Stredoázijský ovčiak kontra Turkménsky alabaj

Vlkodavy Kirgizstanu patria do veľkej rodiny aziatov napriek tomu, že sa na nich často nespravodlivo akosi zabúda. Ako obstoja v porovnaní so stredoázijskými ovčiakmi (SAO), vrátane turkménskeho typu vlkodava? Môžu sa vyprofilovať v samostatné plemeno? Tento článok sa pokúsi dať odpovede na dané otázky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Hneď na úvod by som chcel skonštatovať, že tí, ktorí myslia na odčlenenie ďalšieho typu "aziata" sa v tomto prípade mýlia, pretože takou myšlienkou sa v súčasnej dobe kynológovia Kirgizstanu nezaoberajú.Zmyslom tohto článku je však v prvom rade oboznámiť priaznivcov "aziata" so psami krajiny, ktorá sa radí medzi krajiny pôvodu SAO. Podobne ako v iných krajinách Strednej Ázie, aj v Kirgizstane pôvodne psy slúžili na ochranu stád, s ktorými miestni obyvatelia kočovali počas roka.

Kirgizský ovčiak bol potomkom starých dogovitých psov Ázie. Tieto psy vynikali vynikajúco rozvinutým ochranným inštinktom. Boli zlostné v dostatočnej miere a naviazané na svojich majiteľov. Vychovávali ich v kontinentálnych klimatických podmienkach, kde pásli čriedy oviec, rožný statok a často ich používali aj pri poľo-vačke na stepného vlka. Dosahovali kohútikovu výšku 80 cm, mali

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

hladkú srsť najčastejšie farby bielej a sivej. Tento pes žil a pracoval v skromných podmienkach a neraz bol prinútený zaobstarať si potravu sám.

Začiatkom 30-tych rokov sa kirgizský ovčiak ešte zjavoval na výstavách ako samostatné plemeno. No takmer zmiznutie vlka v hôrnych rajónoch Kirgizstanu a zníženie množstva pastvín bolo príčinou, že sa stratil hlavný dôvod pre pastierov držať pri stádach tieto psy. Postupne boli zamenené za menšie aktívne miestne psy.

80-tych rokov sa začal dovoz vlkodavov do krajiny z okolitých ázijských republík. Z mesta Urgenča (Uzbekistan), ktoré sa nachádza v Chorezmskej oblasti, hraničiacej s Turkmenistanom, priamo z bojových ringov, bolo dovezených množstvo psov. Väčšinou to boli psy síce typické, ale nie príliš zaujímavé pre chov. Privážali sa však aj veľmi zaujímavé psy pravidelného zloženia, urastené, mocné s peknými hlavami. Žiaľ, potomstva nezanechali veľa a aj to, čo zostalo, bolo podobne ako všetci títo aborigéni v rôznych typoch. Jedným z kvalitných dovezených psov bol Sachar, dostatočne veľký, s dobrou kostrou, ťažkou hlavou ladných línii.

SkryťVypnúť reklamu

Za zmienku stojí Sacharov syn Akkuš, ktorý sa vyznačoval výbornými pracovnými vlastnosťami a exteriérom.

Veľmi zaujímavé psy boli dovezené z oblastí Kirki a Kuški (Turkmenistan). Tieto psy boli pravidelne dovážané V. Barikovom. Vynikali najmä suky, ktoré boli mocné, s prekrásnou stavbou tela, výbornými končatinami a perfektnými líniami hlavy.

Jednou z nich bola suka Babka, ktorá získala okrem iných ocenení aj BOB. Táto suka dala vysoko kvalitné potomstvo. Barikov priviezol aj psa Murgaba a koncom 90-tych rokov psa menom Maš. Tento pes čierno strakatej farby mal hlavu aerodynamického tvaru s takmer žiadnym prechodom od čela k papuli (stopom). Maš bol privezený z oblasti Kirki a neskôr bol vyvezený z Biškeka do Ruska. Medzi hodnotnými psami použitými v chove možno spomenúť aj šampióna z Kazachstanu Ričarda, urasteného psa s vynikajúcimi vlastnosťami, pre ktoré sa niektorí chovatelia rozhodli posilňovať jeho krvnú líniu príbuzenskou plemenitbou. Chovatelia v Kirgizstane zapojili do chovu aj psov nesúcich krv Alača - psa vyvezeného z Afganistanu do Kazachstanu.

SkryťVypnúť reklamu

V strede 90-tych rokov bol V. Naumovou dovezený pár SAO z Rostovského kraja. Boli to Jug-Chan a Aľva. Tento pes a suka patria k línii Gaplana (majiteľ V. Ajzenberg) a Elbarsa (majiteľ L. Manevič). V. Naumova sa zaoberá chovom SAO dodnes.

Začiatkom 90-tych rokov bol Frolovom privezený finalista Šampionátu Turkmenistanu v roku 1985 - Elbars. Tento veľký pes výbornej stavby tela, plavej farby, patril k línii Bieleho Jekemena. Jeho syna Munkara narodeného v roku 1990 sučke Ajši nazývali "Biely parník" kvôli farbe a veľkosti. Jeho výška činila 83-85cm.

A teraz, ak sme mali možnosť získať uvedené informácie o kirgizských vlkodavoch, môžeme sa spýtať... Aké sú to teda psy? V čom sú podobné "aziatom" iných Stredoázijských republík, alebo sa líšia od svojich "bratov" v Turkmenistane, Kazachstane, Uzbekistane, či Tadžikistane?

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

ale to nabuduce ...

material som čerpal od B. Kopelieviča.

Robert vaculčiak

Robert vaculčiak

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Mam život rád tak ako je .Trvanie života závisí od vonkajších vecí, nie odo mňa. Ale mne prislúcha prežiť celý čas, ktorý som dostal.Pre vyrovnanú myseľ je smrť len ďalším dobrodružstvom. Zoznam autorových rubrík:  príroda a škodcoviaZdravieDomovSVETNezaradenéSúkromnépríroda

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,074 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu