Alternatívne školstvo a jeho klady aj zápory

Malá analýza takzvanej alternatívnej metodológie.

Alternatívne školstvo a jeho klady aj zápory
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Predmetom alternatívnej metodológie v súkromných a cirkevných školách môže byť najmä

  1. Individuálny prístup – učitelia sa snažia rešpektovať tempo dieťaťa a jeho osobnostný rozvoj.Teda sú brané do úvahy aj telesné a aj psychomotorické odchýlky,vrátane verbálnych osobitostí.

  2. Rozvoj tvorivosti – dôraz na umelecké aktivity (hudba, kresba, divadlo, remeslá).Teda rozvíja u dieťaťa tvorivosť a zároveň dáva zakúsiť pocit odmeny v podobe svojho diela a odozvy naň.

  3. Celostný pohľad na dieťa – spájajú sa intelektuálne, praktické aj emocionálne schopnosti.Na dieťa sa nahliada ako na celok ,ide o takzvaný holistický prístup v rovine biologickej,psychologickej, sociálnej a spirituálnej.

  4. Dlhodobý vzťah s učiteľom – triedny učiteľ sprevádza deti viac rokov, čo môže podporiť stabilitu a dôveru.Teda vytvára sa takzvaný kladný vzťah k autoritám.

  5. Menej stresu a súťaženia – hodnotenie je viac opisné, nie je taký tlak na známky.Teda slovné hodnotenie, ktoré samotné dieťa lepšie spracováva.

Ako iste vieme, tento systém má aj nevýhody,ktoré sa budem snažiť zhrnúť sem:

  1. Odlišný systém od bežných škôl – prechod na klasickú školu môže byť pre dieťa náročný.

  2. Neskorší začiatok čítania a písania – niektorým deťom to prospeje, iným môže uškodiť, ak potrebujú skôr systematické vedenie.

  3. Kontroverzie okolo filozofického základu (antroposofia) – niektorí rodičia to vnímajú ako problematické.Prijímanie fundamentálnych doktrín , vrátane modifikácie životného štýlu a postojov, ktoré budú mať v konečnom dôsledku na budúce hodnotenie sveta ako celku.

  4. Nároky na rodičov – očakáva sa spolupráca rodiny a podpora aj doma.Väčšinou je tu dôraz kladený na kontinuálnu spoluprácu v zmysle tvoj problém je problém celej rodiny ,a preto by ste sa mali na jeho vyriešení podieľať všetci z rodinného prostredia.

Adam  Ustupsky

Adam Ustupsky

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  52x

Ahojte, volám sa Adam Ustupsky. Narodil som sa v Čadci. Som mladý muž,ktorý sa snaží objektívne vnímať a nahliadať na problémy spoločnosti.Problémy , ktoré ma trápia a dotýkajú sa ma ako zástupcu mladej generácie. Chcem preto objektívne reflektovať tieto problémy formou tohoto blogu. Zároveň chcem zdôrazniť, že budem dodržiavať všetky pravidlá etiky vrátane základov slušného diskurzu, ktorý je nevyhnutný pre dialóg...Za posúdenie mojej subjektívnej motivácie vopred ďakujem... S pozdravom a prianím pekného dňa Ustupsky... Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

97 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

109 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

326 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu