Inšpiroval som sa tak nedávnym výrokom svojho kamaráta:
„"Prečo znižovať kvórum na referende? Veď referendum je práveže najdemokratickejšie!! Buď sa zúčastní nad 50% alebo sa nedeje nič.
Takže žiadne zmeny v tomto, ale rovnako by mali ísť príkladom aj iné voľby... napr. parlamentné."
A presne o tom to je. Sám v žiadnom prípade nie som fanúšikom demokracie, pretože podľa mňa je to nemorálny, neefektívny a iracionálny systém. V tomto článku však plánujem poukázať len na to, že zníženie kvóra pri referende je logicky nekonzistentné aj z pohľadu samotných zástancov demokracie. (1)
Demokracia by mala znamenať, že väčšina bude vládnuť menšine. V praxi to však na Slovensku nebolo ešte nikdy, ešte nikdy na Slovensku nevládla vláda, ktorá by bola zvolená demokraticky, a teda väčšinou obyvateľstva. Najbližšie k tomu mali vlády v rokoch 1990 a 1998, priemerne však boli vlády zvolené len 35,12% obyvateľstva, a teda priemerne u nás vládla menšina tretiny obyvateľstva väčšine – zvyšným dvom tretinám obyvateľstva.
1990 – volebná účasť – 95,39% (93,34%) vláda – 49,43%
1992 – volebná účasť – 84,2% (?% ) – vláda – menej ako 38,05%
1994 – volebná účasť – 75,65 % (?% ) – vláda – menej ako 26,45%
1998 – volebná účasť – 84,24% (?% ) – vláda – menej ako 48,96%
2002 – volebná účasť – 70,06% (?% ) – vláda – menej ako 29,78%
2006 – volebná účasť – 54,67% (?% ) – vláda – menej ako 27,15
2010 – volebná účasť – 58,83% (?% ) – vláda – menej ako 26,003 %
Zdroj: Štatistický úrad SR
(Pozn. – v zátvorkách je počet platných hlasov, ktorý sa mi však nepodarilo nájsť pre iné ako prvé voľby)
V histórii Slovenska bolo ešte jedno úspešné referendum - o vstupe SR do Európskej únie. Pri účasti 51,5% zaň hlasovalo 93,7% voličov. Vzhľadom na počet neplatných hlasov (27,488) však za vstup Slovenska do Európskej únie hlasovalo len menej ako 48,23% populácie s volebným právom. http://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_referend_na_Slovensku
Na národnej úrovni teda neexistuje žiadne rozhodnutie, za ktoré by v histórii Slovenska hlasovala väčšina obyvateľov. Na čo sa teda hráme? Aj keby sme predsa uznali nemorálny a logicky nekonzistentný koncept, že väčšina má právo riadiť životy menšiny, aj tak sa nič také nikdy nestalo. Vždy išlo len o väčšiu alebo menšiu menšinu, ale stále menšinu, ktorá riadila väčšinu obyvateľstva. Samozrejme, toto sa nepáči našim občianskym aktivistom, ktorí by boli oveľa radšej, keby ešte menšia menšina mohla v referende riadiť životy ešte väčšej väčšine.
Ak by chceli byť títo občianski aktivisti logicky konzistentní aspoň na úrovni demokracie, tak by predsa mohli v oblasti referenda, a prípadne volieb, vykonať jednu významnú zmenu. Mohol by to byť koncept negatívneho referenda – ak o niečom bude vyhlásené referendum, a toho sa nezúčastní väčšina obyvateľstva, automaticky to znamená, že to obyvatelia zamietajú. TOTO je spôsob, ako dosiahnuť skutočnú zmenu. Som si istý, že v referende by väčšina ľudí nepodporila zachovanie imunity poslancov, cenzúru internetu, euroval, účasť SR v rôznych vojenských konfliktoch a dnes už ani zotrvanie Slovenska v Európskej únii. Obzvlášť, keby vedeli, že Európska únia nezabezpečuje takmer žiadnu z vecí, o ktorých sa to bežne tvrdí, ako píšem v článku tu.
Ak sa vám článok páčil, prosím podporte ho na Vybrali.sme TU. Ďakujem
---------
(1) Na tému demokracie odporúčam prečítať výborný rešerš knihy "Demokracia, boh ktorý zlyhal" , ktorý je možné čítať tu: http://www.iness.sk/stranka/38-Hans-Hermann-Hoppe-Demokracia-boh-ktory-zlyhal.html
v rešerši je tiež spomenutá alternatíva k demokratickému riadeniu spoločnosti