ktorí si z ekológie urobili business. Situácia sa zmenila, keď WikiLeaks ergo Julian Assange a spol. uverejnili zábery týkajúce sa vojny v Iraku. Aj tomu najprimitívnejšiemu divákovi bolo jasné, že vojaci USA útočia na civilistov, novinárov a zbytočnými obeťami sú i deti. Zverejňovanie americkej diplomatickej pošty znamenalo jasné postavenie sa svetovej mocnosti. A vtedy začal hon na Juliana.
Keď ho vo Švédsku obvinili zo "znásilnenia", keďže postupne spal bez prezervatívu s dvoma ženami a neinformoval ich o tom, tak bolo jasné, že Američania pritvrdili. Spustili kampaň, v ktorej WikiLeaks chceli zaradiť medzi teroristické organizácie, navrhovali Assanga uniesť, alebo zlikvidovať. Na jeho zavraždenie vyzýval oficiálny predstaviteľ v priamom prenose! To je už silná káva. V tom istom čase začali "štátne" hackerské útoky na neposlušnú webovú stránku. Neskôr Amazon zrušil WikiLeaks webhosting, čiže adresu internetovej domény. PayPal, ba aj švajčiarska banka im zrušili účty a bolo jasné, že USA útočia na všetkých frontoch.
Akýkoľvek útok vyvoláva obrannú reakciu alebo protiútok. V cyber priestore je to rovnako. Stalo sa to, čo teoreticky nepredpokladal nik. Iba autori science fiction. Virtuálny prívrženci WikiLeaks, ktorí sa nazývajú AnonOps uskutočnili bezprecedentný masový útok na siete medzinárodných platobných systémov MasterCard a Visa, pretože znemožnili užívateľom dobrovoľne prispievať na konto WikiLeaks. Nikdy sa nepredpokladalo, že podobné útoky budú možné. Dokonca tieto systémy boli proti podobným útokom projektované. Napriek tomu sa hackerom podarilo znefunkčniť najprv platobný systém MasterCard a neskôr Visa. AnonOps zmobilizovala virtuálnu armádu, ktorá pokorila najväčších, najsilnejších a najbezpečnejších internetových sprostredkovateľov finančných platieb. Okrem toho napadli stránky PayPal, švajčiarskej spoločnosti PostFinance, švédskej prokuratúry a neúspešnej kandidátky Sarah Palin.
Vláda USA začala blokovať všetkých podporovateľov WikiLeaks, znemožnila, aby sa zverejňovali blogy na túto tému. Zakázala štátnym zamestnancom spomínať WikiLeaks vo svojej korešpondencii. Študentov Kolumbijskej a Bostonskej univerzity odrádzajú od čítania stránok Wikileaks. Pripomína to štátnu cenzúru. Julian Assange je momentálne vo väzení. On a jeho stránka WikiLeaks sa stali symbolmi. Internet sa stal bojovým poľom. Neznámi „hackeri" hájaci štátne záujmy USA sa stretli s hackermi z presvedčenia, bojujúcimi za slobodné šírenie informácií. Hackerská vojna začala.
Aktualizované 16:00. Ďalší útok bude na Amazon.com