Obnovenie mestskej záchytky je nevyhnutnosť

V jednej z diskusií som sa súčasného primátora opýtal, či sa niekedy v piatok večer prechádza s deťmi v našom hlavnom meste a cíti sa bezpečne. Odpovedal, že áno. Mám pocit, že je jeden z mála.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Či som hovoril s Bratislavčanmi na Obchodnej, v Starom Meste, vo Vrakuni, alebo sa dočítal v mnohých vašich listoch z Petržalky, či Ružinova, nie vždy máte pocit bezpečia, poriadku a čistoty. A to je úloha pre primátora a magistrát. Nielen v oblasti posilnenia mestskej polície, či kamerového systému. Na mnohých uliciach, aj za bieleho dňa, natrafíme na indivíduá, ktoré pod vplyvom alkoholu obťažujú a neraz aj ohrozujú ostatných. Kým nedochádza k závažnému porušeniu zákona policajti nezasiahnu, nemajú totiž kam takýchto ľudí umiestniť. Mestská záchytka totiž neexistuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ešte horšie je to na pohotovosti alebo urgentných príjmoch. Niektorých zmohla choroba, utrpeli úraz alebo sa im náhle zhoršil zdravotný stav, no takmer pravidelne do ordinácie privezú aj tých, ktorých kvôli alkoholu našli v bezvedomí, či v spánku na ulici a zavolali k nim sanitku. Keďže ich dovezie záchranka, majú v čakárni prednosť. Nič na tom, že za ich stav môže alkohol. Okrem opitosti väčšinou nemajú iný zdravotný problém, no zahlcujú a spomaľujú urgenty. Problém je aj, čo s nimi po ošetrení ak nevedia odísť po vlastných. A to sa ani nepokúšam detailne opisovať zážitky posádok záchrannej zdravotnej služby, ktoré často takýmto ľuďom slúžia ako taxíky, namiesto toho, aby zachraňovali životy.

SkryťVypnúť reklamu

Som presvedčený, že chorí ľudia patria na pohotovosť a opití a agresívni na záchytku. A to je úloha pre primátora.

Prečo v Bratislave nemáme záchytku, do ktorej by sme mohli umiestňovať práve takýchto jedincov?

Hlavné mesto má funkčné a pripravené priestory na jej zriadenie. Nedávno som rokoval s poslancami župného zastupiteľstva a tí ma uistili, že samosprávny kraj má peniaze a vôľu podieľať sa na prevádzke bratislavskej záchytky.

Pozrime sa, čo hovorí zákon.

  • záchytku zriaďuje ministerstvo zdravotníctva po dohode s obcou, pre ktorej územie je určená

  • prevádzku záchytky zabezpečuje riaditeľ toho zdravotníckeho zariadenia, pri ktorom je záchytná izba zriadená

  • ak zamestnanci v záchytke nemôžu zvládnuť agresívne správanie osoby umiestnenej v záchytnej izbe, vyžiadajú si súčinnosť príslušného policajného orgánu; tento orgán je povinný takúto súčinnosť poskytnúť

Čiže hlavné mesto Bratislava, aj keď má pripravené priestory, nemôže zriadiť vlastnú záchytku. To dnes môže urobiť len ministerstvo zdravotníctva a “prilepiť” ju k niektorému zdravotníckemu zariadeniu. 

SkryťVypnúť reklamu

Zákon, ktorým sa zriaďujú záchytky je na dnešnú dobu zastaraný. Veď napríklad poplatky za jej prevádzku sú uvedené ešte v slovenských korunách. Bratislava ale potrebuje obnoviť záchytku, na ktorú má pripravené priestory. Župa, ktorá má vo svojej kompetencii aj zdravotníctvo, je pripravená spolupodieľať sa na jej financovaní. Keď získam Vašu dôveru v spolupráci so županom presvedčíme ministerstvo zdravotníctva, aby záchytku zriadilo alebo pristúpilo k zmene zákona tak, aby v Bratislave mohla záchytka opäť vzniknúť.

Bratislavčania, ale aj návštevníci nášho mesta, majú nárok na bezpečné a čisté ulice. Je povinnosťou primátora urobiť všetky kroky, aby sme tento cieľ dosiahli. 

SkryťVypnúť reklamu

 

Václav Mika

Václav Mika

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Celý profesionálny život pôsobím v oblasti kultúry a médií. Som predsedom Správnej rady Vysokej školy múzických umení a ešte donedávna som bol členom Umeleckej rady SND. V rokoch 2012 až 2017 som pôsobil vo verejnej funkcii ako generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska. Ešte predtým som bol generálnym riaditeľom TV Markíza, zakladateľom a generálnym riaditeľom Rádia Expres a 7 rokov som bol prezidentom Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc Slovenska. V parlamentných voľbách v roku 2020 sa budem uchádzať o podporu voličov na kandidátke strany Sloboda a solidarita. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu